Na co si dát v kupní smlouvě na nemovitost pozor
08 Červenec 2015
Doporučujeme věnovat mimořádně velkou pozornost návrhu kupní smlouvy nemovitosti. Ať již jde o návrh původního vlastníka nebo realitní kanceláře. Nový občanský zákon značně změnil pojem nemovitost. Zejména smlouva o prodeji vlastnického bytu má mnohá nečekaná úskalí.
Mj. plocha bytu se počítá jinak do konce roku 2013 a jinak od počátku roku 2014. Doporučujeme vždy vyhledat právní pomoc nebo pomoc naší firmy specializující se převody vlastnických práv i na převody družstevních podílů.
Vymezení nemovité věci
Příprava kupní smlouvy sebou nese několik nástrah, které mohou celý převod ohrozit či alespoň zpomalit. V tomto článku se budeme snažit některé nástrahy demaskovat a dát návod jak se jim vyhnout.
Zákon již nepoužívá pojem nemovitost, ale obecně hovoří o nemovité věci. Není však problém, pokud si ve smlouvě předmět koupě definujete jakkoliv, jen musí být pojmosloví konzistentní.
Zákon však zná i další pojmy, což může být matoucí. Bytem tak je prostorově oddělená část domu sloužící k bydlení, zatímco bytovou jednotkou nemovitá věc, která zahrnuje vedle bytu také podíl na společných částech domu. Právě v podílu se často může udělat chyba a je tedy vhodné zkontrolovat aktuální stav. Váš byt se sice nemusel změnit, ale pokud došlo ke sloučení bytů např. v jiném patře, změní se podíl na společných částech domu všech vlastníků.
Ve smlouvě stejně jako v návrhu na vklad změny vlastnického práva by tedy měl být předmět převodu definován přesně a shodně. Vyjděte vždy ze zápisu v katastru nemovitostí. Drobná chyba může vyústit například v průtahy v řízení a tím často ohrozit celou operaci, nebo zavdat příčinu dlouhému sporu.
Kupní cena
Kupní cena by měla být určena jasně a srozumitelně.
Někdy je vyjádřena nejen číslovou, ale i slovy, aby ji nemohl někdo upravit. To však zvyšuje důraz na pečlivost, neb je nutné při každé úpravě pamatovat na nutnost změny nejen čísla ale i textu, který se navíc objevuje často na několika místech. Je tedy možné doporučit, zejména u jednodušších smluv, raději jen jednu variantu.
Další věcí, která se může vymstít, je určení ceny závislé na nejasném faktoru. Např. u bytu, který je teprve ve výstavě anebo se upravuje je někdy cena určena podle počtu metrů čtvrceních. Rozloha bytu však může být ve výsledku odlišná, než se plánovalo a smlouva by na to měla pamatovat. Stalo se nám dokonce, že developer chtěl využít změnu přepočtu čtverečních metrů ve svůj prospěch (najednou začal započítávat i vnitřní příčky a sloupy, jak to předpokládá nový zákon a tím byt prodražil o stovky tisíc).
Nejpodstatnějším doporučením však je, že strany by měly využít advokátní či notářskou úchovu. Ta umožňuje bezpečnou výplatu kupní ceny až ve chvíli, kdy je skutečně vlastnictví převedeno či dokonce byt řádně předán (bez jakéhokoliv břemena).
Smluvní cena by také měla být hrazena bezhotovostní platbou. Limit na hotovostní platby je totiž od 1. prosince 2014 stanoven na 270 000,- Kč. Bezhotovostní platba je výhodná i tím, že se lépe prokazuje její uskutečnění.