POZOR NA NOVÉ STANOVY DRUŽSTVA

Při navrhování nových stanov často představenstva (i výbory společenství) málo dbají na vyrovnanost práv představenstva (výboru společenství) a řadových družstevníků (vlastníků jednotek).

Představenstva si neuvědomují, že za nějaký čas mohou přijít z nejrůznějších důvodů o své funkce a mohou se stát sami řadovými družstevníky. Jestliže např. nenavrhli do stanov právo družstevníka obdržet zápis z členské schůze, pak nemohou žalobou napadnout rozhodnutí členské schůze, která je, podle jejich názoru neprávem, odvolala. Nebudou mít k dispozici zápis o svém odvolání.

Nový zákon o obchodních korporacích (ZOK) je účinný již bezmála dva roky. Dle tohoto zákona musela všechna bytová družstva nejpozději do 30. 6. 2014 přizpůsobit své stanovy požadavkům ZOK. Bytovým družstvům, která toto neučinila, hrozí v extrémním případě likvidace. Ačkoli legislativní změny přinesly bytovým družstvům volnější režim a mnohé příležitosti, v některých družstvech vyvolaly velké spory a právní nejistotu jejich členů. Ukážeme si to na příběhu jednoho pražského družstva.

Pod záminkou požadavků ukládaných novým ZOK nedávno prosadila v jednom z bytových družstev v Praze 8 – Bohnicích většina členů „silovou metodou“ změnu stanov.

Stanovy tohoto družstva de facto protizákonně zabraňují převodu družstevního bytu na jiné osoby, než jsou stávající členové družstva, zakazují chovat v bytě zvíře a obsahují i další neplatná ujednání. K přijetí stanov navíc došlo v rozporu se zákonem pouze většinovým, nikoliv jednomyslným rozhodnutím. Proto také mnoho členů podává na toto bytové družstvo žalobu.

„Je až neuvěřitelné, kam jsme se dostali. Ty nové stanovy nás sankcionují i za to, když se na výzvu představenstva nedostavíme na kobereček kdykoli, když nás předvolají,“ stěžuje si jeden ze členů družstva, který v domě bydlí již mnoho let. „Připomíná mi to autoritativní praktiky, které patří do doby dávno minulé, dodává další ze žalujících členů.“

Nová zákonná úprava sice po družstvech vyžaduje, aby své stanovy přizpůsobily některým změnám, které vyplývají ze ZOK, dává jim však větší volnost v úpravě jejich vnitřních poměrů podle jejich představ.

Některé změny stanov však musí být schváleny jednomyslným souhlasem všech členů družstva, nelze je tedy prosadit silově proti vůli členů družstva, kteří s takovou změnou nesouhlasí. Mezi takové změny patří například úprava podmínek, za kterých vznikne členovi bytového družstva právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu.

Obecně jsou nové stanovy příležitost. Je však na družstevnících, jak s ní naloží.

V této souvislosti je ještě nutné připomenout, že členové volených orgánů bytových družstev (typicky představenstvo) by neměli zapomenout na to, že musí jednat s péčí řádného hospodáře (tedy s nezbytnou loajalitou a schopností). V případě porušení této povinnosti zákon stanoví sankce, jako je např. povinnost člena orgánu vydat družstvu prospěch, jež z takového jednání získal. Při porušení hrozí v extrémním případě takové osobě dokonce trestní stíhání.

V některých případech soud může dokonce stanovit i to, že člen orgánu osobně ručí za závazky družstva. To se může například při nepovedené rekonstrukci či prohranému sporu s menšinovými družstevníky velmi prodražit. Soud také může konkrétnímu člověku zakázat fungovat jako statutární orgán bytového družstva, a to až na dobu tří let. Toho by si měli být vědomi zejména lidé, kteří své družstevní funkce vykonávají jen „na půl plynu“.

Je tedy vhodné, aby se zástupci družstev včas poradili s odborníkem.


DISKUZE


Vložit komentář

DALŠÍ ČLÁNKY

Lze ušetřit v bytě za vodu?

Položme si otázku: Jaké možnosti máme jako majitelé bytů nebo nájemci bytů, když chceme snížit své výdaje za bydlení? Moc jich není. Zateplení domu je velkou investicí s dlouhou návratností, u výměny oken za

Vinylové dílce mimořádné délky...

2metrový formát designových vinylů mFLOR GRAND s neobvyklými imitacemi vrby a vavřínu. Zatímco dílce klasických vinylových kolekcí bývají konstruovány v délce kolem jednoho až jednoho a půl metru, 

Problémy společenství vlastníků způsobují i developeři

Situace, kdy se původní vlastník (developer) stane ze zákona členem společenství vlastníků jednotek, je poměrně obvyklá. Stačí, aby měl vlastnický vztah k dosud neprodaným jednotkám. Stejně častým jevem  

Co je a není družstevní byt?

Jednou z našich častých služeb je pomoc při „prodejích“ bytů v majetku družstva. Většinou jde o Smlouvu o převodu družstevního podílu, Smlouvu o přidělení družstevního bytu a Kupní smlouvu nemovité věci.

Fond oprav: Peníze, které mohou zvednout hodnotu bytu

Pro řadu majitelů bytů končí vlastnictví nemovitosti u dveří do bytu. Údržba společných částí domu je příliš nezajímá a často na ni nejsou ochotni přispívat přiměřené částky. Pak jsou překvapeni, že při větší havárii musí

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, mohli byste mi prosím sdělit, jestli máme trpět na schůzi účast podnájemníka, který není člen SVJ a svými dotazy a stížnostmi otravuje druhé a prodlužuje schůzi. Přitom je přítomna majitelka bytu. Předem velice ... Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den.Podlahová plocha našeho bytu je 140m2. Takových je v domě celkem 4. Bydlíme v domě, kde většina ostatních bytů má plochu 80m2. Je pravda to, že díky větším bytům se platí více? Člen výboru říká, že pak ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj