Firma Obyvatelé.cz pomáhá také v přípravě legislativy
29 Srpen 2016
Jelikož naše firma Obyvatelé.cz a Obyvatelé – Servis denně řeší praktické problémy SVJ a BD, obdrželi jsme od Poslanecké sněmovny PČR k připomínkování návrhy na novelizaci právních předpisů v bytové oblasti,
které by měly vést k nápravě nejzávažnějších problémů, s nimiž se potýkají SVJ a BD. Pro jednání v Poslanecké sněmovně PČR jsme předložili naše návrhy na novelizaci zákona č. 90/2012 Sb. (zákona o obchodních korporacích a družstvech „ZOK“ a zákona č. 89/2012 Sb. (občanského zákoníku „NOZ“ v části bytového spoluvlastnictví.
Naše návrhy ke změně NOZ
Z § 1124 Vypadlo omezení předkupního práva spoluvlastníků na 6 měsíců. Pak by se převodce těžko domáhal stanoviska spoluvlastníků ke svému převodu a jeho převod může být na dlouhý čas blokován. Navrhujeme zanechat lhůtu max. 6 měsíců
§ 1200 odst. 3) zrušení přijetí stanov SVJ notářským zápisem rozhodně doporučujeme - společenství je spolkem vlastníků bytů, kteří chtějí hlavně slušně bydlet - nejsou podnikatelskou právnickou osobou a stát by jim neměl jejich jednání ztěžovat a navíc nutit vynakládat nemalé finance na notáře, což je u malých SVJ (6 - 12 bytů značným problémem.
§ 1169 odst. 1. Změna prohlášení - „Vlastníci jednotek mohou prohlášení změnit. Je-li jednotka zatížena, lze prohlášení změnit s předchozím souhlasem osoby oprávněné z věcného práva“. Navrhujeme, aby tento souhlas by byl udělován pouze v případě, kdy se nejedná o změnu ve společných částech domu. Pokud si SVJ například vybuduje nové sklepy a změní Prohlášení pouze v části Společné prostory, nijak se nemění spoluvlastnické podíly a není žádný důvod pro souhlas zástavních bank. Nehledě na to, že získávat tyto souhlasy je velmi složitý proces.
Náš návrh ke změně NOZ v oblasti BD
§ 749 1) Doporučujeme změnit lhůtu na vypořádání podílu družstevníka, který byt nevyklidil (obvykle po vyloučení z družstva, nebo odúmrť - vše s dluhy) z 3 měsíců na 6 měsíců od vyklizení bytu. Jde o to, že družstvo obdrží družstevní byt po jeho vyklizení, což znamená nemalé náklady, navíc přičtené k dluhu družstevníka, jehož byt byl vyklizen právě pro dlužné nájemné. Většinou „vybydlený“ byt musí družstvo alespoň základně upravit pro řádné bydlení a provést výběr budoucího družstevníka, kterému přidělí prázdný družstevní byt a získá tak peníze na vypořádání podílu bývalého družstevníka. Na výběr nového družstevníka (nebo nájemníka) a obdržení úhrady původního dluhu je 6 měsíců minimální doba. Pozn.: BD v těchto případech postupují obdobně, jako obce při přidělování bytů po dlužnících. Rozhodně to nejde do 3. měsíců a současný zákon ukládá BD již do 3. měsíců vypořádací podíl uhradit.
K uspokojování pohledávek SVJ i BD za dlužníky na které byla uvalena exekuce nebo jsou v insolvenčním řízení
Jestliže je zpeněžen byt dlužníka v exekučním nebo insolvenčním řízení, mají při rozdělování podstaty přednost hypoteční banky a pohledávky ostatních věřitelů zajištěné zástavním právem. Tyto zajištěné pohledávky bývají v drtivé většině případů natolik vysoké, že na správce bytových domů (SVJ a BD) nezbývá k rozdělení nic, dokonce ani náhrada nákladů absolvovaného soudního a exekučního řízení. BD a SVJ přitom na rozdíl od hypotečních bank a ostatních zajištěných věřitelů nemají vliv na to, kdo se stane jejich členem a své pohledávky vůči členům si nemohou zástavním právem zajistit.
Naše doporučení k rozšíření důvodové zprávy
Je třeba uvážit, že bankovní domy jsou soukromými podnikatelskými subjekty na rozdíl od SVJ a BD, což jsou subjekty občanů zajišťující pouze správu společných částí domu. Přednostní uspokojování pohledávek soukromých podnikatelských subjektů (které tak realizují svůj zisk), před spolky bydlících občanů, které vzniklé pohledávky za svými dlužníky nemohou nikterak ovlivnit, vytváří neoprávněnou výraznou nerovnost milionové (a stále rostoucí) skupiny občanů před zákonem. Pohledávky občanů bydlících v domech představují v podstatě pohledávky státu. Proto doporučujeme, aby v těchto případech byly přednostně vypořádány pohledávky vůči SVJ a BD.
O dalších návrzích a změnách vás budeme brzy informovat.
Martin Halík