Právnická osoba jako člen bytového družstva

Od roku 2014 je zákonem o obchodních společnostech a družstvech zavedena u bytových družstev možnost členství právnické osoby v družstvu. Pokud bytové družstvo upraví členství právnické osoby v bytovém družstvu odchylně od zákona,

pak veškerá ustanovení o členství právnické osoby v bytovém družstvu musí obsahovat stanovy družstva. Následující článek rozebírá možné varianty členství právnické osoby v družstvu.

Zákon stanoví, že bytové družstvo musí mít nejméně tři členy bez ohledu na to, zda se jedná o osoby fyzické nebo právnické. Zatímco podle úpravy platné do konce roku 2013 nebylo možné, aby členem bytového družstva byla právnická osoba, podle nyní platného zákona o obchodních korporacích to možné je.

Možnost vyloučit členství právnické osoby ve stanovách

Zákon sice členství právnické osoby v bytovém družstvu připouští, zároveň ale dává jednotlivým bytovým družstvům možnost, aby členství právnické osoby zakázaly. Zakázat členství právnické osoby v bytovém družstvu je možné učinit pouze ve stanovách daného bytového družstva. Tím pak vyloučen převod družstevního podílu (bytu) do vlastnictví jakékoli právnické osoby.

V případě, že stanovy bytového družstva neobsahují ustanovení, které členství právnické osoby zakazuje, platí, že členem daného bytového družstva právnická osoba být může. Při kontrole stanov ve snaze najít takové zakazující ustanovení, je ovšem nutné zachovat obezřetnost. Zákaz nemusí být nutně formulován slovy: „členství právnické osoby v bytovém družstvu se zakazuje...“, ale může být opsán řadou jiných formulací, například: „účelem bytového družstva je zajištění bytových potřeb pouze fyzických osob“.

Před uzavřením kupní smlouvy k členskému podílu v bytovém družstvu se tak vždy vyplatí tuto otázku konzultovat s námi a nechat nás zároveň stanovy z tohoto pohledu zkontrolovat.

Omezení členství

Mimo výše uvedené dává zákon bytovým družstvům ještě možnost členství právnické osoby omezit. V praxi to může například znamenat, že stanovy určí, že členem bytového družstva nesmí být určitý typ právnických osob, např. společnost s ručením omezeným. Nebo mohou stanovy zakázat členství osob s určitým předmětem činnosti nebo podnikání, například společnosti, které mají v předmětu podnikaní pohostinství nebo podnikají v oblasti hazardu.

Změna stanov – následné vyloučení členství

Výše jsme se zabývali pouze otázkou zákazu nebo omezení členství právnické osoby v bytovém družstvu, který je již ve stanovách obsažen. Názor na členství právnické osoby se v konkrétním bytovém družstvu ale v průběhu existence tohoto družstva může měnit.

Co když tedy bytové družstvo své stanovy dodatečně změní, například tím, že z omezení členství právnické osoby udělá úplný zákaz? I toto řeší zákon. Jakákoli dodatečná změna stanov nesmí působit zpětně a dotknout se právnické osoby, která již byla členem daného bytového družstva před změnou jeho stanov.


DISKUZE


Vložit komentář

DALŠÍ ČLÁNKY

Hypotéky zlevnily o další desetinu procenta

Hypotéky dál zlevňují. Index nabídkových úrokových sazeb meziměsíčně klesl z 2,93 % na 2,82 %, jak vyplývá z aktuálních statistik společnosti GOLEM FINANCE. Úrokové sazby nikdy nebyly tak nízko.

Nízkoenergetické domy ELK PRAKTIC

Nízkoenergetické domy ELK PRAKTIC: nízké náklady při pořízení i provozu. Sedíte na terase v klidné ulici, popíjíte kávu, na zahradě a v bazénu dovádí Vaše děti, které máte stále pod dohledem. Ne, to není sen,

Požární bezpečnost v bytových domech

Požární bezpečnost je jedním ze základních požadavků kladených na stavbu, respektive na její provedení. Pod pojmem požární bezpečnost stavby je nutné si představit soubor faktorů, jejichž výsledkem

Kompletní renovace interiérů od profesionálů

Znáte tu památnou větu z domova – „budeme malovat“!? Což se rovnalo malému domácímu zemětřesení. Dřív bylo totiž zvykem a nutností řešit takové práce svépomocí. Dnes má zelenou profesionální zpracování.

Na co si dát v kupní smlouvě na nemovitost pozor

Doporučujeme věnovat mimořádně velkou pozornost návrhu kupní smlouvy nemovitosti. Ať již jde o návrh původního vlastníka nebo realitní kanceláře. Nový občanský zákon značně změnil pojem nemovitost. Zejména smlouva o prodeji vlastnického bytu má mnohá nečekaná úskalí.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Převádíme si družstevní byt (SBD Vsetín) v domě se 36 byt. jednotkami do os. vlastnictví. Musíme založit SVJ nebo kolik bytů musí být převedeno, aby bylo založeno SVJ? A co bychom měli udělat a jaké jsou potom povinnosti ... Celý dotaz
Dotaz: Jsem předsedkyní výboru SVJ a kontrolní komise po mě neustále něco vyžaduje, včetně prvotních dokladů účetnictví. Jaké má tedy vlastně kontrolní orgán u SVJ pravomoci? Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj