Příspěvek na bydlení. Kdo má na něj nárok?
07 Listopad 2013
Říká se, že nejvíce peněz utratíme za jídlo. V poslední době se však čím dál tím výraznější položkou v rodinném rozpočtu stává samotné bydlení. Ať už je to placení nájmů, nebo stále se zvyšující se zálohy na energie.
Pro ty, kterým po zaplacení bydlení nezbývá dostatek prostředků, je tu však řešení. Tito lidé mají právo na příspěvek na bydlení, jejž jim poskytuje stát.
Při žádání o příspěvek se v první řadě přezkoumává to, zda si žadatel nežije v bytě, který je nad jeho poměry. V takovém případě na příspěvek rozhodně nemá žádný nárok. Příspěvek je určen především rodinám s nízkými příjmy. Ty se zhodnocují za předchozí kalendářní čtvrtletí a počítají se do nich i různé příspěvky, které rodina dostává. Tedy příspěvek na dítě, rodičovský příspěvek nebo alimenty.
Kdo má tedy na takovýto záchranný balíček nárok? Jsou to vlastníci nebo nájemci bytů, kteří jsou v místě bydliště přihlášení k trvalému pobytu. Pokud si nejste jistí, zda máte na příspěvek nárok, není nic jednoduššího než použít speciální kalkulačku, která vám po zadání základních údajů spočítá, zda máte nárok na nějaké peníze ze státního rozpočtu.
Pokud kalkulačku používat nechcete, můžete si výsledek zjistit následujícím způsobem. Nejprve je nutné sečíst veškeré příjmy rodiny, jak jsme již zmiňovali, nesmíte opomenout různé příspěvky, které již od státu dostáváte. Tento součet pak vynásobíte koeficientem 0,3. Poté je na místě si zjistit, jaké jsou nastaveny normativní náklady na bydlení pro rodinu ve vašem městě. Ty se řídí podle počtu členů v rodině. Pokud vám výsledek součinu vyjde nižší, než jsou tyto náklady a než je váš nájem, máte právo na příspěvek na bydlení.
Jestliže jste zjistili, že na peníze máte nárok, určitě si kladete otázku, kde o tento příspěvek zažádat? Žádosti se podávají na příslušném Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. S sebou si vezměte vyplněný formulář, jejž si můžete stáhnout například na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, doklad totožnosti, a také doklad o výši příjmů rodiny za poslední čtvrtletí. Nutností je také doložení vašich nákladů na bydlení. Tudíž si můžete vzít například nájemní smlouvu a faktury za energie.
Podrobnější informace přinášíme ve článku Příspěvek na bydlení 2013