Kámen jinak

Kamenný koberec - jsou milióny spojených říčních oblázků, rozprostřených u vašich nohou. Celistvý kamenný - oblázkový povrch (koberec), vhodný ke konečným povrchovým úpravám v exteriéru i interiéru. Lze jej aplikovat

 horizontálně i vertikálně. Oproti dlažbám, je jeho velkou výhodou celistvost (nenxistence spár).

Skládá se ze tří složek oblázků (kameniva), pryskyřice a tužidla, kdy poslední dvě jmenované složky tvoří pojivo pro vznik kamenného (oblázkového) koberce. Systém je vhodný k úpravám jak starých, tak i nových ploch.

Přednosti oblázkového (kamenného) povrchu

 • celistvost (povrch beze spár),
 • pevnost
 • vodopropustnost (neshlukuje se na něm dešťová voda - netvoří se louže)
 • povrch je protiskluzový
 • přírodní vzhled
 • přes tento kamenný koberec nedochází k prorůstání plevelu, oproti dlažbám
 • snadná údržba
 • velmi lehká opravitelnost
 • jednoduchá aplikace i pro laika

Povrch, na který lze aplikovat

 • beton i vydrolený
 • teraso
 • dlažba
 • kámen
 • zámková dlažba


Možnosti využití

Možnosti využití k renovaci či konečné povrchové úpravě:

 • okolí domů, bazénů a zahradních jezírek
 • pochůzných ploch – cestičky, chodníky, balkóny, terasy, dvory, schody
 • relaxačních exteriérových zón – altány, pergoly, prostory kolem venkovních grilů atp.

 

 

Technologický postup aplikace kamenného koberce

1) Příprava podkladu

Nesoudržný podklad
Pokud máme nesoudržný podklad, odstraníme všechny nesoudržné části, abychom zabránili následnému odloupnutí těchto částí i s finálním povrchem (kamenným kobercem).
Pro 100% fixaci, zpevnění podkladu můžeme využít možnosti penetrace, která je dvousložková na bázi pryskyřice. Je velmi lehce roztíratelná štětcem nebo válečkem. Napenetrovaný povrch se zpevní (již nebude přijímat vodu a tato voda odteče vyspádovaným směrem podkladu).

Soudržný podklad
V případě soudržného podkladu nemusíme penetrovat podklad, jelikož část pojiva, která neulpí na povrchu oblázků, samovolně steče k podkladu a tím utvoří kotvící můstek pro kamenný koberec.
Oba typy podkladů je nutné zbavit prachu, volných částic a zejména mastnoty (na tu by směs oblázků a pojiva nepřilnula). Tedy zamést, vysát případně lehce přebrousit atd.
V případě aplikace na nový beton je vhodné pokládat kamenný koberec až po jeho vyzrání tj. cca za týden.
Z nerovnosti podkladu si není třeba dělat težkou hlavu, směs oblázků a pojiva veškeré nežádoucí výškové rozdíly vyrovná. Pouze musíme počítat s vyšší spotřebou na 1m2.
Jestliže jsou v podkladu dilatační spáry, je vhodné tyto spáry zachovat i na kamenném koberci a to vložením dilatace nad dilataci v betonu, aby byly obě nad sebou. Tyto potom zamezují praskání povrchu.

 

Pokud podklad dilatační spáru nemá, není nutné ji vytvářet ani na oblázkovém koberci.
Když podklad - beton teprve zhotovujete, je vhodné jej mít již vyspádovaný za účelem snažšího odtoku vody.


2) Příprava směsi a pojiva pro kamenný koberec
Zvolíme nádobu, ve které budeme mísit oblázky a pojivo (pojivo je tvořeno pryskyřicí a tužidlem). Do této nádoby vložíme oblázky (kamenivo).
Připravíme si pojící směs. Tužidlo přidáme do pryskyřice, tyto dvě složky mezi sebou důkladně promícháme cca 3 minuty. Připravíme si pouze takové množství, které jsme schopni zpracovat během cca 45 minut, pak dochází k tuhnutí pojiva. Platí: čím je teplota vzduchu při aplikaci vyšší, tím rychleji dochází k tuhnutí a zasychání a naopak, čím je teplota nižší, tím delší je doba vytvrzení. Teplota vzduchu při aplikaci by neměla klesnout pod 10 °C.
Takto připravené pojivo vlejeme do oblázků a DŮKLADNĚ vzájemně promícháme, tak aby došlo k obalení kameniva.


