Pozor na obecní byty

V posledních patnácti letech se názjemníci začali vyhýbat soukromým pronajímatelům. Ti, co na to měli a mají, si raději své bydlení kupují. A ti ostatní si vyměňovali, pokud to jen šlo, byty v soukromých domech za  

 obecní. Nastala však doba, kdy se už máme obcím vyhýbat – a to obloukem. Člověk by jim rád důvěřoval, radní jsou tu přece proto, aby pomáhali občanům a dobře hospodařili se svěřeným majetkem. Mají to přímo v popisu práce. Ale nějak na to zapomínají…

Odstoupením se smlouva od počátku ruší. Náklady vynaložené na zhotovení projektové dokumentace a jakékoliv jiné náklady vynaložené budoucími nájemci v souvislosti s plánovanou modernizací stávajících bytů na modernizovaný byt ponesou ze svého budoucí nájemci.
Budoucí nájemci jsou povinni před zahájením stavby zajistit prostory k uskladnění stavebního materiálu a nářadí, které nesmí být skladovány ve společných prostorách. Dále jsou povinni před zahájením stavby zajistit zvláštní kontejner na odvoz odpadu a stavební suti a pravidelný a řádný odvoz stavebního odpadu. Dále jsou povinni zajišťovat v době stavebních prací denně úklid společných částí domu a chodníku před domem…

Po dobu platnosti této smlouvy jsou budoucí nájemci povinni platit budoucímu pronajímateli za užívání prostor stávajících bytů úplatu. Tato platba je náhradou za to, že budoucí pronajímatel nemůže prostory pronajmout jiné osobě.

Protože se manželé Doležalovi ocitli v těžké sociální situaci, nabídla jim městská část, že jim po doložení výše příjmů umožní uhradit „první nájemné“ formou splátek.
„Nemohl jsem se propracovat ke starostovi, abych s ním svoji situaci projednal,“ říká Michal Doležal. „Ale začátkem března jsem se v rámci jakéhosi dne otevřených dveří k němu dostal. Slíbil mi, že první nájem, tedy oněch 612 tisíc korun po mně nebude městská část požadovat. Byt jim totiž předávám, aniž bych s nimi uzavřel nájemní smlouvu. Ale pokud jde o investice, ty by mi prý mohl uhradit pouze ten, kdo získá byt v další fázi obálkové metody… Nevím, jestli se někdo tak ochotný najde.“
Jak je možné pronajmout byt podle § 687 občanského zákoníku:
(1) Pronajímatel je povinen předat nájemci byt ve stavu způsobilém k řádnému užívání a zajistit nájemci plný a nerušený výkon práv spojených s užíváním bytu.
(2) V nájemní smlouvě lze dohodnout, že pronajímatel předá nájemci byt ve stavu nezpůsobilém pro řádné užívání, pokud se nájemce s pronajímatelem dohodnul, že provede úpravy předávaného bytu. Současně se pronajímatel a nájemce dohodnou o vzájemném vymezení práv a povinností.
„Tímto ustanovením nebylo míněno, že si v bytě nezpůsobilém, zdevastovaném, provede nájemce úpravy na vlastní náklady, aniž by to bylo zohledněné v nájmu. Je pravda, že si radnice pojistila svůj vychytralý postup ve smlouvě, kterou onen nešťastník podepsal. Ale jde o smlouvu výrazně jednostranně nevýhodnou, a právě od obce bych očekával jiné jednání než takové, které hraničí s dobrými mravy,“ vyjádřil se k případu Mgr. Aleš Vojta. „Případ by měl sloužit pro občany jako varování – na jednání obce si dávejte pozor!“

Autor: bytmagazin.cz

DISKUZE


Vložit komentář

DALŠÍ ČLÁNKY

Přeměna právní formy Bytového družstva na obecné Družstvo

Po převodu všech jednotek bytového družstva do vlastnictví jeho členů, zůstaly v majetku družstva nebytové jednotky pronajímané osobám, které nejsou členy družstva. 

Řešení pro rodinné domy v pasivním standardu

Nový systém fixace ochranných prvků přímo do okenního rámu Schüco Alu Inside si řekl o patent.Sedmikomorový plastový okenní profil Schüco Alu Inside bez ocelových výztuh, který díky vynikajícím statickým

Právní odpovědnost členů vedení SVJ a BD

Není pochyb o tom, že účast ve výboru společenství vlastníků jednotek či představenstvu bytového družstva je z podstatné většiny vedena snahou o zodpovědný přístup při plnění celé řady praktických úkolů a povinností

Fenomén sálání... Aneb: co se ve škole nedozvíte... 4.díl

Díl 4.  Lidské tělo a reflexní folie. Na veletrzích se nás většinou ženy často ptají, zda je možné použít Lupotherm jako spací pytel, nebo deku, protože jim je skoro pořád zima. Pojďme si říct, proč to nejde.

Bytové družstvo, SVJ nebo s.r.o?

V současné době se častěji setkáváme s dotazy na různé formy vlastnictví bytů. Lidé se ptají, do jaké míry je výhodné, případně nevýhodné rozdělit bytové domy na jednotlivé bytové jednotky a na převody bytů do osobního

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, člen družstva zahájil rekonstrukci bytu. Toto dal při zahájení prací na vědomí pouhým oznámením, že se jedná o opravu omítek a podlah. Celý dotaz
Dotaz: Jsem vlastníkem 2,4% podílu v SVJ. V SVJ je 42 vlastníků s různou velikostí podílu. Vroce 2010 jsme požádali o dotace na revitalizaci domu Zelená úsporám. V roce 2011 jsme provedli zateplení domu a výměnu oken. V letošním roce ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj