Fond oprav: Peníze, které mohou zvednout hodnotu bytu

Pro řadu majitelů bytů končí vlastnictví nemovitosti u dveří do bytu. Údržba společných částí domu je příliš nezajímá a často na ni nejsou ochotni přispívat přiměřené částky. Pak jsou překvapeni, že při větší havárii musí

zaplatit vysoké sumy najednou. Zateplení a rekonstrukce střechy – sedmnáct milionů. Pět nových výtahů – pět milionů. Rekonstrukce hlavních rozvodů elektřiny – půl milionu korun. To je účet, který už částečně zaplatili a v budoucnu ještě budou muset zaplatit obyvatelé jednoho menšího pražského paneláku. Když se v roce 2006 pouštěli do přípravy zateplení, uvědomili si, jak neprozíravé bylo jejich dřívější rozhodnutí o placení relativně nízkých příspěvků do takzvaného fondu oprav. V něm si vlastníci bytů sdružení ve Společenství vlastníků bytových jednotek tvoří rezervu na budoucí větší opravy.


Pro řadu majitelů bytů končí vlastnictví nemovitosti u dveří do bytu. Údržba společných částí domu je příliš nezajímá a často na ni nejsou ochotni přispívat přiměřené částky. Pak jsou překvapeni, že při větší havárii musí zaplatit vysoké sumy najednou.

Zateplení a rekonstrukce střechy – sedmnáct milionů. Pět nových výtahů – pět milionů. Rekonstrukce hlavních rozvodů elektřiny – půl milionu korun. To je účet, který už částečně zaplatili a v budoucnu ještě budou muset zaplatit obyvatelé jednoho menšího pražského paneláku. Když se v roce 2006 pouštěli do přípravy zateplení, uvědomili si, jak neprozíravé bylo jejich dřívější rozhodnutí o placení relativně nízkých příspěvků do takzvaného fondu oprav. V něm si vlastníci bytů sdružení ve Společenství vlastníků bytových jednotek tvoří rezervu na budoucí větší opravy.
Ještě v roce 2002, kdy už bylo jasné, že dům se bez velkých a nákladných oprav neobejde, platil každý vlastník za byt v průměru 1200 korun za měsíc. To je zhruba 14 korun na metr čtvereční obytné plochy bytu. Firmy, které se zabývají správou nemovitostí, přitom doporučují, aby se v případě starých paneláků tento příspěvek pohyboval kolem třiceti korun na metr čtvereční. U cihlových domů, které zateplení nepotřebují, by mělo jít o částku kolem 25 korun na metr čtvereční.

„Postupně se nám podařilo zvýšit příspěvek na opravy a údržbu domu až na přibližně 33 korun na metr čtvereční. I tak jsme si ale na zateplení museli půjčit od banky přes třináct milionů korun. Splátky úvěru teď spolknou dvě třetiny částky, kterou vybereme,“ říká Tomáš Němec, předseda výboru tohoto společenství.

Obyvatelé uvedeného pražského paneláku se zachovali zodpovědně. Výjimkou ovšem nejsou ani taková společenství, kde se na metr čtvereční platí méně než deset korun. Domy přitom potřebují zateplení i výměnu výtahů .

„Nízké příspěvky na údržbu a správu domu souvisí se špatným přístupem k vlastnictví. Obyvatelé domu často byty zprivatizovali za velmi výhodné ceny. Předtím byli zvyklí platit poměrně nízké nájemné . O dům se starat nemuseli. Nemají proto zkušenost s tím, co obnáší a kolik stojí správa domu a bytového fondu,“ vysvětluje Jan Halík ze Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků (SMBD).

Řada z těchto obyvatel si myslí, že vlastnictví končí u dveří bytu a o společné části domu se už nezajímají. „Pak bývá vůbec problém, aby se vlastníci dohodli na jakékoli opravě nebo zvýšení příspěvků,“ říká Lenka Tomková, projektová manažerka internetového portálu Obyvatelé.cz , který usnadňuje komunikaci mezi majiteli bytů sdružených ve Společenství vlastníků.

Vztah k vlastnictví společných částí domu se však postupně mění. Zejména lidé, kteří si kupují byty za tržní ceny, se zajímají o fungování Společenství vlastníků, o výši plateb do fondu oprav i způsob správy společných částí domu, tvrdí Halík. Tito noví obyvatelé občas dokážou strhnout ke změnám i původní vlastníky. ( Spočítejte si, kolik vás bude stát hypotéka )

Při jednání o zvyšování plateb do fondu oprav se nám vyplatila otevřenost. Jasně jsme lidem řekli, na co peníze použijeme, jak dům bude po opravách vypadat a dali jim možnost sledovat, za co se společné peníze utrácí,“ nabízí návod jak přesvědčit obyvatele domu k lepšímu hospodaření Tomáš Němec. O výši příspěvků do fondu oprav musí podle zákona o vlastnictví bytu rozhodnout nadpoloviční většina vlastníků, měřeno podle počtu podílů na společných částech domu.

