Vlastním družstevní byt, mohu o něj přijít?
17 Leden 2014
Vlastníte-li nebo teprve hodláte koupit družstevní byt, je dobré vědět, na čem vás družstvo může nachytat. Koupí družstevního bytu se nestáváte jeho přímým majitelem. Kupujete pouze takzvaný družstevní podíl.
Byt získáváte do nájmu a stáváte se členem družstva. Jste tedy povinen řídit se jeho stanovy.
Můžete o takový byt přijít? Odpověď je bohužel ano. Otázkou zůstává, za jakých podmínek?
Důvodem může být například to, že nájemce opakovaně a hrubě porušuje domovní řád. To znamená dobré mravy a pořádek v domě. Dalším důvodem může být porušení povinností vyplývajících z nájmu bytu. Tj. neplacení nájemného. Dále pak, cituji, „jde-li o byt zvláštního určení a nájemce není zdravotně postižená osoba; toto ustanovení se nepoužije, pokud nájemce dovršil 70 let věku.“
A v neposlední řadě se může stát důvodem výpovědi i to, že nájemce vlastní dva nebo více bytů. Nebo to, že nájemce byt bez vážných důvodů neužívá nebo užívá jen občas.
Pokud se dostanete do situace, kterou popisuje poslední z bodů, máte následující možnosti.
Byt je možné prodat nebo převést na někoho jiného. Například někoho z rodiny. Musíte převést všechna členská družstevní práva. Nebo je prodat. Musíte tak učinit dříve, než dostanete výpověď. Pokud byste ji dostali, přijdete o byt, ale zůstanete členem družstva. A budete muset platit dál družstevní poplatky. Zřídka se stává, že má družstvo ve stanovách o výpovědi uvedeno, že s výpovědí ztrácíte i členský podíl. Ale to se děje málokdy. Protože v takovém případě by muselo družstvo naopak vyplatit vás.
Háček spojený s prodejem bytu je ten, že s ním musí souhlasit družstvo samo. Naopak převedení můžete provést bez jejich souhlasu.