Vysoušení po vodovodních haváriích a záplavách
30 Květen 2011
Odborné, efektivní a rychlé odstranění vlhkosti, zavolejte a my Vám pomůžeme - 777 766 339. Obhlídka a návrh řešení je ZDARMA. Vodovodní havárie přichází nečekaně a vždy přináší komplikace,
Proniknutí vlhkosti do objektu může však způsobit i přívalový déšť, záplavy nebo povodně.
Ve všech těchto případech dojde k nasáknutí zdiva v různém rozsahu, avšak při masivním úniku nebo přívalu vody dojde k zaplavení podlahové plochy a zatečení do konstrukce podlah.
K zatečení vody do konstrukcí může dojít i u střešních plášťů nebo venkovních teras.
Po objevení zdroje vlhkosti se sice příčina opraví či odstraní - ale vlhkost zůstává.
Tato vlhkost, která po odstranění příčiny havárie/zatečení zůstane ve zdivu a stavebních konstrukcích, představuje velké nebezpečí - poškození vybavení či tvorbu zdraví škodlivých plísní.
V zimních měsících může dojít k promrznutí mokrého obvodového zdiva a následnému narušení statiky domu.
Vlhkost zdiva se běžně řeší kondenzačními odvlhčovači v kombinaci s ventilátory, avšak kromě vlhkosti nasáknuté do zdiva se v současné době téměř na všech stavbách pod podlahový potěr umísťují tepelné a protihlukové izolace z minerální vaty nebo polystyrenu, popř. jiných izolačních materiálů.
Voda, která se do těchto tepelných izolací dostala, je v konstrukci podlah uzavřena a může způsobit poškození finálních povrchů podlah (lamináty, parkety, PVC) a projevuje se dlouhodobým vzlínáním do zdiva, což má výše uvedené důsledky.
Vlhkost ve vrstvě tepelné izolace má navíc za následek ztrátu izolačních vlastností.
U konstrukcí střech či teras bývá nejčastějším projevem zatečení následné protečení do prostor objektu - nasáknutí stropů, podhledů, zdiva a vznik dalších škod.
Donedávna se vlhkost v tepelně-zvukových izolacích řešila pouze kompletním vybouráním podlah až na základovou nebo stropní desku či vrstvu hydroizolace. Tento způsob není levným řešením, vezmeme-li navíc v úvahu pravděpodobný vznik dalších škod spojených s bouracími pracemi a následně novou pokládkou.
V současné době již existuje metoda, kterou je možné tyto problémy komplexně řešit s podstatně menším zásahem do stavebních konstrukcí, z čehož vyplývají i nižší finanční náklady. A zároveň dojde k výraznému zkrácení doby vysoušení.
Jedná se o tzv. cirkulační metodu, u níž se využívá technologie, která umožňuje docílit nucenou cirkulaci suchého vzduchu v celé ploše zasažené konstrukce. Technologie využívá zařízení na vysoušení zvukově-tepelných izolací, kterými je na určitých místech pod tlakem do zatečené konstrukce vháněn suchý a teplý vzduch a na dalších místech vzduch nasycený vlhkostí z konstrukce vychází nebo je odsáván popř. je odčerpávána nahromaděná voda a vzduch je následně odvlhčován instalovanými kondenzačními vysoušeči.
Tato metoda lze použít i v případě, kdy došlo k zatečení do izolací v podlahách s podlahovým topením. Bezproblémové navrtání potřebných sušících otvorů do potěrů bez rizika poškození topného rozvodu umožňuje použití termokamery.
Doba vysoušení závisí na více faktorech, přičemž rozhodující je rozsah zatečení, intenzita zavlhnutí a provzdušnitelnosti použitého materiálu tepelné izolace.
V zásadě se dá říci, že vysoušení po vodovodní havárii probíhá po dobu cca 10-14 dní, při zaplavení je doba delší. Po této době lze provést veškeré práce spojené s uvedením prostor do původního stavu či dokončení prací - a to i s pokládkou vrchních krytin.
Stav vlhkosti při ukončení vysoušení je samozřejmě potvrzen v Měřícím protokolu a v Závěrečné zprávě včetně Potvrzení o množství spotřebované elektrické energie.
Na většinu takových případů je možné uplatnit pojistné plnění z pojistky.
Poradíme Vám a dodáme veškeré podklady pro pojišťovnu.
Rychlé nasazení vysoušecích zařízení je pro odstranění této vlhkosti nezbytné a vzhledem k tomu, že každý případ je specifický a vyžaduje konkrétní řešení, je nutné realizaci vysoušení svěřit odborné firmě se zkušenostmi.
Připravil: Ivo Kleňha
http://www.akime.cz/