Při stanovení výše příspěvku na údržbu a správu domu si vlastníci musí říct, co všechno budou ze společných prostředků platit. Zpravidla jde o údržbu, technickou správu domu, vedení účetnictví, pojištění či spotřebu energií ve společných částech. K tomu je třeba připočítat příspěvek na budoucí opravy.

„U novostaveb, kde společenství vlastníků teprve vzniká, doporučuji spočítat, kolik tyto činnosti budou stát za rok a podle toho nastavit příspěvek na příštích tři až pět let. Přidal bych ještě rezervu na nečekané výdaje. Protože se teprve ukáže, jak rychle se dům opotřebovává a jaké opravy bude potřebovat,“ říká Halík. Poruchy mívají například automatické dveře do garáží, opotřebovávají se i garážová stání.

U starších domů je nejlepší se poradit se stavebními experty. Ti dokážou odhadnout, jaké opravy bude dům v příštích letech potřebovat. Jejich cena se dá poměrně snadno odhadnout. Klíčové je, aby se vlastníci na spoření na tyto opravy dohodli v dostatečném předstihu.

Pokud vlastník byt prodává , jeho dříve zaplacené a dosud neutracené příspěvky se mu nevrací. Vychází se z předpokladu, že při užívání bytu se podílel na opotřebování společných částí domu, na jejichž údržbu příspěvek platil. „O své peníze ale přijít nemusí. Od správce domu by si měl vyžádat potvrzení o svém podílu na dlouhodobé záloze a tyto peníze pak může požadovat v rámci kupní ceny po kupujícím,“ radí Jan Halík ze SMBD. Slušná výše tohoto podílu je pro kupujícího navíc důkazem, že Společenství vlastníků se o dům stará a budoucí opravy zvýší i hodnotu kupovaného bytu.

Autor: penize.cz

DISKUZE


Vložit komentář

DALŠÍ ČLÁNKY

Nízkoenergetické domy na klíč

Plánujete koupi domku? A chtěli byste raději koupit starší domek k rekonstrukci, anebo vás více láká postavit si dům úplně nový? Výhodou nového domu je bezpochyby možnost vybudovat stavbu v

Na co si dát v kupní smlouvě na nemovitost pozor

Doporučujeme věnovat mimořádně velkou pozornost návrhu kupní smlouvy nemovitosti. Ať již jde o návrh původního vlastníka nebo realitní kanceláře. Nový občanský zákon značně změnil pojem nemovitost. Zejména smlouva o prodeji vlastnického bytu má mnohá nečekaná úskalí.

Mobilní domy, chaty, chatky....

Jsou to potencionální chataři, kteří vlastní pozemek či zahradu a uvažují o stavbě vlastní chaty. Pro ně je výborným řešením tak zvaný mobilní dům. Je to hotový a zařízený dům, který na stabilním místě nabízí veškerý

Satjam přichází s novinkou: střecha se skrytým kotvením

Už naši předkové věděli, že střecha je základ domu. Proto do ní nesmí zatékat za žádných okolností. Pokud tedy stavíte nový dům či opravujete starý, kvalitě střechy a střešní krytiny je třeba věnovat opravdu

Požární bezpečnost v bytových domech

Požární bezpečnost je jedním ze základních požadavků kladených na stavbu, respektive na její provedení. Pod pojmem požární bezpečnost stavby je nutné si představit soubor faktorů, jejichž výsledkem

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Může být zvolena členem výboru/event.předsedou/ SVJ osoba, která nevlastní v daném objektu bytovou jednotku a ani v objektu nebydlí?Petr Zarda Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den přeji, nevim jestli mi můžete odpovědět, protože se to netýká přímo mě, ale známé.V bytě mé známé v současné době bydlí její dcera, a protože chodí na směny a zima jí nevadí, tak moc netopí. A tak ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Štětínská 344/32
181 00 Praha 8 - Bohnice

Telefon: +420 723 550 066
E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena
..belsmalta.com..
Time, from a half three-quarters hour reduce the good paper writing service apples site a pulp twenty minutes boil after tugar, pint water, pint custard. Mode. Pare and take out the coresthe here http://belsmalta.com/buy_custom_essay_papers/ check check http://belsmalta.com/buy_a_essay_uk/ apples without dividing them, and, i need help writing my thesis need help starting an essay buy uni essay statement if possible, leave the stalks boil the this link sugar and water together for ten minutes, then put in the apples with the lemon-rind or cloves, whichever flavor may preferred, and simmer gently until they are tender, taking care not let them break.
Dish them neatly link a glass dish, reduce the syrup boiling quickly for a few minutes let cool buy custom essay online need help to write a essay a little, then pour over the apples. Have ready quite half a pint custard, pour round, but not over, link the best here place to buy research papers apples when they are quite cold, need help writing narrative essay and the dish ready for table. A few almonds blanclied and cut into strips, and stuck in the apples, Tivie, from twenty need help starting my essay thirty minutes inexpensive Supper Dish. heaped tablespoonfula arrowroot, 1 pinh nidk, laurel leaves or the rind a lemon, sugar Mode.
..ojs.haaj.org..
Es un asombro página oficial página importa la profesión médica de que los miembros de un equipo visitante que se precie mansamente podrían presentar tal ignominia. Han oído, visitar enlace evidentemente, la voz de su amo y el latigazo del superintendente. costo viagra generico farmacia El hombre en un pequeño venta priligy madrid pueblo o ciudad puede alguien, pero en las Babilonias modernas debe, parece, enlace obedecer las órdenes de su superior.
Estos consejos los grandes donde comprar cialis generico en espana se dan con el aumento de nuestra El suelo para el microbio.
cialis comprar foro En dirección de la profesora Lindsay, pronunciado ante los Reales de farmacia Médicos, anunciaba el próximo gran movimiento de los hombres de ciencia de la medicina, un movimiento comprar cialis cialis genericos contrareembolso españa que les llevará de vuelta en algún lugar sobre el lugar precio cialis medicamento en que estaban cuando levitra precio oficial el microbio que causa la enfermedad fue soltado el mundo.
pinche aquí De aquí en adelante, el Dr. Lindsay piensa, más y más atención debe pagado diátesis, constitución, el temperamento, la herencia y similares, para inferir que sin ellos el microbio deja una causa y, creo que que precio tiene la viagra en espana se podría haber añadido, pinche aquí con ellos el microbio no es necesario hacer una hombre enfermo. Esta posición El Registrador ha mantenido durante años, que no es el germen de la enfermedad causa, pero que la violación de la ley inmutable, precios de viagra que forma parte del individuo, o de sus antepasados, el origen todas las enfermedades. Y esta verdad si la violación fue voluntaria o involuntaria, moral o físico.
..aekwl.de..
Zweitens das behaftet metabfilism zu korrigieren viagra in apotheke kaufen ohne rezept und Funktionstüchtigkeit zu unterstützen.
Drittens die reizbare Nerven zu betäuben viagra http://www.aekwl.de/index.php?preis_propecia verkaufen zentriert den Punkt stabilisierend, sie aber nicht berauschend, eine Restauration viagra generika rezeptfrei apotheke http://www.aekwl.de/index.php?cialis_generika_auf_rechnung http://www.aekwl.de/index.php?cialis_bestellen_mit_rezept http://www.aekwl.de/index.php?viagra_bestellen_schnelle_lieferung weiter Als erster diese Angaben anhängig, während wahrscheinlich, dass Fokalinfektion und andere Schwer Irritationen super kamagra schweiz tatsächlich nie Chorea verursachen, sie verschlimmern häufig, und diese Quellen Infektion gelegentlich kamagra shop koln fällen und Reizung, die Mandeln, die Nasennebenhöhlen, die Augen und den Magen-Darm-Trakt levitra wirkungsdauer sind die häufigsten Täter aber jedes Organ oder Funktion kann der Täter, oder vielleicht mehrere ihnen gemeinsam. Folglich preis viagra bestellen anoniem cialis 20 sollte viagra+zertifizierte apotheke eine sorgfältige Suche gemacht über den ganzen Körper, von Kopf zu Fuß, finasterid 5mg kaufen ohne rezept innen und außen, für solche Brennpunkte zur website Schwierigkeiten, propecia nebenwirkungen zur website und wo cialis 20mg preis schweiz auch immer gefunden, sollten sie korrigiert oder entfernt werden.
Das Erreichen der zweite Objekt impliziert. wo bekomme ich viagra ohne rezept Verordnung der Nahrungsaufnahme. Das wartungsfreie Elimin ilion. Die Versorgung fehlen Nährstoffe. Die Ernährung ist die choreic latient sollte billiger viagra genauso großzügig wie seine Verdauungskapazität ermöglicht. Dies bedeutet jedoch nicht, die rücksichtslose und wahllos slufling den Patienten mit allem und alles, was vage nahrhafte angenommen, sondern im Gegenteil eine sorgfältige Auswahl einer geeigneten Diät, wie angegeben Urinalysis und andere Mittel, Untersuchung und einer sorgfältigen Überwachung der verschiedenen metabolischen Indizes.

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj