Co je a není družstevní byt?

Jednou z našich častých služeb je pomoc při „prodejích“ bytů v majetku družstva. Většinou jde o Smlouvu o převodu družstevního podílu, Smlouvu o přidělení družstevního bytu a Kupní smlouvu nemovité věci.


Smlouvu o převodu družstevního podílu pomáháme vypracovat pro družstevníka, který touto formou, kromě převodu družstevního podílu, převádí i nájem nebo právu nájmu družstevního bytu.

Smlouvu o přidělení družstevního bytu pomáháme vypracovat pro bytové družstvo, které přiděluje uvolněný byt.  Pokud nabyvatel tohoto bytu není členem bytového družstva, které družstevní byt přiděluje, součástí této smlouvy jsou podmínky přijetí nového člena bytového družstva.

Kupní smlouvu nemovité věci vypracováváme pro bytovou jednotku v majetku družstva, a to buď uvolněnou, nebo s nájemcem této bytové jednotky. Prodeji takové bytové jednotky předchází povinnost družstva nabídnout její převod jejímu nájemci, jako předkupníkovi, v souladu s ust. § 1187 zák. č. 89/2012 Sb., NOZ. Po několika úspěšně realizovaných prodejích bytových jednotek družstva s nájemníkem, obdrželo jedno družstvo výzvu od pracovníka katastrálního úřadu, který se dožadoval souhlasu všech členů bytového družstva s převodem této bytové jednotky. Svoji výzvu opíral nikoliv o ustanovení ZOK v části družstevních bytů, ale obecně o ustanovení §45 odst. 1) správního řádu č. 500/2004 Sb. a § 14 odst. 1 a § 15 odst. 1) katastrálního zákona č. 256/2013 Sb. Tyto legislativní předpisy však neřeší co je a co není družstevním bytem, jehož prodej by podléhal souhlasu všech členů družstva. Proto jsme úředníka katastrální úřadu poučili, jak ZOK určuje družstevní byt v § 729

(1) Družstevním bytem nebo družstevním nebytovým prostorem (dále jen "družstevní byt") se rozumí byt nebo nebytový prostor, který je v budově ve vlastnictví nebo ve spoluvlastnictví bytového družstva, nebo který je ve vlastnictví nebo ve spoluvlastnictví bytového družstva, a bytové družstvo jej poskytlo do nájmu členovi bytového družstva, který se sám nebo jeho právní předchůdce na jeho pořízení podílel členským vkladem.
U družstevního bytu (s předchozí legislativní charakteristikou) je pak převod vlastnického práva podle §751 (1) ZOK podmíněn předchozím souhlasem všech členů bytového družstva, kteří jsou nájemci těchto družstevních bytů, a všech členů družstva, kteří mají podle platného znění stanov právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu. S takovým případem prodeje družstevního bytu, v užívání členem družstva, jsme se zatím v praxi nesetkali. Ale byt s nájemníkem (nečlenem družstva) není družstevním bytem dle uvedené legislativy, takže jeho prodej není podmíněn souhlasem členů družstva dle §751 (1) ZOK. Samozřejmostí bude předchozí souhlas členské schůze. Z platné legislativy tedy vyplývá, že ne každý byt v majetku družstva je družstevním bytem.

Jan Halík

DISKUZE


Vložit komentář

DALŠÍ ČLÁNKY

Pronájem družstevního bytu. Jak na to?

Vlastnictví bytu, který sami nemáte v úmyslu obývat, se stává možností pro přivýdělek. Z pronájmu může mít vlastník pravidelný měsíční příjem, stačí nalézt slušného nájemníka a sepsat nájemní smlouvu.

Chystáte se stavět dům, který Vám bude šetřit energii?

Využijte podzimní akce Ytong a získejte slevu 35 % a více.Společnost Xella CZ, přední výrobce pórobetonu Ytong, zahajuje podzimní akci, ve které je možno získat slevu 35 % a více z ceníkových cen stavebního

Víte co je společenství jednotek a jak vzniká?

Převádíte byty do osobního vlastnictví? Prodáváte bytové jednotky v bytovém domě? Pak se připravte na vznik společenství vlastníků jednotek! Za jakých okolností a jakým způsobem vzniká? Jaké povinnosti

Zkušenosti s dohodou vlastníků o jiném přispívání na správu společných částí domu

Naše firma, jako profesionální předseda společenství vlastníků, vyšla vstříc potřebě společenství a navrhla jiný způsob přispívání na správu společných částí domu, než je obvykle používán a to podle spoluvlastnických podílů.

Bytové družstvo, SVJ nebo s.r.o?

V současné době se častěji setkáváme s dotazy na různé formy vlastnictví bytů. Lidé se ptají, do jaké míry je výhodné, případně nevýhodné rozdělit bytové domy na jednotlivé bytové jednotky a na převody bytů do osobního

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: V našem SVJ je 33 bytů, z nichž ještě 6 nebytových jednotek je ve vlastnictví družstva, a tak vedle sebe existují dva samostatné právní subjekty. Každý subjekt hospodaří podle svých zákonů. Celý dotaz
Dotaz: Když v SVJ má byt dva vlastníky, na shromáždění hlasování, kolik má hodnotu hlasu jeden majitel 1 nebo 0,5. Jedná se o manžele, kteří mají rozdělený majetek. Na kat. úřadě je veden každý vlastník 1/2. Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Štětínská 344/32
181 00 Praha 8 - Bohnice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj