SolarVenti
05 Březen 2012
Příjemný pocit čerstvého vzduchu ve Vaší chatě – v teple a v suchu. Přísun čerstvého vzduchu Vám v dostatečné míře zajistí teplovzdušné solární panely. Právě větrání a odvlhčování jsou jejich hlavní funkce. A navíc, vháněný
vzduch je temperovaný, takže vzduch se neochlazuje stejně, jako když otevřete okno a vytvoříte průvan. Velkou výhodou těchto panelů je nezávislost na elektrickém připojení, k chodu potřebují pouze sluneční svit.
Jsou bezúdržbové – jednou je namontujete a nemusíte se o ně dále starat. Je vyzkoušené, že i v zimním období je množství slunečního svitu dostačující k uspokojujícím výsledkům.
Jak je to možné? Jakmile se vzduch uvnitř chaty či chalupy vymění za čerstvý a vlhkost je vytlačena ven, trvá delší dobu, než se zde vlhkost začne opět usazovat. Je pravda, že v zimním období příspěvek na teplo není příliš pocitově znatelný, ale uvidíte ho na vyúčtování po sezóně. Suchý vzduch se totiž vytápí mnohem lépe než vzduch vlhký. Právě v zimním období, při mrazivém slunečném počasí, je vzdušná vlhkost minimální a právě ta funguje ve Vašem objektu jako lék proti vlhkosti a plísni.
Funkce panelu je naprosto jednoduchá. Panel funguje jako malý skleník, ve kterém se ohřívá čerstvý vzduch. Vzduch se do panelu dostává přes zadní perforovanou stěnu a ventilátorem, umístěným na zadní straně panelu, je přetlakem vháněn dovnitř domu. Ventilátor je poháněn pouze solárním článkem umístěným uvnitř panelu. Jakmile začnou na solární článek dopadat sluneční paprsky, spustí se i ventilátor. Panel lze jednoduše ovládat vypínačem či regulátorem, umístěným uvnitř v domě. Ve Vaší nepřítomnosti doporučujeme nechat panel vždy zapnutý. Po návratu Vás pak přivítá příjemný pocit čerstvého vzduchu. Pokud v objektu necháváte na zimu puštěnou vodu i ve Vaší nepřítomnosti, doporučujeme nechat zapnutý i jiný zdroj tepla k temperování objektu, aby voda nezamrzla. Sluníčko totiž, bohužel, v noci nesvítí.
Teplovzdušné panely lze namontovat na zeď i na střechu. Montáž na zeď bývá jednodušší a i méně finančně nákladná, než instalace střešní. Panel umístěný na zeď je zcela bezúdržbový i v zimním období a tepelné ztráty u vzduchovodu jsou téměř nulové. U montáže na střechu je výhodou optimálnější sklon vůči slunečním paprskům a většinou i větší flexibilita nastavení panelu směrem k jihu. Místo na střeše také bývá málokdy stíněné okolními domy či stromy. K montáži na střechu je třeba použít střešní sadu, která obsahuje vše potřebné, včetně stativu a průchodky.
Montáž na zeď i na střechu zvládne průměrně zručný kutil sám. Teplovzdušné solární panely se vyrábějí v několika velikostech a v různých barevných provedeních. Velikost panelu se vybírá dle Vašich potřeb, resp. dle velikosti domu a někdy i dle umístění vůči jihu. Pokud panel nelze umístit přímo na jih, lze ho umístit i na východní či západní stranu a neoptimální umístění vykompenzovat jeho velikostí. Životnost těchto panelů se udává 15-20 let.
Stránky výrobce a dodavatele: http://www.solarventi.cz
Zdroj: www.ceskychalupar.cz