Starý panelákový byt? Proměnte jej v moderní království
30 Prosinec 2013
Jste jedněmi z těch, kteří si neustále listují časopisy o moderním bydlení a sní o tom, jak by bylo krásné, mít jednou takový byt. Potom se proberete ze snění a zjistíte, že sedíte stále v tom starém panelákovém bytě
s umakartovým jádrem, kuchyňskou linkou z 90. let, a dobrá nálada vás rázem přejde? Nemusíte však zoufat, v dnešní době lze i ze starého panelákového bytu, udělat přehlídku moderního bydlení. Pokud zapojíte trochu fantazie, projevíte zručnost a spokojíte se s nábytkem z velkoobchodů, nemusí vás to stát hotové jmění.
Pokud však patříte k těm, kteří netrpí finanční nouzí, a jste do vysněného bydlení ochotni investovat větší sumu, nebo prostě chcete do vysněného bydlení investovat, není nic jednoduššího než si najmout zkušeného bytového designera či architekta. Výhodou panelákových bytů je, na rozdíl od bytů v činžovním domě, že můžete celý byt postavit znovu. Lze zbourat příčky a zvětšit tak místnosti, nebo například lze propojit dvě bytové jednotky nad sebou. To je však, z hlediska financí a náročnosti práce, velice složitá záležitost. Úřadům nestačí nahlásit, že se probouráte do bytu nad vámi. Nutné jsou statistické propočty, plánky i informace o tom, jaká technologie bude při rekonstrukci použita.
Odborníci doporučují provést rekonstrukci kompletně, hezky pěkně dohromady. Budete sice muset v jednom okamžiku vydat více peněz, ale odměnou vám bude jedno velké uklízení a především bydlení v kompletně novém. Samozřejmě to má své výhody i z praktického hlediska, kdy se díky komplexní rekonstrukci můžete vyvarovat některým nemilým překvapením. Tím mohou být nerovnosti ve výšce podlah, což se u bytových domů stává velice často. A zároveň, pokud v bytě položíte ve všech místnostech stejnou podlahovou krytinu, váš byt se tak opticky zvětší a sjednotí.
Při rekonstrukci se především klade důraz na bourání příček. Panelákové byty byly stavěny velice stísněně. Avšak zbouráním příčky dostanete nový prostor, který se dá následně upravovat. Nové stěny mohou vznikat jak z tvárnic, které mají lepší nosnost a akustické vlastnosti, tak ze sádrokartonu. S ním je stavba zase rychlejší a dá se použít na zlepšení nerovných stěn a stropů, nebo z něj lze vytvořit různé niky či police.
Vhodné je zaměřit se i na hluk. Přeci jenom, v panelovém domě nebydlíte sami. Pokud se zaměříte na kvalitní dřevěné podlahy, nemusíte se bát, že by na vás sousedé ze spodního bytu ťukali koštětem. Dost často ruší i zvuk vody v odpadu. I tento jev se dá eliminovat. A to tím, že si pořídíte závěsné WC. Natékání vody do nádržky téměř neslyšíte. Lze si rovněž pořídit speciální systém odhlučněné kanalizace, kdy mají trubky speciální složení.
Pokud se prokoušete všemi stavebními úpravami, čeká vás jistě příjemnější část rekonstrukce. A tou je výbava interiéru. Na výběr máte z nepřeberného množství spotřebičů, doplňků či výbavy, od té nejlevnější až po opravdu povedené designové kousky, u kterých si můžete být jisti, že je máte jenom vy. V poslední době se však uplatňuje také styl tzv.“udělej si sám“. V tomto případě se meze nekladou a vy si můžete vybavení do bytu pořídit s vlastním úsilím za pěkné peníze. Oblíbeným je například nábytek z euro palet, obnovit lze i staré stoly či skříně pomocí barev na dřevo. Nechcete si kupovat novou sedačku, nevadí? Využijte služeb čalouníka. Inspirací je mnoho, mnohdy se stačí rozhlédnout kolem sebe.