Veolia voda

V létě nezapomínejte na pitný režim vhodná je i čerstvá voda z kohoutku. Proč se má pít pravidelně? Náš organismus obsahuje z 60 % vodu. Naše tělo vyloučí každý den 2,5 l vody denně. Potraviny (mléko, ovoce, zelenina,

 maso,…) nám dodají asi 1 l vody denně, proto je potřeba alespoň 1,5 l vody denně vypít, abychom tekutiny doplnili. V létě a při námaze ještě více.

Příznaky dehydratace

Když dehydratace našeho organismu dosáhne 1 %, spustí se v našem těle obranný mechanismus – dostaneme žízeň. Důsledky dehydratace se mění podle věku, ale může výrazně ovlivnit zdraví člověka.

Nedostatek tekutin způsobuje:

  • vyšší únavu
  • poruchy ledvin
  • bolesti hlavy, kloubů atd.


Předpokládá se, že řada civilizačních chorob je buď prvním příznakem, nebo následkem trvalého nedostatku tekutin. Důležité je pít v průběhu celého dne, abychom stále doplňovali zásoby vody a minerálů.


Zvláštnosti pitného režimu

  • Pro „zdravou“ hydrataci není důležitý jen příjem tekutin a jejich složení, ale i složení stravy.
  • Je nutné pít v průběhu celého dne, a to již od rána (šálek čaje či kávy nestačí uhradit noční ztráty vody). Člověk není velbloud, aby se napil jednou denně do zásoby. Je potřeba regulovat spotřebu tekutin podle aktuální zátěže a potřeby.
  • Nejvhodnější tekutiny pro horké počasí jsou čistá voda nebo nakyslé či nahořklé nápoje. Sladké a přechlazené nápoje zvyšují pocit žízně.
  • Voda pro kojence. Pokud pitná voda z vodovodu odpovídá všem požadavkům na pitnou vodu, je bezpečná i pro kojence. Kojenecká voda balená představuje určitý nadstandard a vyšší stupeň kvality, protože limity jsou stanoveny mnohem přísněji než u pitné vody. Minerální vody středně a silně mineralizované by se kojencům neměly vůbec dávat.
  • U vrcholového sportu a některých náročných profesí může být nutné do sortimentu zařadit i zvláštní druhy nápojů – iontové, obohacené, energetické, proteinové apod. U normální populace je příjem takových nápojů zbytečný a ve větším množství může být dokonce škodlivý.



Vhodné nápoje pro pitný režim:

Ke stálému pití pro osoby bez rozlišení věku a zdravotního stavu jsou nejvhodnější čisté vody -čerstvá voda z veřejného vodovodu či kontrolované studně, balená kojenecká, pramenitá a slabě mineralizovaná přírodní minerální voda bez oxidu uhličitého. Tyto vody lze konzumovat bez omezení množství úměrně k potřebám organismu. K vhodným nápojům patří též vodou ředěné ovocné a zeleninové šťávy, neslazené a ne moc silné čaje (vhodné jsou zvláště zelené) nebo nápoje z praženého obilí. Bylinné čaje, pokud nejde o cílenou léčbu, by se měly pít raději slabé a je vhodné je střídat.


Nevhodné nápoje pro pitný režim:

Mléko a kakao jsou spíše tekutou výživou než nápojem a jejich vypité množství by se nemělo počítat do potřebného denního objemu tekutin. Dále káva a alkoholické nápoje nejsou součástí pitného režimu. Nevhodné jsou sladké nápoje. Důvodem je cukr, který jen zvyšuje pocit žízně a překyseluje organismus. K stálému pití se také nedoporučují silně mineralizované vody.


Děti a pitný režim:

Děti školního věku by měly denně přijmout 1,5 – 2,5 litry tekutin. Při zvýšené tělesné námaze a v horku by měl být příjem tekutin úměrně vyšší. Tekutiny děti přijímají nejen ve formě nápojů, ale i ve formě polévek, ovoce, zeleniny a mléka. Vhodnými nápoji pro děti jsou čistá voda, slabě minerální vody, ovocné a bylinné čaje a ovocné šťávy, nejlépe 100% a ředěné v poměru 1:1 vodou. Zcela nevhodné jsou nápoje kolového typu kvůli vysokému obsahu cukru a kofeinu. Zásadou správného pitného režimu je opět rozložení tekutin rovnoměrně do celého dne. Voda tvoří kolem 75 % hmotnosti novorozence Tento podíl se postupně s růstem dítěte snižuje. Proto denní spotřeba vody miminka přesahuje spotřebu jednoletého dítěte. Dehydratace může být pro novorozence nebo malé dítě velmi rychle smrtelná! Malé děti neumí včas vyjádřit, že potřebují pít. Uvědomíme-li si, že jejich potřeba vody je 2x až 3x větší než u dospělého člověka, musíme dávat velký pozor na jejich pravidelné pití.


Voda a starší lidé:

Voda je pro život člověka důležitá v každém věku, ale čím více stárneme, tím méně vody naše tělo obsahuje. Tělo starého člověka obsahuje už jen 55 % vody. A protože se s přibývajícím věkem snižuje cit pro žízeň, měli bychom pravidelnému přísunu tekutin věnovat o to větší pozornost.

Pravidla potravinové hygieny


Pro konzumaci vody

  • Před pitím, zejména ráno nebo po návratu z práce nebo víkendu, nechávejte vodu po dobu půl minuty odtéci.
  • Takto „spotřebované“ množství vody odpovídá pouze jednomu spláchnutí toalety a Vy budete mít jistotu, že voda, kterou konzumujete, je čerstvá.
  • Na vaření nepoužívejte teplou vodu z kohoutku.

Pro skladování vody

  • Vodu uchovávejte v chladničce a pravidelně vyměňujte led do nápojů.
  • Používejte pouze čisté nádoby a spotřebovávejte vodu do 24 hodin.
  • Ochraňujte vodu před prachem a zápachy.
  • Vodu doporučujeme uchovávat mimo přístup vzduchu a světla, proto
  • Používejte uzavíratelné láhve nebo překryjte nádobu fólií,
  • Nevystavujte vodu slunci.



Proč pít vodu z kohoutku?

Je zdravá, obsahuje přirozené vyvážené látky. Podléhá přísné kontrole. Ročně každá vodárenská společnost odebere několik tisíc vzorků a provede desetitisíce analýz. Voda z kohoutku vždy splňuje limity dané vyhláškou MZd. ČR č. 252/2004 Sb. v platném znění. Ve vodě z kohoutku je sledováno na 100 ukazatelů kvality vody, některé jsou i nad rámec vyhláškou stanovených povinných ukazatelů. U vody z kohoutku je kontrolován celý proces výroby a distribuce pitné vody, včetně kontroly přímo na kohoutku u spotřebitelů. Neobsahuje bakterie a jiné škodlivé látky. Voda z kohoutku v ČR zcela vyhovuje evropským standardům a její kvalita se podle celostátní databáze kvality pitné vody (kam se dostávají výsledky všech ze zákona provedených rozborů pitné vody v ČR) zlepšuje.

Výsledky naleznete na www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/monitoring-pitne-vody

Víte, co pijete – vodárenské společnosti zveřejňují úplný rozsah parametrů kvality vody z kohoutku, výsledky rozborů najdete na internetových stránkách společností, v zákaznických centrech čiv informačních materiálech. Je levná – 1 litr vody z kohoutku stojí v průměru 0,06 Kč. Za 10 Kč, což je zhruba cena za 1,5litrovou láhev pitné vody, si můžete natočit 166 litrů vody z kohoutku. Je vždy čerstvá u vás doma – optimálně „uskladněná” v chladu a temnu ve vodovodním potrubí.

Šetří životní prostředí – odpadá přeprava kamiony, potřeba skladování a likvidace neekologického odpadu – plastů.

Šetří vaše zdraví – nemusíte nosit těžké balíky balené vody, ročně čtyřčlenná rodina nanosí domů přes tunu lahví vody. Chcete perlivou? Kupte si domácí výrobník sodovky Soda-Stream, můžete si udělat i domácí limonádu, 1 litr sodovky vás vyjde jen na 2,90 Kč. Tento moderní výrobek vám doporučuje Veolia Voda.


Filiálky Veolia Voda v ČR

VEOLIA VODA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s. - www.veoliavoda.cz; Pražské vodovody a kanalizace, a.s. - www.pvk.cz; Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. - www.scvk.cz;VODÁRNA PLZEŇ a.s. - www.vodarna.cz; MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. - www.smv.cz; 1. SčV, a.s. - www.1scv.cz; Středočeské vodárny, a.s. - www.svas.cz; Královéhradecká provozní, a.s. - www.khp.cz


DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Renovace požárního odvětrání v panelových domech

Požární odvětrání je prvkem požární ochrany obyvatel a majetku. Slouží k odvodu kouře z budovy v případě požáru, jenž je hlavní příčinou ztrát na životech při neštěstích, která nelze nikdy zcela vyloučit. Většina

Péče o trávník v měsíci červnu - seriál 4.část

Hlavní prioritou pro pěstování trávníku je neustálé opakované „dostatek vláhy“. Vzhledem kpočasí a předpovědím nebude takový problém se zavlažováním ale přesto je třeba se mít na pozoru hlavně u nových travních

Kompletní renovace interiérů od profesionálů

Znáte tu památnou větu z domova – „budeme malovat“!? Což se rovnalo malému domácímu zemětřesení. Dřív bylo totiž zvykem a nutností řešit takové práce svépomocí. Dnes má zelenou profesionální zpracování.

Barevné spáry RAKO SYSTEM – doladí styl vaší koupelny

Byť má sotva pár milimetrů, je spára stejně důležitá jako samotný obklad. Je totiž detailem, který ovlivní celkové vnímání plochy, pomyslnou třešničkou na dortu. Její barevnost a provedení je dáno nejen vkusem majitele

Dlouhodobý růst hodnoty bytu - až 4% ročně

Češi se v opravách bytů a bytových domů nepřetrhnou. Ve srovnání se zbytkem Evropy na opravy vynakládají jen šestinu evropského průměru. Špatný stav nemovitosti přitom při prodeji snižuje její cenu.V Česku


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, jaká jsou rizika, když SVJ nemá vlastní bankovní účet a zálohy na služby posílá na bankovní účet správce? Děkuji, Veronika. Celý dotaz
Dotaz: Jako členové SVJ hradíme dle předpisu příspěvek na správu domu a pozemku. Peníze se hromadí na účtu SVJ. Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj