Jak předejít požáru. Víte, na co si dát pozor?
23 Říjen 2013
To, že by se malé děti neměly nechávat bez dozoru se zápalkami, ví jistě každý z nás. I to malé dítě ví, že by si s nimi nemělo hrát. V bytě či domě však číhá mnoho skrytých nástrah, které když se podcení, mohou
způsobit požár a tím rozsáhlé škody. Na co si tedy v domácnosti dát pozor a jak se před požárem nejlépe chránit?
Statisticky je dokázáno, že nejtragičtější následky mají právě požáry v soukromých domácnostech. Lví podíl má na nich především lidská neopatrnost. Mezi nejčastější příčiny patří nedbalost při kouření nebo při zacházení s otevřeným ohněm v domácnosti. Často může začít hořet z vadných elektrospotřebičů či z vadné elektroinstalace. Další častou příčinou je nesprávné zacházení s topnými zařízeními. Lidé často podceňují důležitost bezpečnostních pravidel. Proto i většina požárů pohází ze špatného stavu komínů.
Pro majitele bytových domů a jiných objektů, nebo tedy spíše pro právnické a podnikající fyzické osoby, vyplývá ze zákona povinnost zajistit požární ochranu. Musí být tedy zajištěno, že na chodbách a schodištích nebudou žádné hořlavé předměty a látky, které by bránily evakuaci nebo záchraně osob. Majitelé bytových domů jsou také povinni pozvat jednou ročně preventistu požární ochrany, který zkontroluje, zda jsou řádně dodržovány veškeré předpisy. Hasicí přístroje musí být naistalovány v podlažích, která nejsou určená pro bydlení (sklepy nebo půdy). Řádně musí být označeny i únikové východy.
Jak do rodinného domu, tak bytového domu se vyplatí pořídit si „hlásiče požáru“. Autonomní hlásiče jsou tím nejúčinnějším a nejjednodušším pomocníkem. V současné době jsou Elektrické požární signalizace již na špičkové úrovni. Samy komunikují s ústřednou, samy si nastavují citlivost atp. Díky nim lze častokrát zabránit velkému neštěstí.