Volba prostoru při rekonstrukci kuchyně

Opět se vracíme, v rámci možností, k velké kuchyni. Bývala ale doba, kdy byl kuchyni vyhrazen ten nejmenší prostor v bytě. Bylo to hlavně z úsporných důvodů, proto většina rodin hledala obytné prostory na úkor kuchyně.

V nejednom panelákovém bytě byla kuchyňka zřízena v předsíni nebo v komoře, aby se rodina vtěsnala do malého bytu.

Pokud se tedy na kuchyni už podepsal zub času, nebo už nevyhovuje současným potřebám a trendům, nezbývá nic jiného, než přistoupit k její rekonstrukci. Jestli půjde o kompletní výměnu kuchyně včetně kuchyňských spotřebičů, nebo jen o její částečnou modernizaci, to pochopitelně bude záležet na konkrétních podmínkách. Budou to zejména dispoziční možnosti, požadavky na životní styl a v neposlední řadě také stav finančních prostředků.

Kalkulace nad návrhem

Při navrhování a dimenzování kuchyně je třeba vzít v úvahu počet strávníků, stravovací zvyklosti rodiny, počet dětí a účel kuchyně. Někde bude sloužit jen k občasné přípravě pokrmů, jinde se v ní bude vařit denně, někde bude sloužit jen k přípravě jídel, někde k setkávání členů rodiny. Prvořadým hlediskem však zůstává funkčnost kuchyně. Moderní kuchyň v rekonstruovaném prostoru se nemusí řídit heslem „čím větší, tím lepší", ale je charakteristická především využitím nových materiálů, zdokonalením hygieny, respektováním ergonomických požadavků, jakož i zrychlením postupu při vaření a pečení pomocí výkonných kuchyňských spotřebičů. Dnes je patrná snaha o zjednodušení a usnadnění veškeré práce, což se promítá i do kuchyňských sestav a celkového pojetí kuchyně.

Návrat k většímu prostoru

V zásadě existují dva způsoby řešení kuchyně - jako samostatná místnost nebo propojená s obytným prostorem. Vše vychází z možností a dispozic panelákového bytu, stavu a umístění nenosných zděných či panelových příček apod. Pokud máme kuchyň jako samostatnou místnost, obvykle je do ní situováno i stolování, byť příležitostné. Pokud se však rozhodneme pro spojení kuchyně s obytným prostorem, vyžádá si toto řešení jisté stavební úpravy. V takovém případě budou kladeny vyšší nároky na zařízení kuchyně, protože už nebude schovaná v oddělené místnosti, ale bude vystavena všem na očích.

Není třeba ji schovávat

Současné trendy preferují větší kuchyně, zejména jejich propojení s obytným prostorem. Když je kuchyň opravdu krásná, bylo by přece škoda schovávat ji v malém kumbálku nebo za závěsem v předsíni. Zejména rozlehlejší prostory nabízejí nenásilné oddělení kuchyně od společenských prostor. Často bývá kuchyň spojena s jídelnou. Výjimkou nejsou ani otevřené prostory spojující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj, přičemž jednotlivé místnosti bývají od sebe odděleny spíše opticky.

Místo desky bar v kuchyni? Proč ne…

Přirozeným předělem pracovního kuchyňského prostoru od společenského a odpočinkového prostoru je barový pult. Bývá obvykle řešen jako odkládací a servírovací plocha s barovými stoličkami, sloužícími nejen k příležitostnému stolování. Hosté si mohou povídat s kuchařkou či kuchařem, který se právě zabývá přípravou pokrmu. V malých prostorách je vhodným řešením přídavný stolek. Může zakončovat kuchyňskou sestavu. Prostor pod ním lze využít jako úložný. Úsporným řešením pro příležitostné stolování je sklopná deska, která může posloužit při snídani.

