Stavební spoření v SVJ jako zdroj finančních prostředků
20 Květen 2010
Rádi byste naspořili částku na plánovanou opravu předem, abyste nemuseli čerpat úvěr a ručit tak vlastními byty či domem? Zdá se vám jako řešení založení dalšího účtu, např. u stavební spořitelny? V následujícím textu
Účastníkem stavebního spoření může být právnická osoba, tedy i společenství vlastníků jednotek. Právnické osoby však nemají nárok na státní podporu a jejich vklady se zhodnocují pouze formou úroků (které jsou, samozřejmě, vyšší než úroky na běžném bankovním účtu).
Obecné podmínky stavebního spoření upravuje zákon o stavebním spoření (č. 96/1993 Sb. ve znění pozdějších předpisů), podrobněji jsou rozpracovány ve všeobecných obchodních podmínkách každé stavební spořitelny a dále pak přímo v konkrétní smlouvě o stavebním spoření (úroková sazba z úspor, cílová částka, výše měsíčních úložek atd.).
Účastník stavebního spoření má právo na poskytnutí úvěru za stanovených podmínek, mimo jiné po prokázání schopnosti nést zatížení spojené se splácením úvěru a dostatečným a vhodným způsobem požadovaný úvěr zajistit.
Způsoby zajištění úvěru jsou různé (zástavní právo k nemovitosti, ručení třetí osobou, vinkulace vkladu na bankovním účtu apod.) a závisí zejména na výši poskytnutého úvěru.
Uzavření smlouvy o stavebním spoření by mělo schválit shromáždění vlastníků jednotek, které by mělo zároveň stanovit výši úložek. Protože finanční prostředky budou u stavební spořitelny po určitou dobu vázány, měla by být výše vkladů stanovena tak, aby na běžném bankovním účtu SVJ (který zůstane samozřejmě zachován) zůstávala dostatečná částka na krytí běžných i neočekávaných výdajů SVJ.
Je možné volit i formu individuálního stavebního spoření členů SVJ - smlouvy se stavební spořitelnou uzavírají jednotliví členové SVJ, jejichž úložky jsou soustřeďovány na účtu SVJ a z něho odesílány stavební spořitelně. Výplata cílových částek je obvykle vinkulována ve prospěch SVJ. Výhodou této varianty je vyšší zhodnocení vkladů (díky státní podpoře), pro SVJ však kromě vyšších administrativních nároků často přináší další komplikace: smlouvu neuzavřou všichni členové SVJ, řada z nich už stavební spoření má, takže další smlouva je bez nároku na státní podporu, v domě dochází ke změnám vlastníků jednotek atd.
Doporučujeme první variantu, tj. smlouvu o stavebním spoření mezi SVJ a spořitelnou, s tím, že členové SVJ budou nadále hradit celý příspěvek na správu domu a pozemku na účet SVJ a z něho bude následně převáděna příslušná částka na účet stavební spořitelny.
Autor: dashofer.cz