Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, jak na to?
28 Leden 2014
Rozhodujete-li se o koupi bytu jistě jste v nabídkách narazili jak na inzeráty nabízející byty v osobním vlastnictví, tak na byty ve vlastnictví družstevním. Valná většina Čechů se rozhoduje spíše pro koupi
bytu v osobním vlastnictví. Družstevní byty však bývají o něco levnější a do osobního vlastnictví je lze převézt po koupi. Jaká úskalí však takový postup nese?
Před tím, než se rozhodnete koupit družstevní byt je třeba informovat se o závazcích daného bytového družstva. To znamená zjistit, zda není družstvo zadlužené, zda má uzavřené nějaké úvěry atd. Takový úvěr, který si družstvo v minulosti vzalo například na rekonstrukci nemovitosti, se totiž musí splácet i v případě převodu bytu do vašeho osobního vlastnictví. A vy jste povinen před převodem celou dlužnou část jednorázově zaplatit. Je proto třeba s takovou komplikací počítat.
Nejdůležitějším krokem je pak samotný převod do osobního vlastnictví. O něm rozhoduje schůze členů družstva (nájemníků). Členové se musí domluvit a dospět k rozhodnutí o budoucím převodu bytu do osobního vlastnictví. Převod se může uskutečnit pouze v případě, že máte splaceny všechny závazky vůči nájemníkům. O těch jsme hovořili výše. Poté podá družstvo žádost na katastr nemovitostí.
Dalším krokem je sepsání smlouvy o převodu bytu do osobního vlastnictví. Zde musí být přesně uvedený technický popis převáděného bytu (bytové jednotky), dále údaje o všech společných prostorách v domě, případně o převáděných pozemcích. Stanete se totiž osobním vlastníkem bytu, ale o společné prostory v domě budete muset nadále pečovat. Dále musí smlouva obsahovat práva a povinnosti k těmto prostorám. Smlouva také musí obsahovat údaj o tom, jestli je nový vlastník členem družstva nebo není.
I osobní vlastníci bytů mohou tvořit uskupení, které se nazývá SVJ (Společenství vlastníků bytových jednotek). Ideální případ je, že bytové družstvo převede do osobního vlastnictví všechny byty. Častá je však i kombinace družstva a SVJ.
Pokud bude na nemovitosti, ve které vlastníte byt, ale zbytek je ve vlastnictví bytového družstva, potřeba vykonat nějaké opravy, je možné, že se za nový úvěr bude muset ručit celým domem. S tím musí souhlasit celé družstvo i všichni osobní vlastníci. Pokud jeden z vlastníků odmítne, na opravy se musí zapomenout.