Rozdělení prostoru

Jiným řešením spojení kuchyně s obytným prostorem je půloblouk ve stěně, který prostor opticky odděluje a působí velmi vzdušným dojmem. Účelné a praktické je oddělení kuchyňského prostoru zasouvacími dveřmi, nejlépe prosklenými. Využít lze montáže sádrokartonových příček. V současné době se do módy opět vrátily skleněné tvárnice, luxfery, které se k tomuto účelu velmi dobře hodí. Navozují pocit uvolněnosti a interiér pěkně prosvětlují. Pokud si zvolíme velký otevřený prostor, ve kterém bude umístěna i kuchyň, je třeba počítat se zabudováním kvalitního a výkonného odsavače par. Při vaření by tu pobyt nebyl zajisté příjemný.

Větší kuchyně je prostě lepší

Architekti a odborníci v kuchyňských studiích se shodují na tom, že je mnohem jednodušší vyprojektovat a zařídit kuchyň na velkém prostoru, kde je možno umístit velkou kuchyňskou sestavu se vším všudy, než realizovat kuchyň na prostoru omezeném. Za běžný standard se považuje kuchyňská sestava o délce 240 cm. Pokud je prostor větší, tím lépe pro nás. Avšak ani malé kuchyni o délce zhruba 120 až 140 cm nesmí chybět nic z potřebného základního vybavení. Má-li totiž kuchyně zůstat funkční a přitom vyhovovat ergonomickým požadavkům, musí mít i ta nejmenší dřez, pracovní plochu a varnou desku.

Působí vzdušně a lehce

V souvislosti s malou kuchyní je třeba se zmínit o kuchyni minimalistické. Všechny použité prvky - nábytkové předměty, spotřebiče, úchytky apod. - jsou navrženy v přísně geometrickém pojetí. Do prostoru vybíhají pouze ty prvky, které nelze technicky řešit jiným způsobem. Nevyskytuje se zde žádné profilování, nenajdeme výplně ani zdobné prvky. Plochy jsou hladké, veškeré stavební prvky kuchyňské sestavy jsou pouze funkční. Preferují se horizontální linie, funkční prvky jsou zapuštěné nebo zcela skryté. A právě proto tyto kuchyně působí tak vzdušně a lehce.


Zdroj: www.panelplus.cz

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Cihlový dům: Jak na správnou revitalizaci domu?

Přemýšleli jste někdy o tom, v jakém domě vlastně bydlíte a co znamená se o něj dobře starat? Určitě víte, musíte zařídit pravidelnou revizi elektro, revizi hromosvodu, revizi plynu, revizi komínů, uklízet společné prostory,

Srovnání cen elektřiny - neplaťte víc než musíte

Při každém otevírání obálky s účtem za elektřinu se třesete a přemýšlíte, kolik vás to zase bude stát? Každý měsíc se snažíte ušetřit a vaše snaha vás dovedla až k tomu, že hlídáte každou žárovku a každé zbytečné

Podlahy od KPP tón v tónu s dveřmi SAPELI

Přední český dovozce a prodejce podlahových krytin společnost Kratochvíl parket profi, s.r.o. navázala spolupráci s významným českým výrobcem dveří společností SAPELI, a.s.

Problémy malých bytových družstev

Problémy společenství vlastníků jednotek a malých bytových družstev způsobuje zejména neprofesionální vedení v kombinaci s nezájmem a neznalostí členů," konstatuje tisková zpráva Svazu českých a moravských

Volba prostoru při rekonstrukci kuchyně

Opět se vracíme, v rámci možností, k velké kuchyni. Bývala ale doba, kdy byl kuchyni vyhrazen ten nejmenší prostor v bytě. Bylo to hlavně z úsporných důvodů, proto většina rodin hledala obytné prostory na úkor kuchyně.


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, potřebuji poradit s tím zda porušuji nějaký zákon nebo vyhlášku, když ráno v sedm pustím svého psa na svou zahradu a on si radostně štěkne, to štěknutí trvá tak půl minuty. Ale sousedovi se to nelíbí a ... Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den, v rámci BD mám uhrazené 2 členské podíly, na základě kterých mám právo k užívání 2 bytů. Jeden z nich se souhlasem. BD pronajímám. Při zřizování nových stanov mi bylo sděleno, že na členské schůzi BD ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj