Správcování domu. Proč je dobré najmout si odborníka?
04 Listopad 2013
Ať už jste majiteli několika nemovitostí nebo vám právě do klína spadlo dědictví a vy teprve začínáte, měli byste znát všechny povinnosti, které jako majitelé máte. Ať už ke svým nájemníkům, ale také především ke
stavu budov. Správa nemovitosti totiž nespočívá pouze v podepsání smlouvy a vybírání nájemného jednou za měsíc. Mnohdy možná ani netušíte, co vše je potřeba ohlídat nebo zařídit.
Do povinností správce spadá starost o všechny náležitosti týkající se bytových jednotek. Celý proces začíná vůbec určením správné tržní ceny nájemného s ohledem na lokalitu a stav nemovitosti. Rozhodně nechcete, aby vám nájemník pronajímaný byt zdevastoval tak, že ho ani po měsíci nepoznáte. Nebo, aby to byl neplatič, na kterého po pár nedoplatcích budete muset poslat exekutora. Proto, ke spokojenosti všech stran, jen nutné dát si záležet i s výběrem konkrétních nájemníků.
Do správcování samozřejmě spadá kontrola stavu nemovitosti, řešení závad či poruch, vyřizování dokumentace k energiím, realizace prohlídek a následné předání bytové jednotky. Zodpovědný správce by měl také pravidelně sledovat trh s energiemi a pozorovat, zda se někde neobjevila cenově výhodnější nabídka. V konkurenčním boji pronájmů je totiž rozhodně znát každá tisíci koruna. Ideální představou jsou všechny bytové jednotky obsazené, za co nejvyšší cenu. Což je však nereálné. Proto, když se vám podaří sjednat alespoň slevu na poplatcích, budete mít rozhodně menší problém bytové jednotky pronajmout.
Správcování tedy sebou nese spoustu povinností, jak administračních, tak organizačních a především je to forma druhého zaměstnání na plný úvazek. Proto, zdali si nejste jisti svými schopnosti, je dobré najmout si na správu domu specializovanou firmu. Každý bytový objekt je totiž tvořen buď bytovým družstvem, nebo společenstvím vlastníkům jednotek. Tyto statutární orgány si rozhodují o tom, co by chtěly na svém obydlí měnit a dále své požadavky tlumočí správci. Nutné tedy je, aby správce domu volil co nejvíce individuální přístup k jednotlivým zástupcům či všem nájemníkům domu. To je časově náročné a pomoci vám s tím může právě zástupce správní firmy. Pokud si vytvoří s nájemníky určitý druh blízkého vztahu, usnadní to komunikaci. Správní firma může být především nájemníkům k dispozici téměř každý den, na rozdíl od přímého majitele.