Příspěvek na bydlení. Kdo má na něj nárok?

Říká se, že nejvíce peněz utratíme za jídlo. V poslední době se však čím dál tím výraznější položkou v rodinném rozpočtu stává samotné bydlení. Ať už je to placení nájmů, nebo stále se zvyšující se zálohy na energie.

Pro ty, kterým po zaplacení bydlení nezbývá dostatek prostředků, je tu však řešení. Tito lidé mají právo na příspěvek na bydlení, jejž jim poskytuje stát.

Při žádání o příspěvek se v první řadě přezkoumává to, zda si žadatel nežije v bytě, který je nad jeho poměry. V takovém případě na příspěvek rozhodně nemá žádný nárok. Příspěvek je určen především rodinám s nízkými příjmy. Ty se zhodnocují za předchozí kalendářní čtvrtletí a počítají se do nich i různé příspěvky, které rodina dostává. Tedy příspěvek na dítě, rodičovský příspěvek nebo alimenty.

Kdo má tedy na takovýto záchranný balíček nárok? Jsou to vlastníci nebo nájemci bytů, kteří jsou v místě bydliště přihlášení k trvalému pobytu. Pokud si nejste jistí, zda máte na příspěvek nárok, není nic jednoduššího než použít speciální kalkulačku, která vám po zadání základních údajů spočítá, zda máte nárok na nějaké peníze ze státního rozpočtu.

Pokud kalkulačku používat nechcete, můžete si výsledek zjistit následujícím způsobem. Nejprve je nutné sečíst veškeré příjmy rodiny, jak jsme již zmiňovali, nesmíte opomenout různé příspěvky, které již od státu dostáváte. Tento součet pak vynásobíte koeficientem 0,3.  Poté je na místě si zjistit, jaké jsou nastaveny normativní náklady na bydlení pro rodinu ve vašem městě. Ty se řídí podle počtu členů v rodině. Pokud vám výsledek součinu vyjde nižší, než jsou tyto náklady a než je váš nájem, máte právo na příspěvek na bydlení.

Jestliže jste zjistili, že na peníze máte nárok, určitě si kladete otázku, kde o tento příspěvek zažádat? Žádosti se podávají na příslušném Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. S sebou si vezměte vyplněný formulář, jejž si můžete stáhnout například na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, doklad totožnosti, a také doklad o výši příjmů rodiny za poslední čtvrtletí. Nutností je také doložení vašich nákladů na bydlení. Tudíž si můžete vzít například nájemní smlouvu a faktury za energie.

Podrobnější informace přinášíme ve článku Příspěvek na bydlení 2013


DISKUZE


Vložit komentář

DALŠÍ ČLÁNKY

Zkušenosti s dohodou vlastníků o jiném přispívání na správu společných částí domu

Naše firma, jako profesionální předseda společenství vlastníků, vyšla vstříc potřebě společenství a navrhla jiný způsob přispívání na správu společných částí domu, než je obvykle používán a to podle spoluvlastnických podílů.

Aktivní účast naší firmy na mezinárodní konferenci Tepny domů v Brně

Před konáním konference jsme zaslali organizátorům svoje náměty k některým odborným okruhům konference. Naše náměty vycházely z naší praxe při činnosti společenství vlastníků a družstev v bytových domech.

Požární ochrana v bytových domech

Povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob jsou diferencovány podle míry požárního nebezpečí provozovaných činností. Dle zákona o požární ochraně se tedy provozované činnosti člení na činnosti:

Termohospital si posvítil na trávnickou školu

Rekonstrukce budovy základní školy na Trávníkách, ke které došlo v roce 2011, měla podle projektu přinést škole nejen „nový kabát“, ale především snížení energetické náročnosti. A právě na tuto stránku opravy se

Akční nabídky posouvají sazby hypoték k rekordům

Banky v prvním čtvrtletí realizovaly 51 akčních nabídek*, jak vyplývá ze statistik makléřské společnosti GOLEM FINANCE. V porovnání s předchozími roky je to méně. Přesto sazby klesly v březnu 

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Pane Halíku, prosím Vás o radu. Nevím jak si vysvětlit pojem "Další majetková účast". Jsme bytové družstvo a při koupi bytového domu jsme neměli peníze na zaplacení všech bytů v bytovém domě. Tak jsme se dohodli, že ... Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den, jak je to v případě když si jedna z rodin pořídí psa bez souhlasu ostatních nájemníků, nebo souhlas mít nemusí? Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj