Bezpečnost začíná u vchodových dveří

V ČR je počet vloupání do bytů a domů povážlivě vysoký.  A každého při pohledu  na oficiální statistiky napadne, jaký je rozdíl v registrované a skutečné kriminalitě. Jak se lze z těchto zjištění  poučit a co můžeme     

udělat pro snížení počtu krádeží vloupáním?
Podle dostupných policejních statistik (zdroj:  www.mvcr.cz) bylo v roce 2009 spácháno v České republice 54 848 krádeží vloupáním. A to mluvíme jen o těch registrovaných - nahlášených policii. Skutečnost je však minimálně o 40% vyšší, neboť v tomto čísle není zahrnuta tzv. latentní kriminalita, tedy vloupání, jež poškození ani nenahlásí policii. Pokud tedy připočteme i toto číslo, dostaneme se až na 77 000 vloupání, z čehož na Prahu připadá téměř celá třetina. Není velkým překvapením fakt, že majetková kriminalita má objasněnost v rámci ČR pouze 18% a v Praze dokonce jen 7,2%. Jednoduchými počty pak docházíme v hlavním městě k 23 000 krádeží vloupáním při  5% objasněnosti.

Co je index kriminality a jak si stojí Praha?

Index kriminality u majetkové trestné  činnosti oficiálně vychází v Praze na 532 trestných činů na 10 000 obyvatel. Velmi zajímavé je porovnání celkové kriminality s vyspělými sousedními zeměmi Rakouskem a Německem – například v roce 2009 byl v Rakousku index 708 a uváděná objasněnost 39,8%, v Německu pak 744 a 54,8% ! V ČR je index celkové kriminality 318 při 38,3% objasnění.  Každého po těchto číslech napadne, jaký je rozdíl v registrované a skutečné kriminalitě. Kolik lidí vloupání ani nenahlásí? A jak se lze z těchto zjištění  poučit?

Místo nejohroženější – bytové domy

V bytových domech v Praze bydlí převážná většina obyvatel a je zde i největší potenciál pro snížení  krádeží vloupáním oproti rodinným domům a dalším samostatně stojícím objektům.  Zdá se, že   nejjednodušším  opatřením jsou bezpečnostní dveře k bytu, ale začít bychom měli už u vchodu do domu. Projekt odboru prevence Ministerstva Vnitra „Bezpečná lokalita“ stanoví  zásady pro bezpečnost bytového domu a jednou z těch stěžejních je i celodenně zamčený dům a nezbytná evidence přístupových oprávnění.  

Spolehlivé zámky existují, ale...

Instalaci „chytrých zámků“ by lidé často rádi spojili s výměnou několik desítek let starých vchodových dveří. Ale stačí na chvíli zavítat na webové stránky výrobců dveří - nenajdete zde žádnou zmínku o systémech, které by spolehlivě zabraňovaly vstupu neoprávněných osob a potenciálním pachatelům majetkové, ba ještě hůře násilné trestné činnosti. Pak se nelze příliš divit, že je stále dost lidí, kteří pochybují o existenci skutečně spolehlivých zámků. Přitom současné technické možnosti a možnost rozložení výdajů na jednotlivé byty už dnes dovolují v kterékoliv bytovce s novými vchodovými dveřmi instalovat sofistikované mechatronické  systémy kontroly vstupu.

Vloupání do aut – denní rutina pro zloděje

V bytových domech nejsou zdaleka výjimkou ani krádeže věcí z automobilů v podzemních garážích moderních obytných bloků. Uzavřená, temná garáž je pro zloděje ideálním místem – nemusí se bát, že je vyruší náhodný chodec jako na ulici. Kdokoliv má možnost použití shodného klíče díky dostupným kopiím, podobně i už dávno lze opatřit kopie čipů již překonaných technologii. Stačí v internetovém vyhledávači zadat heslo prolomení Myfare nebo iButton. Výrobci bezpečnostních systémů jdou sice s dobou, ale rovněž vývoj u pachatelů jde velmi rychle vpřed! Pokud se tedy rozhodnete pro technologie, které již nyní ztrácí na bezpečnosti, znamená to, že s postupem let se bude tento nedostatek ještě zvětšovat!

Stiskem kliky odemčeno

Samostatným tématem jsou pak únikové cesty z domu, tzn. bezpečnost zámků i směrem ven. Existuje celá řada situací, kdy je potřeba rychle opustit dům. Představme si třeba případ požáru nebo příklad záchranné služby, která se nedostane z domu, když odnášejí ohroženého pacienta, protože někdo mezitím zamkl! Stačí si s odborníkem projít několik ulic na sídlišti v okolí vašeho bytu a dozvíte se, jak obrovské rezervy v ochraně našich domovů před zloději a dalšími asociálními živly máme.  Nečekejte, neboť už v tomto létě může být pozdě!

TIP REDAKCE: Například společnost Kaltmeyer nabízí možnost návštěvy v bytových domech, které zabezpečili. Po domluvě je možné navšívit jeden z referenčních domů v některé z pražských lokalit, kterou si zvolíte.

 
Pokud se tedy rozhodnete pro technologie, které již nyní ztrácí  na bezpečnosti, znamená to, že se s postupem let  bude tento nedostatek ještě zvětšovat!

 Připravil: Tomáš Kaltmeyer

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Air Bank vstupuje na trh hypoték

Air Bank začala v pilotním provozu poskytovat hypotéky. Banka má ambici změnit vnímání hypoték na českém trhu a její nabídka je podle prvních informací v mnoha ohledech jedinečná. Na co se mohou klienti těšit

Družstevní byt ve spoluvlastnictví a v SJM

V článku o variantách vlastnictví družstevního podílu jsou vysvětleny zákonné náležitosti těchto variant. Doporučujeme bytovým družstvům věnovat zvýšenou pozornost nakládání s družstevními podíly spojenými s právem nájmu družstevního bytu.

Starší domy mohou být zdraví nebezpečné

Skoro každý zájemce o pořízení vlastního bydlení řeší otázku, zda se má zajímat spíše o nové, nebo také o starší nemovitosti. Obě tato řešení mají své výhody, ale i nevýhody. Starší domy a byty jsou levnější a přitom

Lupotherm pro vnitřní zateplení

Lupotherm pro vnitřní zateplení - nejen památkově chráněných objektů. Tloušťka předstěny je 7cm s izolačními vlastnosti jako u stěn pasivního domu. Vzniká nový prostor pro kabeláž a instalace. K vnitřnímu zateplení je ideální

Vhodné větrací prvky zajistí dostatečné odvětrání střechy

Aby mohla střecha správně fungovat, musí dostatečně větrat. Zejména je nutné zabránit průniku vodních par vznikajících při užívání domu (praní, vaření apod.) do konstrukce střechy a jejich kondenzaci.


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den přeji, nevim jestli mi můžete odpovědět, protože se to netýká přímo mě, ale známé.V bytě mé známé v současné době bydlí její dcera, a protože chodí na směny a zima jí nevadí, tak moc netopí. A tak ... Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den,jak postupovat v případě že nájemník nesouhlasí s hodnotou naměřenou na měřidle TUV? Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj