Nepodceňte zabezpečení sklepů. Předejděte krádeži.
14 Leden 2014
Snad každý obyvatel bytu už někdy řešil problém, kam s ním! Ať už šlo o kolo nebo lyžařský arzenál, objevila se jistě otázka, uložit ho do sklepa? A jak sklep správně zabezpečit?
Protože jsou to právě panelákové sklepy, které tak lákají různé zlodějíčky.
Míra zabezpečení sklepa se samozřejmě odvíjí od toho, co v něm skladujete. Pokud jde o cenné věci, jako zmiňované kolo nebo lyže, je nutné sklep zabezpečit takzvaně od shora až dolů. První zásadou zabezpečení je, že do sklepa nesmí být vidět. Na obložení stěn lze použít sádrokarton nebo dřevotřísku. Neměla by zůstat žádná skulinka, kterou by mohl zloděj při obhlídce zjistit, co se ve vašem sklepě skrývá. To samé platí pokud jde o dveře. Dveře některých panelákových sklepů připomínají spíše narychlo stlučené ohrádky od chlíva, s deseticentimetrovými mezerami mezi pryčnami. Takové „dveře“ mnohdy nesahají ani ke stropu či zemi. Zloděj je tedy může bez problémů podlézt. Pokud ve sklepě budete skladovat cenné věci, vyplatí se určitě investovat jak do kvalitních dveří, tak pevných bezpečnostních zámků. Okna je pak dobré vybavit mřížemi.
Jak máte sklep zabezpečený se odráží i na tom, jak bude posouzena pojistná událost v případě vykradení. Nebytové prostory, tedy sklepy a špajzy, které se nacházejí ve stejném objektu jako bytová jednotka jsou součástí pojištění domácnosti. Pokud jde o dřevěnou kóji, chráněnou pouze petlicí, kterou lze snadno strhnout, nedosáhne pojistné plnění větší výše, než 2% z pojistné částky. Pokud jste byli chráněni bezpečnostními dveřmi a zámky, plnění dosáhne až 5%.
Při zabezpečení sklepů rodinných domů je třeba soustředit se zejména na okna. Existují tvrzená skla a bezpečnostní folie, kterými můžete svá sklepní okna vybavit. Pro větší klid je možné instalovat elektronické bezpečnostní zařízení detekující pohyb, ale například i kouř.