Pronájem družstevního bytu. Jak na to?
06 Únor 2014
Vlastnictví bytu, který sami nemáte v úmyslu obývat, se stává možností pro přivýdělek. Z pronájmu může mít vlastník pravidelný měsíční příjem, stačí nalézt slušného nájemníka a sepsat nájemní smlouvu.
Jak je tomu ale, když jde o byt družstevní? V takovém případě je zde hned několik důležitých informací, u kterých je třeba dbát zvýšené pozornosti. Při pronajímání družstevního bytu platí doposud následující:
1.) Vlastníkem družstevního bytu nejste přímo vy, je jím bytové družstvo. Vy vlastníte pouze takzvaný družstevní podíl a jste tak sami v nájmu.
2.) Rozhodnete-li se jako nájemce přenechat svůj družstevní byt k užívání další osobě, tedy dále ho pronajímat, musíte sepsat smlouvu o podnájmu. A ani to nemůžete vykonat zcela sám a za vlastních podmínek.
3.) K uzavření smlouvy o podnájmu je nutné mít souhlas majitele nemovitosti. Tím je, jak už bylo řečeno, bytové družstvo. Forma takového souhlasu je dvojí: a) souhlas s předáním bytu do podnájmu na vymezenou dobu nebo souhlas s předáním bytu do podnájmu konkrétnímu podnájemníkovi.
4.)Tento souhlas by měl být sepsán písemně. Nejlépe by měl být obsažen přímo ve smlouvě o podnájmu. Ta, mimo jiných, standardních náležitostí jako je identifikace smluvních stran, předmět nájmu a jeho stav, výše nájemného, doba podnájmu, jeho začátek, podmínky k užívání bytu, odpovědnost za opravy a případné škody atd., musí obsahovat i stanovy daného bytového družstva. Právě ty totiž upravují podmínky, za kterých lze dát družstevní byt do podnájmu. Pokud tyto podmínky smlouva neobsahuje, může být tento fakt důvodem k výpovědi smlouvy.
5.) Z toho plyne další důležitý fakt. Jako podnájemník nejste nijak výrazně chráněn zákonem. Výpověď smlouvy o podnájmu může být podána bez udání důvodu. Výpovědní lhůtu si pak může nájemce určit libovolně. Pokud ji ve smlouvě ale nijak nevymezí, je standardní, tříměsíční. Pro výpověď smlouvy však nemusí udávat nájemce přesné důvody. Podnájemník v takovém případě nemá nárok na náhradní podnájem.
Od roku 2014 platí nový Občanský zákoník, který upravuje podmínky podnájmu následovně:
Pokud nájemce v bytě, který chce pronajímat, stále bydlí, nemusí mít ke smlouvě o podnájmu (k přijetí podnájemníka do bytu) souhlas bytového družstva. Pokud nájemce byt neobývá, musí postupovat jako nyní.