Jak postupovat při koupi družstevního bytu?
16 Prosinec 2013
Přemýšlíte o koupi nového bytu? Jeví se vám družstevní byt jako výhodnější? Jak postupovat a na co si dát pozor, abyste si investovali do růžových zítřků a nemuseli žít noční můru?
Pořízení družstevního bytu má několik výhod, jednou z nich je například nižší pořizovací cena. Principem družstevního vlastnictví je to, že si koupíte podíl v daném bytovém družstvu. Zde je nutná velká obezřetnost. Velice důležité je zjistit si maximum o fungování družstva, o tom jak si vede po finanční stránce. Pokud by nastala situace, že družstvo zkrachuje, přišli byste o svůj podíl a de facto i o jistotu vašeho bydlení. Důležitou informací je také to, jestli družstvo nesplácí nějaký úvěr, to by se odrazilo ve výši nájemného. Zajímejte se také o to, jaké velké jsou poplatky za služby nebo kolik je nutné přispívat do tzv. fondu oprav.
Chcete-li na koupi bytu čerpat úvěr, je nutné přesně se informovat o tom, zda družstvo umožňuje převod do osobního vlastnictví a za jakých podmínek. Mějte na paměti, že být první kdo převádí byt do osobního vlastnictví je jako být pokusným králíkem. Budete to právě vy, na kom si družstvo vyzkouší jaká je nutná administrativa apod. Dále je nutné ověřit, zda je prodávající skutečně členem družstva a zda nejsou s bytem svázány nějaké dluhy.
Pokud vás všechny tyto informace přesvědčili o tom, že bytové družstvo je opravdu solidní a nehrozí žádná rizika, můžete přistoupit k samotné koupi. Ta proběhne převodem členských práv a povinností, zároveň dojde k dohodě o převodu financí. Odborníci také radí provést finanční transakci tak, že na základě tzv. schovací smlouvy předáte peníze notáři či advokátovi a ten je po převodu předá prodávajícímu. Bytové družstvo nemusí převod přímo schvalovat, stačí jen podat oznámení a družstvo ho vezme tzv. na vědomí.