NÁJEM BYTU A ENERGETICKÉ ŠTÍTKY
13 Leden 2016
Energetické štítky, průkazy energetické náročnosti budov. To jsou výrazy, se kterými se setkávají prodávající nebo kupující bytů ve vlastnictví, nebo domů. V článku se dozvíte, na koho se legislativní předpis vztahuje a za jakých podmínek.
Vždy jde o povinnost majitele nemovitosti (např. bytové jednotky) předložit Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), který vychází z jejího stavebně- konstrukčního stavu.
Setkáváme se stále častěji s dotazy na tzv. energetické štítky budov. Např. pan Zdeněk nedávno převáděl malý domek a bál se, že bude muset platit tisíce až desetitisíce za „úřední papír“. Poradili jsme mu, že nemusí. Jak je to však obecně s povinností opatřit energetický štítek budovy? Jak se to dotkne nájmů bytů od nového roku 2016?
Majitelé nemovitostí by skutečně měly opatřit své domy průkazem energetické náročnosti, tzv. energetickým štítkem. Ten bude mít časem pozitivní dopad zejména u dobře provedených a zateplených nemovitostí. Může zvýšit důvěryhodnost prodejce či pronajímatele a nepřímo i zhodnotit majetek.
Dnes jsou však zatím s „nálepkováním“ starosti. Kdo by tedy měl průkaz opatřit? Musí ho zmiňovat nájemní smlouva?
Energetické štítky musí zajistit každý majitel domu a nově tuto povinnost bude mít i pronajímatel a měla by v určitých případech být zanesena v nájemní smlouvě. K tomuto pravidlu však existuje mnoho výjimek.
Průkaz energetické náročnosti tedy není nutný, pokud jde o:
- budovu postavenou před rokem 1947, která od doby kolaudace neprošla žádnou větší rekonstrukcí (např. zateplení, nová fasáda).
- budovu s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m²,
- stavbu pro rodinnou rekreaci (např. chaty, pokud jsou užívány jen část roku a jejichž odhadovaná spotřeba energie je menší než 25 % roční spotřeby energie při celoročním užívání)
- památkovou budovu
- průmyslovou nebo zemědělskou budovu s roční spotřebou do 700 GJ
- budovu určenou pro bohoslužby a náboženské účely.
Jak je to však s povinností pronajímatele? Od 1.1.2016 v případě uzavření nájemní smlouvy prostřednictvím zprostředkovatele (typicky realitní kanceláře) musí nájemci předat grafickou část průkazu. Zprostředkovatel prodeje nebo právě i nájmu bytu uvádí klasifikační třídu povinně i v inzerci.
Majitelé velkých domů a administrativních budov si tedy průkaz energetické náročnosti plošně a povinně opatřovat nemusí. Nepotřebují ho do chvíle, než se bude některá z jednotek domu (typicky byt) prodávat (případně pronajímat přes zprostředkovatele). Pak už průkaz nezbytný je.
Jak průkaz ve velkém domě získat? Vlastník bytu musí písemně vyzvat společenství vlastníků jednotek o vystavění ověřené kopie průkazu na dům. Když ho ani po písemné žádosti neobdrží, může průkaz energetické náročnosti nahradit vyúčtováním dodávek energií za poslední tři roky, ale než majitel bytu průkaz dostane, musí v případných inzerátech, kde byt nabízí k prodeji, uvádět nejhorší energetickou třídu G.
Pan Zdeněk nakonec štítek nepotřeboval, jelikož jeho domek byl z třicátých let 20. století. Máte však Vy vše v pořádku?