SVJ a změna stanov do konce roku 2016
19 Leden 2017
SVJ a změna stanov do konce roku 2016Co se stane když Společenství nedodrží lhůtu na změnu stanov? Je to jen administrativní šikana, nebo i příležitost vnitřní fungování společenství vylepšit?
Povinné náležitosti stanov se oproti dřívějšímu stavu značně rozšiřují. Úpravou stanov tedy musí projít prakticky všechna společenství vlastníků (SVJ). Důležité je např. dbát na správnou formu názvu (musí zde zaznít „společenství vlastníků“). Sídlo SVJ musí být ve spravovaném domě. Nově je nutné zmínit pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí, pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství, pro příspěvky vlastníků jednotek na správu domu a úhradu cen služeb a pro způsob určení jejich výše. Taktéž orgány společenství vlastníků doznaly změny a SVJ si musí vybrat, zda chtějí jednoho předsedu či několikačlenný výbor. Nic mezi tím není přípustné.
Příležitost
Změna stanov však není jen nutným zlem. Je to i příležitost, jak některé věci vyjasnit či ulehčit. Například při hlasování na shromáždění vlastníků již dle NOZ stačí nadpoloviční většina přítomných hlasů, přičemž shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. Dále je také možné zavést tzv. hlasování „per rollam“, tedy mimo shromáždění. Jde vlastně o hlasování pomocí oběžníku, kam všichni členové v pohodlí svých domovů připojí svůj podpis postupně.
Jak na to?
Dříve mohla SVJ při tvorbě stanov využít vzorové stanovy vydané nařízením vlády. Nová právní úprava však vzorové řešení již neobsahuje. Je proto vhodné se poradit s odborníkem, který se na úpravu vnitřního života SVJ specializuje. Naše společnost vám nabízí nejen vytvoření stanov na míru vašemu Společenství, ale také spolupráci při vysvětlování problematiky vlastníkům, zodpovězení dotazů, zapracování připomínek a zajištění uložení stanov do veřejného rejstříku.
SVJ musí stanovy přizpůsobit nové právní úpravě do 3 let od účinnosti nového občanského zákoníku, tj. do konce roku 2016. V této lhůtě se musí doručit zápis o změně stanov krajskému soudu či městskému soudu v Praze, který vede obchodní rejstřík.
Podle nejnovější judikatury není potřeba, aby zápis připravoval notář. To ušetří mnoho prostředků a organizační námahy. Viz k tomu náš blog níže.
Co když SVJ do konce roku stanovy nepřizpůsobí
Pokud nebude dodržena lhůta do konce roku 2016, není to žádná tragédie. Rejstříkový soud však k úpravě pomalé SVJ vyzve a stanoví ve výzvě dodatečnou přiměřenou lhůtu. Uplyne-li tato lhůta marně, soud může společenství vlastníků uložit opakovaně pokutu v řádu desítek tisíc korun. Sankce v podobě zrušení společenství vlastníků však zřejmě nepřipadá v úvahu.