Výměna oken – povolení musíte mít vždy
07 Leden 2014
Před zimou investuje velká část obyvatel do výměny oken. Hlavním důvodem je většinou úspora tepla, ale někdy hraje roli i estetika. Jak postupovat při výměně oken závisí na tom, jaký typ bytu vlastníte.
Můžete mít byt za a) v takzvaném osobním vlastnictví, tedy můžete být přímým vlastníkem bytu. Za b) můžete vlastnit družstevní podíl, být takzvaným nájemcem. Nebo za c) můžete být podnájemníkem, tedy si pronajímáte si byt od jeho přímého vlastníka.
Ani výměna oken v bytě, kterého jste přímým vlastníkem není možná bez svolení správce domu. O takové svolení musíte zažádat písemně. Žádost musí být podána na předepsaném formuláři. A následné svolení od správce domu musí obsahovat jeho vyjádření a souhlas. Pokud svolení získáte, musíte dále splnit ohlašovací povinnost danému stavebnímu úřadu. Měníte-li okna za větší, je třeba kromě ohlášení získat ještě stavební povolení.
Velmi podobný postup platí pro nájemníka v bytovém družstvu. O souhlas v takovém případě nežádáte správce domu, ale bytové družstvo. Jde-li o hromadnou výměnu oken v celém domě, její část může být hrazena z takzvaného družstevního fondu oprav. Celý proces však musí být schválen schůzí členů družstva, kde proběhne jednání o členění oken, jejich barvě, ale také například výběr firmy, která opravu uskuteční. Vypracuje plán financování oprav a jejich harmonogram.
Pokud jste pouhým podnájemníkem a byt vám doslova nepatří, většinou nemáte velký zájem investovat do „cizího majetku“. V případě, že se přece rozhodnete provést výměnu oken, je dobré domluvit se s vlastníkem bytu, aby obstaral veškeré potřebné náležitosti, viz. výše. Dále je pak nutné dohodnout se, zda vám pronajímatel náklady spojené s výměnou oken zaplatí či vám je strhne z nájmu.