Pojistná událost v domě: Jak jí řeší pojišťovna?

Škodní událost v domě nebo v bytě je podle názoru snad každého člověka jednou z nejhorších zážitků. Jako záplata, alespoň ta finanční, pak může zafungovat pojištění.Nejvíce psychicky vyčerpávajících a leckdy  

i vyžadujících fyzicky se vzchopit, třeba v případě velké vody. Ale i když jde o menší věc, člověk se prostě musí celkově vyburcovat. Navíc když jedním z nejdůležitějších okamžiků je jednání s pojišťovnou. A vše, co s tím souvisí - sepisování a dokazování škod.

 

K náhlé ráně, srovnatelné k úderu blesku, se dá většina pojistných událostí přirovnat. Máloco se děje pomalu, abychom se s tím mohli v průběhu například řádění živlů vyrovnat, máme co dělat, jak zachránit sami sebe. Ať jde o požár nebo povodeň. Také když nás v noci vzbudí šramot a v obýváku narazíme na zloděje, který už má v ruce klíčky od našeho auta, kam se chystá přestěhovat bednu s vašimi věcmi, to je něco skoro mimo představivost - s tím prostě doma, v bezpečí, nepočítáme. Podobný šok nastane, když přijdeme domů a najdeme byt vykradený.
Jak postupovat v případě škody

1. Snažit se maximálně uklidnit a soustředit, jak se říká rozdýchat to. Registrovat pokud možno přesně spoušť kolem sebe, podstatu škody a její rozsah. První chvíle patří zachraňování majetku a minimalizování škod.

2. Pak nastává jejich soupis a fotodokumentace. To udělá až likvidátor, ve většině případů to je ale nutné udělat ihned vzhledem k povaze škodní události. Obojí uděláme ve vlastním zájmu sami a co nejpřesněji, není na škodu si pozvat jednoho nebo dva svědky. Poškozené a zničené věci neopravujeme ani nevyhazujeme, ale shromáždíme je, aby se na ně později podíval likvidátor pojišťovny. Tato zevrubná dokumentace také urychlí likvidaci škody.

3. Připravíme si pojistnou smlouvu nebo smlouvy (může to být smlouva o pojištění budov nebo o pojištění domácnosti), pokud neshořely nebo se nerozmočily. Pokud jsou zničené, zajdeme do pojišťovny, vyhledají nám originály. V příslušné pojistné smlouvě musí být vyznačeno, zda se stala ta událost, na kterou se pojistka vztahuje (požár, vykradení, povodeň).

4. Nahlášení škodní události. Uděláme to co nejrychleji - lze na klientských linkách pojišťoven, kde nám také řeknou, jak dále postupovat. Vyzvedneme si v pojišťovně formulář o oznámení škodní události, který najdete také na internetu. Formulář vyplníme a podáme, podle pokynů té které pojišťovny.

5. Potom už čekáme na likvidátora, se kterým místo události a poškozené věci projdeme a zodpovíme mu jeho otázky.

A nakonec: Pojistné události se někdy předejít prostě nedá. V mnoha případech se ale škody dají eliminovat a lecčemu přece jenom předejít. Je to především co nejlepší zabezpečení dveří, oken a jiných přístupových cest do domu proti zlodějům. Kontroly komínů zejména ve starých domech často předejdou požárům. Ve starých domcích se skladuje na půdách seno - to je velmi nebezpečné, hrozí samovznícení, častý důvod nejedné tragédie. Stejně tak se musí všude pravidelně nechat kontrolovat karmy a kotle. Žádné svícny, svíčky nenecháváme svítit, když se vzdalujeme z domova. Povodeň nikdo neovlivní, ale malou místní ano - hrozí třeba porucha přívodů do pračky a myčky. Po vyprání tak raději zavřeme přívod vody.

A poslední důležitá věc: hlídáme a kontrolujeme, zda jsou naše pojistné smlouvy platné, a nezapomínáme platit. Lehce se smlouva pro neplacení může zrušit. Pokud si toho všimneme, je ještě určité ochranné období, kdy můžeme přijít do pojišťovny, doplatit a stávající smlouva se může aktivovat - nemusí se uzavírat nová.

 

Autor: tvujdum.cz

DISKUZE


Vložit komentář

DALŠÍ ČLÁNKY

Starší domy mohou být zdraví nebezpečné

Skoro každý zájemce o pořízení vlastního bydlení řeší otázku, zda se má zajímat spíše o nové, nebo také o starší nemovitosti. Obě tato řešení mají své výhody, ale i nevýhody. Starší domy a byty jsou levnější a přitom

Vícesnímačový elektronický indikátor VIPA EC Radio

Elektronický vícečidlový indikátor topných nákladů slouží k rozúčtování nákladů na vytápění v objektech s centrální dodávkou tepelné energie. Umožňuje každému uživateli bytu podílet se na úhradě nákladů na

Co vše jsou společné prostory?

Nájemníci i podnájemníci mají právo na využívání takzvaných společných prostor domu. O jaké prostory se jedná a jaké z  jejich užívání plynou povinnosti?

Dotace pro panelové domy - Nový Panel

Pro získání dotace se musí splnit podmínky programu Zelená úsporám a také podmínky programu Nový panel. Musí být realizovány i podmínky v oblasti A programu Nový panel - přesněji tyto opatření:

Využití osluněné fasády (teplo) v zimě + rekuperace

Před několika dny jsem sledoval termické stoupání teplého vzduchu po fasádě. Vzduch se vlnil, jako nad ohněm a rychle stoupal. A je to logické. Osluněná fasáda byla na dotek slušně teplá.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den,v domovním řádu se zdá být nejasnost. A to, že ve všech společných prostorách domu (chodby, sklepy, garáže, výtahy,...) je přísný zákaz kouření. Má jít o všechny společné prostory, ale balkony ve výčtu ... Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den, jsem majitel bytové jednotky a během posledních 3 let, co bydlím v zakoupeném bytě, mi výbor SVJ nedodal klíče od společných nebytových prostor - například kolárny atd. Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj