Vytápějte dům ledničkou nebo živočišným teplem
18 Říjen 2013
Postavte si pasivní dům. Jste milovníky životního prostředí? Tvoří vaši domácnost především výrobky a produkty šetřící matičku Zemi? Potom jsou pro vás tak zvané pasivní domy ideálním řešením.
Co to vůbec jsou pasivní domy a v čem spočívá jejich výhoda?
Nepleťme si však energetické domy s těmi pasivními. Laicky by se dalo říci, že energetické domy jsou nepovedené pasivní. Ve své podstatě ale hlavní rozdíl spočívá především ve stupni zateplení, menší míře vzduchotěsnosti a na jeho výstavbě se podílí vyšší podíl technologií.
Hlavní myšlenkou pasivních domů je především to, aby co nejvíce šetřili přírodu. Jsou to takové domy, které mají minimální spotřebu energie na vytápění či ohřev vody. Tu získávají například ze země nebo ze slunce. Chytré pasivní domy jsou stavěny tak, aby se vyloučily zbytečné technologie. Rovněž by správně postavený pasivní dům měl zaručit, že během celého roku budete mít v domě stále stejnou, nebo alespoň přibližnou teplotu. Teplo se získává především ze slunce, lidí a elektrických spotřebičů. Takto získaná energie je schopna vytopit dům po většinu celého roku.
Udržování stálého tepla v době je umožněno speciálním systémem řízeného větrání s rekuperací. Vzduch je do domu a ven hnán ventilátory potrubím přes výměník. Zde přebíraný vzduch přebírá teplo od toho odváděného. Tím z domu neuniká teplo.
Stavba pasivního domu začíná u výběru dobré parcely. Jelikož dům je závislí na energii získané ze slunečního svitu, je nutné najít takový prostor, kde ho bude dostatek. Dům by také měl mít co nejmenší plochu stěn, proto se volí jednoduché tvary. Velké prostory jsou vyplněny velkými okny a otočeny směrem na jih. Důraz se rovněž klade na vzduchotěsnost.
Pokud sníte o tomto domě, nyní můžete využít také projekt Nová zelená úsporám. Z něho lze na tento ekologický způsob bydlení získat dotaci až ve výši 550 tisíc korun.