3) Nanášení oblázků respektive kamenného koberce

Směs vysypeme na připravený podklad, roztahujeme a zhruba rovnáme latí, asi tak jako beton.
Pro konečný celkový efekt je nutné zhutňovat (udusávat) a hladit nerezovým hladítkem. Hladítko musíme zvlhčovat ředidlem, abychom zabránili ulpívání směsi (kamenného koberce) na hladítku.
Jestliže aplikujeme na větší plochu ve více částech, zakončíme kamennou směs ostrou hranou, třeba k desce, která ale musí být opatřena separačním nátěrem, abychom zabránili jejímu přilnutí k aplikované směsi. Následující den zábranu (desku) odstraníme a pokračujeme v pokládce.
Za účelem aplikace na vertikální (svislé) plochy je nutné zhotovit bednění.


4) Zakončení kamenného (oblázkového) povrchu
Zakončení do ztracena
Jestliže plocha přechází do travnatého porostu.


Zakončení do pravého úhlu
K podkladu, na který aplikujeme, přiložíme desku a kamennou směs dotáhneme k této zábraně, kterou jsme naimpregnovali separačním nátěrem, abychom zabránili přilnutí směsi k této desce (zábraně). Po vytvrzení oblázkové směsi asi po 24 hodinách lze desku odstranit.

Doba vytvrzení
Doba vytvrzení = časový interval po jehož uplynutí je možné oblázkový povrch plně využívat.
Doba vytvrzení závisí na teplotě vzduchu. Platí čím vyšší teplota, tím rychlejší reakce vytvrzení a naopak.
 • Oblázkový povrch je pochůzný za cca 24 hod.
 • Oblázkový povrch je plně zatížitelný za cca 7 dnů

 

 
5) Tloušťka (výška) aplikované vrstvy

Tloušťka aplikované vrstvy je různá v závislosti na zvolené frakci oblázků. Minimální výška aplikované oblázkové směsi je 1cm. Maximální je pouze na Vás, konečných uživatelích. U svislých respektive vertikálních ploch je určena vzdálenosti bednění od podkladu, na nějž aplikujeme. Doporučujeme maximálně mezeru 2 cm.


6) Spotřeba oblázků
Spotřeba oblázků je různá dle frakce (velikosti) zvolených oblázků, ale také dle nerovnosti podkladu a směru nanášení (svisle, vodorovně), na který se bude aplikovat kamenná směs. U vertikálních ploch spotřeba roste asi o 15 % oproti plochám horizontálním.
Průměrná spotřeba oblázkové směsi na 1m2: 1 souprava tj. 21 kg oblázků. Penetrace 0,1 kg až 0,4 kg na 1m2 v závislosti na kvalitě podkladu, jeho poréznosti.

http://www.kamenjinak.cz

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Povinnosti SVJ v novele zákona č. 318/2012 Sb.

Dne 3. října 2012 vyšel ve sbírce zákonů zákon č. 318/2012 Sb. Je to zatím poslední, ale zásadní novela zákona č. 406/2000 Sb. Tato novela vejde v platnost od 1. ledna 2013. V této novele mimo jiné naleznete

Cihlový dům: Jak na správnou revitalizaci domu?

Přemýšleli jste někdy o tom, v jakém domě vlastně bydlíte a co znamená se o něj dobře starat? Určitě víte, musíte zařídit pravidelnou revizi elektro, revizi hromosvodu, revizi plynu, revizi komínů, uklízet společné prostory,

Péče o trávník v měsíci březnu - seriál 1.část

Jaro se nezadržitelně blíží a v tomto článku se dočtete několik postupů, jak s trávníkem naložit v měsíci březnu. V případě, že na vašem trávníku ve vyšších polohách ještě leží vrstva sněhu,

Rekonstrukce střech - Jindřichův Hradec

Díky kvalitní střešní krytině a její odborné pokládce se nemusíte obávat, že by Vám i při dlouhodobějším dešti zatékalo do domu. Aby byla střecha dokonalá, musí být doplněna o kvalitně provedené klempířské práce.

Přístupový systém AGI-800

Systém AGI-800 je jednoduchý a výkonný přístupový systém zejména pro obytné, činžovní či panelové domy. Pracuje na principu bezkontaktních médií (RFID). Systém je navržen tak, aby splňoval požadavky na


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, jsme SVJ o 23 bytech, kde je 16 bytů 3+1 a 7 bytů 2+1, které nemají lodžii. Lodžie je dle prohlášení vlastníka součástí bytu a není společnou částí (SVJ vzniklo v roce 2010). Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, zda je potřeba projektová dokumentace a jaké další doklady jsou třeba a popř. jak by měla vypadat projektová dokumentace při rekonstrukci bytového jádra v družstevním bytě, ovšem svépomocí. ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj