Kouření v bytě a domě
19 Říjen 2015
Jak bránit nerušené bydlení proti obtěžování sousedy. Jde o sousedské problémy ve všech typech bydlení – vlastnické, nájemní družstevní. Jednodušší obrana je v nájemním a družstevním bydlení, kde nerušené užívání bytu musí zajistit vlastník domu nebo družstvo.
Oba mají dostatečné nástroje k tomu, aby nerušené bydlení svým uživatelům bytů zajistili.
Narůstá počet stížností na vlastníky bytů či nájemce, kteří zamořují své sousedství kouřem z cigaret či v létě z grilů a obdobných zařízení. Přibývá však i neoprávněných udání, které obtěžují řádné uživatele svého majetku. Jak z tyto sousedské spory řešit a co na to říká zákon?
Zákon stanoví, že vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání. To se vztahuje jak na byty v osobním vlastnictví, tak na družstevní byty, či byty pronajaté na základě nájemní smlouvy.
Co to však v praxi znamená? Nemohu si snad na balkóně zapálit cigaretu nebo v krásný pozdně letní den ugrilovat na terase několik porcí krkovice?
Například u grilování je důležitá přiměřenost místním poměrům. V letních měsících je běžné, že občas někdo griluje a tak nelze většinou mluvit o nepřiměřenosti. Pokud by však někdo griloval neustále, každý den a odváděl pach spáleného masa svým sousedům do oken, žaloba by měla být úspěšná. Krajské hygienické stanice však od případů kouření nebo grilování na balkónech dávají ruce pryč.
Odborníci tak vždy preferují dohodu mezi sousedy. Pokud by se však situace po domluvě nezlepšila, nezbyde než podat žalobu na zdržení se rušivého jednání. Žalobce by zde musel prokázat, že mu např. soused kuřák podstatně omezuje obvyklé užívání jeho bytu. To by patrně nedokázal, pokud si soused občas na balkóně vykouří cigaretu nebo viržinko. Pokud by však soused kouřil takovým způsobem, že by pach kouře byl často přítomný i v bytě postiženého souseda, mohl by určitě uspět. Takový případ také nedávno advokáti na našem webu řešili.
Ještě jednu páku má nájemník, který může použít ustanovení své nájemní smlouvy i zákona. Může naléhat na svého pronajímatele, aby mu umožnil řádný výkon nájemních práv. Jinak by mohl z bytu odejít či požádat o slevu z nájemného.
Pokud by soused i po verdiktu soudu dále imise vypouštěl, může obdržet postupně několik pokut v řádu desítek tisíc korun.
Žalobu se lze samozřejmě domáhat, aby nikdo nad míru nekouřil ve společných prostorách bytového domu. Zákaz kouření zde navíc může upravovat domovní řád, který je nově povinnou součástí stanov společenství vlastníků jednotek. Porušování domovního řádu může za určitých okolností vést i k výpovědi nájemní smlouvy.