Pojištění domácnosti - na co si dát pozor

Smlouva o pojištění domácnosti má mnohá úskalí, na která v článku upozorňujeme. Jde jak o dobrou přípravu smlouvy s rozmyšlením skutečných potřeb pojištění, tak i pojistných rizik.

V souvislosti s pojištěním domácnosti vřele doporučujeme také zjistit, jak jsou pojištěny společné části domu, tj. vlastní stavba a její součásti.

Před podpisem smlouvy je nutné prostudovat nejen samotnou smlouvu, ale především pojistné podmínky. U pojištění totiž platí více než u jiných finančních produktů stará pravda, že ďábel je skryt v detailu.

Pozor na pojistné podmínky

U pojištění domácnosti je nutné pohlídat především tři základní oblasti:

  1. výluky z pojištění
  2. podmínky pro výplatu pojistného plnění
  3. limity výplaty pojistného plnění.

Vše lze nalézt v pojistných podmínkách, které tvoří nedílnou součást pojistné smlouvy.

Pojistné výluky – aneb co není pojištěno …

Není neobvyklé, že nejdražší části vybavení bytu jsou z pojištění vyjmuty. Typicky se jedná o kuchyňskou linku a spotřebiče. V takovém případě může pojišťovna odmítnout poskytnout pojistné plnění za škodu na těchto předmětech bez ohledu na výši částky na kterou si obydlí pojistíte.

Podmínky pro výplatu pojistného – plníte je?

Další zapeklitost pojištění domácnosti se skrývá v podmínkách, které jsou spojeny s výplatou pojistného plnění. Jinými slovy pojišťovna říká, že vyplatí pojistné plnění jen když dojde ke splnění určité podmínky. V případě pojištění proti krádeži bytu může být takovou podmínkou existence bezpečnostních dveří nebo alespoň bezpečnostního kování, v případě pojištění domu proti zásahu bleskem existence hromosvodu apod. Není-li podmínka splněna, pojišťovna může plnění odmítnout.

Limity plnění, aneb více Vám pojišťovna nezaplatí …

Významný dopad na výši pojistného plnění mají rovněž limity pro výplatu pojistného plnění. Pokud si byt pojistíte na půl milionu, neznamená to automaticky, že tuto částku od pojišťovny také dostanete. Příkladem limitu budiž strop na pojistné plnění při škodě na elektrospotřebičích nebo elektronice v bytě v částce 15.000. Pokud tedy máte byt pojištěn na půl miliony a v důsledku požáru dojde ke zkáze těchto předmětů, dostanete od pojišťovny pouze 15.000 a to bez ohledu na hodnotu zničených věcí.

Pozor na nadpojištění

Asi většina z nás má své bydlení velice ráda a přeje si jej pojistit na co nejvyšší částku. Pojišťovna ale v případě pojistné události uhradí pouze částku, která se rovná skutečné škodě na pojištěné věci. Nemá tedy smysl pojišťovat domácnost v třípokojovém bytě na částku 3 miliony, když se v ní nacházejí věci za 300 tisíc. Výsledkem je pouze vysoká částka, kterou musíte pojišťovně zaplatit za pojistné.

Co dělat po pojistné události

Pokud se přihodila pojistná událost a klient požaduje na pojišťovně poskytnutí pojistného plnění, měli byste mít všechno řádně dokladováno a nenechat zbytečně prostor pro zpochybnění nároku nebo jeho snížení.
V praxi to znamená, že pokud Vám ukradnou ze sklepa kolo nebo kočárek, je dobré mít od takové věci účtenku a potvrzení od policie, že se krádež vůbec stala.


DISKUZE


Vložit komentář

DALŠÍ ČLÁNKY

Dřevěná okna - vhodná do bytu i rodinného domu

Rekonstruujete byt nebo stavíte rodinný domek? Prvek, který významným způsobem ovlivní kvalitu exteriéru i interiéru, jsou okna – jejich konstrukce a použitý materiál.

Topíš, topím, topíme. Rady jak ušetřit

U většiny Čechů tvoří náklady spojené s vytápěním domů a bytů více než polovinu měsíčních nákladů na energie. Ruku na srdce, kolik z nás pak kvůli ušetření na vysokých částkám za topení, sedí u televize

Profesionální výkon funkce předsedy výboru společenství

Novinkou ve výkonu funkce ve statutárních orgánech společenství vlastníků je od počátku roku 2014 zákonná možnost výkonu funkce odbornou firmou. Podnětem je postupující nezájem členů společenství o práci ve statutárním orgánu společenství.

Je třeba zateplit byt, vyměnit okna, Ale za co?

Rádi byste v budoucnu rekonstruovali byt, ale bojíte se hypotéky? Na úpravy bydlení si nejprve malou část ušetřete. Podle odborníků je jednou z možností, jak efektivně ukládat svoje peníze, stavební spoření.

Koupě bytu-praktické tipy, které ve smlouvě nenajdete...

Další článek o koupi družstevního nebo vlastnického bytu se rámcově zaměřuje zejména na otázky vnitřního chodu bytového družstva nebo společenství vlastníků. Upozorňuje na velmi důležité právní a ekonomické záležitosti, které jsou podstatné pro budoucí spokojené užívání

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, v letošním roce byla měněna okna vlastníkům bytových jednotek a tato výměna byla placena z fondu oprav, kam každý přispívá podle m2. Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den přeji, nevim jestli mi můžete odpovědět, protože se to netýká přímo mě, ale známé.V bytě mé známé v současné době bydlí její dcera, a protože chodí na směny a zima jí nevadí, tak moc netopí. A tak ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj