Kouření v bytě a domě

Jak bránit nerušené bydlení proti obtěžování sousedy. Jde o sousedské problémy ve všech typech bydlení – vlastnické, nájemní družstevní. Jednodušší obrana je v nájemním a družstevním bydlení, kde nerušené užívání bytu musí zajistit vlastník domu nebo družstvo.

 Oba mají dostatečné nástroje k tomu, aby nerušené bydlení svým uživatelům bytů zajistili.

Narůstá počet stížností na vlastníky bytů či nájemce, kteří zamořují své sousedství kouřem z cigaret či v létě z grilů a obdobných zařízení. Přibývá však i neoprávněných udání, které obtěžují řádné uživatele svého majetku. Jak z tyto sousedské spory řešit a co na to říká zákon?

Zákon stanoví, že vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání. To se vztahuje jak na byty v osobním vlastnictví, tak na družstevní byty, či byty pronajaté na základě nájemní smlouvy.

Co to však v praxi znamená? Nemohu si snad na balkóně zapálit cigaretu nebo v krásný pozdně letní den ugrilovat na terase několik porcí krkovice?

Například u grilování je důležitá přiměřenost místním poměrům. V letních měsících je běžné, že občas někdo griluje a tak nelze většinou mluvit o nepřiměřenosti. Pokud by však někdo griloval neustále, každý den a odváděl pach spáleného masa svým sousedům do oken, žaloba by měla být úspěšná. Krajské hygienické stanice však od případů kouření nebo grilování na balkónech dávají ruce pryč.

Odborníci tak vždy preferují dohodu mezi sousedy. Pokud by se však situace po domluvě nezlepšila, nezbyde než podat žalobu na zdržení se rušivého jednání. Žalobce by zde musel prokázat, že mu např. soused kuřák podstatně omezuje obvyklé užívání jeho bytu. To by patrně nedokázal, pokud si soused občas na balkóně vykouří cigaretu nebo viržinko. Pokud by však soused kouřil takovým způsobem, že by pach kouře byl často přítomný i v bytě postiženého souseda, mohl by určitě uspět. Takový případ také nedávno advokáti na našem webu řešili.

Ještě jednu páku má nájemník, který může použít ustanovení své nájemní smlouvy i zákona. Může naléhat na svého pronajímatele, aby mu umožnil řádný výkon nájemních práv. Jinak by mohl z bytu odejít či požádat o slevu z nájemného.

Pokud by soused i po verdiktu soudu dále imise vypouštěl, může obdržet postupně několik pokut v řádu desítek tisíc korun.

Žalobu se lze samozřejmě domáhat, aby nikdo nad míru nekouřil ve společných prostorách bytového domu. Zákaz kouření zde navíc může upravovat domovní řád, který je nově povinnou součástí stanov společenství vlastníků jednotek. Porušování domovního řádu může za určitých okolností vést i k výpovědi nájemní smlouvy.


DISKUZE


Vložit komentář

DALŠÍ ČLÁNKY

Starší domy mohou být zdraví nebezpečné

Skoro každý zájemce o pořízení vlastního bydlení řeší otázku, zda se má zajímat spíše o nové, nebo také o starší nemovitosti. Obě tato řešení mají své výhody, ale i nevýhody. Starší domy a byty jsou levnější a přitom

Proč mít fond oprav?

Představte si situaci, že se ve vašem domě rozbije výtah. Nemilé, že ano. A nejen pro ty, kteří bydlí ve vyšších a patrech a musí chodit pěšky. Výtah je také potřeba opravit a suma za tento úkon nemusí být zrovna nízká.

Fixní vs. variabilní sazby hypoték. Bilance po 4 letech

Po čtyřech letech od startu Převratné hypotéky opět bilancujeme, jak jsou na tom klienti, kteří tehdy dali přednost variabilní sazbě v porovnání s klienty s tříletou fixací. Rozdíl v tuto chvíli činí více než 60 000 Kč. 

Zhodnoťte své bydlení pořízením lodžie!

Bydlíte v domě se starými železnými balkóny nebo úplně bez balkónů? Své bydlení můžete zkvalitnit pořízením lodžie. Jaké výhody vám to přinese? Ve srovnání s ocelovými závěsnými balkony je nespornou výhodou lodžií

Perspektiva pro panelové domy

Panelové stavby nejsou sice příliš populární, ale tvoří u nás natolik významnou část obytných domů, že není možné je v dohledné době nahradit nabídkou jiného bydlení. Dnes se navíc nabízí možnosti jak je 

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Může být zvolena členem výboru/event.předsedou/ SVJ osoba, která nevlastní v daném objektu bytovou jednotku a ani v objektu nebydlí?Petr Zarda Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den, jsem předseda bytového družstva. Vystavuji tedy i nájemní smlouvy k bytům. V březnu roku 2006 jsem vystavila smlouvu na oba manžely. Nyní paní zemřela. Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj