Víte co obnáší družstevní bydlení?

Tzv. družstevní bydlení je formou nájemního bydlení, kdy nájemce bytu je současně členem družstva, které je vlastníkem příslušného domu. Nájemce – člen družstva tak má prostřednictvím svého hlasu na členské schůzi

 družstva právo ovlivnit činnost družstva, má právo nahlížet do účetních dokladů družstva a samozřejmě může být též volen do orgánů družstva, tedy do jeho představenstva nebo kontrolní komise.
V praxi běžného bydlení není mnoho skutečných rozdílů mezi bydlením družstevním a vlastnickým.
Tzv. převod družstevního bytu (který však ve skutečnosti není převodem vlastnictví k bytu, nýbrž jen převodem členství v bytovém družstvu, s nímž přechází na nového člena i nájemní právo k danému bytu!) podle ustanovení § 230 obchodního zákoníku může být činěn bez jakéhokoli souhlasu družstva či jeho orgánů. Převod se družstvu jen oznamuje a jakékoli vyžadování souhlasu či jiné podmiňování převodu členství v bytovém družstvu je nepřípustné.

Poněkud absurdně tak působí zákonný požadavek na písemný souhlas družstva s podnájmem bytu, jestliže ke změně členství ve družstvu se souhlas družstva nevyžaduje. Ačkoli podle některých stanov družstev tento souhlas není třeba, s ohledem na ustanovení § 719 odst. 1 občanského zákoníku není možné stanovami družstva potřebu souhlasu vyloučit. Více o tomto tématu pojednáváme ve zvláštní kapitole.

Jak jsme uvedli, převody družstevních bytů nejsou žádným způsobem omezeny, resp. nepodléhají jakýmkoli souhlasům orgánů družstva. K převodu dochází bez administrativních průtahů, a to ve smyslu ustanovení § 230 obchodního zákoníku již předložením smlouvy o převodu členství příslušnému družstvu (nebo pozdějším dnem uvedeným v této smlouvě). Zákon však výslovně uvádí, že není ani třeba družstvu předkládat smlouvu (pokud například smluvní strany nemají zájem zpřístupňovat smluvní podmínky včetně ceny), neboť k převodu členského podílu dochází rovněž, jakmile příslušné družstvo obdrží písemné oznámení dosavadního člena o převodu členství a písemný souhlas nabyvatele členství. K tomu je nutno podotknout, že smlouva o převodu členského podílu musí být písemná, avšak zákon (a neměly by tak činit ani stanovy družstva) nevyžaduje ověření podpisů či jiné speciální formální náležitosti.

Další značnou odlišností družstevních bytů od bytů ve vlastnictví jejich obyvatele je, že (právě s ohledem na rozdílnou osobu vlastníka) člen družstva není povinen platit z bytu daň z nemovitosti. Tu platí jako vlastník družstvo.

Skutečnost, že vlastníkem je družstvo, však může mít i negativní stránky. Především jestliže na bytové družstvo bude prohlášen konkurs, dům i byty ve vlastnictví družstva se stanou součástí konkursní podstaty, pročež může být členům družstva vlastně prodána „střecha nad hlavou.“ Konkursem navíc dojde k zrušení družstva a členové družstva pozbudou výsad ve stanovách zakotvených. Je proto vhodné velmi bedlivě sledovat hospodaření družstva, neboť jeho předlužení či platební neschopnost může být pro jeho členy doslova osudná.

Družstvo může byty či celý dům nepochybně též prodat či zastavit, byť se k tomu podle § 239 odst. 4 písm. i) obchodního zákoníku vyžaduje souhlas členské schůze družstva i souhlas většiny nájemníků daného domu (což je důležité v případě velkých bytových družstev, kde by mohli nájemníci jiných domů přehlasovat nájemníky jednoho domu a zastavit či prodat jejich dům proti jejich vůli).

Členové družstva, kteří jsou nájemci bytů, jsou vázáni stanovami družstva a případnými dalšími interními předpisy družstva. Ty zejména stanoví pravidla pro opravy v bytě, mnohdy odchylně (s větší spoluúčastí člena družstva) od běžného stavu v nájemních bytech. Stejně tak mohou stanovy obsahovat povinnost členů družstva k příspěvkům na úhradu ztráty družstva, možnost vyloučení člena družstva (čímž zanikne podle § 714 občanského zákoníku též jeho nájemní právo k bytu) a jiná podstatná ustanovení. V ostatních ohledech jsou podmínky družstevního bydlení obdobné podmínkám běžných nájemních bytů (viz dále[6. Nájemní bydlení]).

Byty ve vlastnictví družstva je však třeba odlišovat od tzv. družstev vlastníků, kde byty jsou v přímém vlastnictví jednotlivých členů – přitom však družstva vlastníků nejsou ani společenstvími vlastníků jednotek, jak je uvedeno v jiné kapitole [3. Společenství vlastníků bytových jednotek]). Pro ty potom platí shodné podmínky jako pro ostatní byty ve vlastnictví jejich obyvatel s tím, že však členové družstva jsou povinni dodržovat stanovy a další interní předpisy družstva. Dispozice členů tzv. družstev vlastníků s jejich byty však nemohou být omezeny a jejich vlastnictví k bytu je nedotknutelné (případ konkursu družstva proto v takovém případě není pro vlastníky bytů hrozbou).

Autor: hyperinzerce.cz

 

 

DISKUZE


Vložit komentář

DALŠÍ ČLÁNKY

Příspěvek na bydlení. Kdo má na něj nárok?

Říká se, že nejvíce peněz utratíme za jídlo. V poslední době se však čím dál tím výraznější položkou v rodinném rozpočtu stává samotné bydlení. Ať už je to placení nájmů, nebo stále se zvyšující se zálohy na energie.

Inspirace pro Vaši novou koupelnu

Plánujete rekonstrukci koupelny?  Je dobré se nejdříve rozhodnout, zda bude Vaše nová koupelna pouze upravena kdy  vylepšíte stávající umakartové jádro nátěrem nebo obkladovými deskami. Tato varianta je

Rekonstrukce panelových domů v Brně

Komplexní revitalizace panelového domu se skládá obvykle z řady činností – výměny oken, zateplení fasády, výměny výtahů. Mezi ně patří i okem téměř nepostřehnutelná, významem však nepostradatelná rekonstrukce střechy.

Pravidla hlasování v SVJ

Vlastníci jednotek mají různou váhu hlasu v závislosti na podílu na společných prostorách domu (tedy podlahové ploše bytu). V případě manželů, kteří byt mají ve společném vlastnictví, pak musí hlasovat

Volba prostoru při rekonstrukci kuchyně

Opět se vracíme, v rámci možností, k velké kuchyni. Bývala ale doba, kdy byl kuchyni vyhrazen ten nejmenší prostor v bytě. Bylo to hlavně z úsporných důvodů, proto většina rodin hledala obytné prostory na úkor kuchyně.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Vážení, měla bych následující prosbu: člen našeho družstva je nájemce bytu pod naším bytem, nad naším bytem a ještě bytu pod naším bytem hned vedle – nájemce a člen družstva tří bytů v našem domě. Stavební úřad ... Celý dotaz
Otázka: Dobrý den, může bytové družstvo svému členovi, který převádí svůj družstevní podíl, stanovit následující podmínku. Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj