Rekonstrukce bytového jádra v družstevním bytě...
25 Listopad 2013
Co Vás čeká a nemine? Rádi byste se pustili do rekonstrukce vaší koupelny a toalety, nechybí vám odhodlání ani potřebné finance? A máte souhlas bytového družstva? Pokud obýváte byt, který je v družstevním
vlastnictví, je nutné před samotným zahájením přestavby zařídit několik povolení. Následující řádky by vám měly pomoci v tom, co je nutné si vyřídit, na co nezapomenout, aby Vaše rekonstrukce mohla v poklidu proběhnout.
Prefabrikované umakartové koupelny a WC už dávno nevyhovují dnešním standardům. Nejen že jsou nevzhledné a nekomfortní, mohou být i dosti nebezpečné. Elektroinstalace bývají v hrozném stavu, rozvody prohnívají a chátrají. Pokud se rozhodnete pro zděné jádro, získáte mnohem lepší hygienické podmínky, ale i lepší akustické vlastnosti. Jednoduše řečeno získáte mnohem větší pohodlí.
Jak tedy postupovat než zahájíte samotnou přestavbu? Nutností je samozřejmě několik povolení. To se odvíjí od toho, jaké úpravy zvolíte. Pokud budete chtít bytové jádro kompletně přebudovat, tedy změnit dispozice prostoru, je nutné mít stavební povolení. Dojde totiž k zásahu do nosných konstrukcí. Při menších úpravách není toto povolení nutné. Vždy však musíte mít souhlas bytového družstva, bez něj se prostě rekonstrukce neobejde. Rovněž se doporučuje udržovat dobré sousedské vztahy a informovat o úpravách okolní nájemníky.
Pokud máte vyřízeny potřebné formality, můžete se směle pustit do rekonstrukce. Nutností je ovšem vědět, co a jak chcete změnit. Prostě mít plán. Určitě je vhodné oslovit odborníka, protože se může stát, že některé naše představy jsou jen těžko proveditelné. Specializovaná firma může pomoci najít optimální řešení a provést i samotnou realizaci. Nejdříve většinou dojde k demontáži starého jádra. To je nahrazeno příčkami z jiných materiálů. Dochází k výměně rozvodů, pokládají se nové obklady, v neposlední řadě dochází k výměně sanitárního vybavení. Odborníci uvádějí, že samotná přestavba by se pak měla pohybovat okolo deseti dní.