Kámen jinak
25 Květen 2011
Kamenný koberec - jsou milióny spojených říčních oblázků, rozprostřených u vašich nohou. Celistvý kamenný - oblázkový povrch (koberec), vhodný ke konečným povrchovým úpravám v exteriéru i interiéru. Lze jej aplikovat
horizontálně i vertikálně. Oproti dlažbám, je jeho velkou výhodou celistvost (nenxistence spár).
Skládá se ze tří složek oblázků (kameniva), pryskyřice a tužidla, kdy poslední dvě jmenované složky tvoří pojivo pro vznik kamenného (oblázkového) koberce. Systém je vhodný k úpravám jak starých, tak i nových ploch.
Přednosti oblázkového (kamenného) povrchu
- celistvost (povrch beze spár),
- pevnost
- vodopropustnost (neshlukuje se na něm dešťová voda - netvoří se louže)
- povrch je protiskluzový
- přírodní vzhled
- přes tento kamenný koberec nedochází k prorůstání plevelu, oproti dlažbám
- snadná údržba
- velmi lehká opravitelnost
- jednoduchá aplikace i pro laika
Povrch, na který lze aplikovat
- beton i vydrolený
- teraso
- dlažba
- kámen
- zámková dlažba
Možnosti využití
Možnosti využití k renovaci či konečné povrchové úpravě:
- okolí domů, bazénů a zahradních jezírek
- pochůzných ploch – cestičky, chodníky, balkóny, terasy, dvory, schody
- relaxačních exteriérových zón – altány, pergoly, prostory kolem venkovních grilů atp.
Technologický postup aplikace kamenného koberce
1) Příprava podkladu
Pokud máme nesoudržný podklad, odstraníme všechny nesoudržné části, abychom zabránili následnému odloupnutí těchto částí i s finálním povrchem (kamenným kobercem).
Pro 100% fixaci, zpevnění podkladu můžeme využít možnosti penetrace, která je dvousložková na bázi pryskyřice. Je velmi lehce roztíratelná štětcem nebo válečkem. Napenetrovaný povrch se zpevní (již nebude přijímat vodu a tato voda odteče vyspádovaným směrem podkladu).
Soudržný podklad
V případě soudržného podkladu nemusíme penetrovat podklad, jelikož část pojiva, která neulpí na povrchu oblázků, samovolně steče k podkladu a tím utvoří kotvící můstek pro kamenný koberec.
Oba typy podkladů je nutné zbavit prachu, volných částic a zejména mastnoty (na tu by směs oblázků a pojiva nepřilnula). Tedy zamést, vysát případně lehce přebrousit atd.
V případě aplikace na nový beton je vhodné pokládat kamenný koberec až po jeho vyzrání tj. cca za týden.
Z nerovnosti podkladu si není třeba dělat težkou hlavu, směs oblázků a pojiva veškeré nežádoucí výškové rozdíly vyrovná. Pouze musíme počítat s vyšší spotřebou na 1m2.
Jestliže jsou v podkladu dilatační spáry, je vhodné tyto spáry zachovat i na kamenném koberci a to vložením dilatace nad dilataci v betonu, aby byly obě nad sebou. Tyto potom zamezují praskání povrchu.
Pokud podklad dilatační spáru nemá, není nutné ji vytvářet ani na oblázkovém koberci.
Když podklad - beton teprve zhotovujete, je vhodné jej mít již vyspádovaný za účelem snažšího odtoku vody.
2) Příprava směsi a pojiva pro kamenný koberec
Zvolíme nádobu, ve které budeme mísit oblázky a pojivo (pojivo je tvořeno pryskyřicí a tužidlem). Do této nádoby vložíme oblázky (kamenivo).
Připravíme si pojící směs. Tužidlo přidáme do pryskyřice, tyto dvě složky mezi sebou důkladně promícháme cca 3 minuty. Připravíme si pouze takové množství, které jsme schopni zpracovat během cca 45 minut, pak dochází k tuhnutí pojiva. Platí: čím je teplota vzduchu při aplikaci vyšší, tím rychleji dochází k tuhnutí a zasychání a naopak, čím je teplota nižší, tím delší je doba vytvrzení. Teplota vzduchu při aplikaci by neměla klesnout pod 10 °C.
Takto připravené pojivo vlejeme do oblázků a DŮKLADNĚ vzájemně promícháme, tak aby došlo k obalení kameniva.
3) Nanášení oblázků respektive kamenného koberce
Směs vysypeme na připravený podklad, roztahujeme a zhruba rovnáme latí, asi tak jako beton.
Pro konečný celkový efekt je nutné zhutňovat (udusávat) a hladit nerezovým hladítkem. Hladítko musíme zvlhčovat ředidlem, abychom zabránili ulpívání směsi (kamenného koberce) na hladítku.
Jestliže aplikujeme na větší plochu ve více částech, zakončíme kamennou směs ostrou hranou, třeba k desce, která ale musí být opatřena separačním nátěrem, abychom zabránili jejímu přilnutí k aplikované směsi. Následující den zábranu (desku) odstraníme a pokračujeme v pokládce.
Za účelem aplikace na vertikální (svislé) plochy je nutné zhotovit bednění.
4) Zakončení kamenného (oblázkového) povrchu
Zakončení do ztracena
Jestliže plocha přechází do travnatého porostu.
Zakončení do pravého úhlu
K podkladu, na který aplikujeme, přiložíme desku a kamennou směs dotáhneme k této zábraně, kterou jsme naimpregnovali separačním nátěrem, abychom zabránili přilnutí směsi k této desce (zábraně). Po vytvrzení oblázkové směsi asi po 24 hodinách lze desku odstranit.
Doba vytvrzení
Doba vytvrzení = časový interval po jehož uplynutí je možné oblázkový povrch plně využívat.
Doba vytvrzení závisí na teplotě vzduchu. Platí čím vyšší teplota, tím rychlejší reakce vytvrzení a naopak.
- Oblázkový povrch je pochůzný za cca 24 hod.
- Oblázkový povrch je plně zatížitelný za cca 7 dnů
5) Tloušťka (výška) aplikované vrstvy
Tloušťka aplikované vrstvy je různá v závislosti na zvolené frakci oblázků. Minimální výška aplikované oblázkové směsi je 1cm. Maximální je pouze na Vás, konečných uživatelích. U svislých respektive vertikálních ploch je určena vzdálenosti bednění od podkladu, na nějž aplikujeme. Doporučujeme maximálně mezeru 2 cm.
6) Spotřeba oblázků
Spotřeba oblázků je různá dle frakce (velikosti) zvolených oblázků, ale také dle nerovnosti podkladu a směru nanášení (svisle, vodorovně), na který se bude aplikovat kamenná směs. U vertikálních ploch spotřeba roste asi o 15 % oproti plochám horizontálním.
Průměrná spotřeba oblázkové směsi na 1m2: 1 souprava tj. 21 kg oblázků. Penetrace 0,1 kg až 0,4 kg na 1m2 v závislosti na kvalitě podkladu, jeho poréznosti.
http://www.kamenjinak.cz