Dejte "stopku" nezvaným!

Bydlíte v bytovém domě na sídlišti? Pak existuje velmi reálné nebezpečí, že někdo vykrade váš sklep nebo dokonce byt, případně vás v temné chodbě bude ohrožovat či obtěžovat. Že se vám to ještě nestalo?

Buďte rádi, protože vzhledem ke statistikám, které hovoří opravdu jasně, to lze považovat za malý zázrak.

Projekt STOP NEZVANÝM společnosti Kaltmeyer má prokazatelně zvýšit bezpečnost obyvatel bytových domů.

Nové nemusí znamenat bezpečné
Vchody v bytových domech nejsou žádnou velkou překážkou pro vstup cizích osob – zabezpečení není dostatečné, odstrčení pouze "zabouchnutého" zámku vyžaduje pouze trochu umu nebo síly; obyčejnou stavební vložkou s běžně kopírovatelnými klíči nelze docílit kontroly oprávnění. Málokde všichni obyvatelé domů poctivě zamykají, a navíc i kdyby tak učinili, připraví se o únikovou cestu, nezbytnou pro případ požáru nebo jiné nebezpečné situace v domě. Zamčený vchod by měl splnit protichůdné požadavky na bezpečnost a únikové cesty dle EN 179. Řada lidí si myslí, že když mají nové vchodové dveře, tyto problémy se jich netýkají, ale nenechte se mýlit. Cenové války negativně ovlivňují kvalitu nových dveří pro bytové domy. I nejvýznamnější výrobci v ČR dodávají stále zastaralé zámkové systémy pro vstupní dveře. 

Zpětná vazba ukáže fakta
Právě připravovaný projekt STOP NEZVANÝM si proto klade za cíl prokazatelně zvýšit bezpečnost obyvatel bytových domů. Pražanům by měl přinést zjištění, že skutečně existuje způsob, jak výrazně zvýšit jejich bezpečnost v domech, pokud jsou zvoleny vyspělé technické prostředky a současně funguje servis zařízení, který udržuje a prodlužuje jeho životnost. ,,Aby bylo možno vyhodnotit a permanentně vylepšovat jak technickou, tak i organizační složku řešení, je součástí projektu nezbytná zpětná vazba ve formě pravidelných hlášení situace v konkrétních domech. Společnost Kaltmeyer povede statistiky o všech mimořádných událostech, jako jsou pokusy o vloupání, krádeže či poškozování společných prostor. Na základě toho pak můžeme reagovat stálým zlepšováním výrobků a služeb pro ty, kteří jsou již do projektu zapojeni, nebo se v budoucnu zapojí,“ vysvětluje Tomáš Kaltmeyer. 

Mapa bezpečných domů
Významným výstupem projektu bude mapa bezpečných bytových domů v Praze s cílem seznámit Pražany v jejich nejbližším okolí s lokací domů, kde již používají spolehlivé zařízení kontroly vstupu. Statistiky by měly jasně prokázat rozdíly v počtech případů vloupání nebo pokusů o ně, ale i dalších nebezpečných jevů v domě s vysokou a naopak nízkou úrovní systémů kontroly vstupu. Hlavním přínosem je předání zkušeností s technickým, ale i organizačním zajištěním tohoto nesnadného úkolu. Základem mapy se stane více než 3000 bytových domů v Praze, které opatřila za více než 20 let činnosti zámky firma Kaltmeyer. Obyvatelé nově zapojených domů si budou moci snadno najít ve svém okolí místa, kde mají tuto problematiku zdárně vyřešenou. Diskusní fórum na lokální i celopražské úrovni pak přinese nové poznatky a bude přínosem pro všechny. Učiněná zjištění a statistické údaje budou po skončení první fáze projektu (2017) předány Institutu pro kriminologii a sociální prevenci k dalšímu vyhodnocení. 

Snadnější pojištění i vyšší hodnota bytu
Osvědčené řešení kontroly přináší ale i další pozitiva - možnost rozúčtování nákladů na provoz společných prostor, zvýšení hodnoty bytu a jeho snadnější pojištění proti vloupání. Větší bytové domy jsou velmi anonymní, nájemníci v bytech se často střídají a leckdy se sotva znají obyvatelé ze stejného patra. Velikost domu může, ale také může být i výhodou - domy, v nichž se na společné výdaje skládá hodně obyvatel resp. bytových jednotek a společný fond se plní rychleji, si mohou snadno dovolit skutečně spolehlivé zabezpečení vstupu. 

Slovensko je napřed!
Příkladem toho, jak může ideálně fungovat spolupráce státu a soukromého sektoru, je projekt Bezpečné byvanie RYS, který byl zahájen již v roce 2001 v Bratislavě a dokonce dosáhl ocenění v rámci EUCPN (Evropská síť prevence kriminality) a stal se příkladem dobré praxe i pro vyspělé evropské státy. Projekt STOP NEZVANÝM má ambice dosáhnout podobných výsledků a dokázat velký přínos kontroly vstupu a jeho klíčový význam pro bezpečnost obyvatel bytových domů. 

Nežádoucí prvenství Prahy
Kolik bylo loni v Praze skutečně vykradeno bytů a sklepů a ke kolika pokusům o vloupání v bytových domech skutečně došlo, nikdo zcela přesně neví. Statistiky policie však hovoří o 2053 vloupání do bytů v roce 2011 v Praze - tedy 44 % z celé ČR! Více o skutečné kriminalitě, nejen té registrované, ale i latentní, vypovídá Mezinárodní výzkum obětí trestné činnosti v Praze (více na www.ok.cz/iksp/docs/285.pdf), v němž bylo zjištěno za období 5 let u 1500 respondentů (tj. 3 promile domácností) 700 případů vloupání nebo pokusů o ně, do obydlí nebo sklepů v bytových i rodinných domech v Praze a krádeží jízdních kol tamtéž. Z tohoto hrozivého čísla lze odvodit minimálně 45 uvedených skutků denně v BD. Nebo, chcete-li, bezmála 17 000 za rok - to je pravděpodobnost 1:30, že právě vaše domácnost bude jednou z těch, které nezvaná návštěva zloděje postihne! 

Nejvíce obyvatel v historii metropole
V Praze žije 1 272 690 obyvatel trvale a cca 96 000 je zde hlášených přechodně, z toho v bytových domech, kterých je v metropoli 32 tisíc, bydlí přibližně 1 150 000 lidí. To znamená 85 % všech obyvatel Prahy. K nim nutno připočítat tři tisícovky bezdomovců "hledající ubytování" také v bytových domech. Příliš nepřekvapí fakt, že téměř polovina - 43 % pachatelů trestné činnosti je z jiných krajů ČR nebo jde o cizince, pokud denně dojíždí za prací do Prahy asi 100 000 lidí a dalších 150 000 je v Praze cizinců, trvale nebo přechodně hlášených. 


http://www.kaltmeyer.cz/rs/


DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

POZOR NA NOVÉ STANOVY DRUŽSTVA

Při navrhování nových stanov často představenstva (i výbory společenství) málo dbají na vyrovnanost práv představenstva (výboru společenství) a řadových družstevníků (vlastníků jednotek).

Vinylové dílce mimořádné délky...

2metrový formát designových vinylů mFLOR GRAND s neobvyklými imitacemi vrby a vavřínu. Zatímco dílce klasických vinylových kolekcí bývají konstruovány v délce kolem jednoho až jednoho a půl metru, 

Čištění bytových odpadů

Typickým případem čištění bytových odpadů jsou ucpané odtoky WC, umyvadel, van či dřezů - odpadů z kuchyně. Čištění těchto odpadů provádíme ručně-mechanickými i strojními systémy.

Vysoušení po vodovodních haváriích a záplavách

Odborné, efektivní a rychlé odstranění vlhkosti, zavolejte a my Vám pomůžeme - 777 766 339. Obhlídka a návrh řešení je ZDARMA. Vodovodní havárie přichází nečekaně a vždy přináší komplikace,   

Větrání, větrání, to nám hrůzu nahání

Spánek je ta nejsladší věc na světě, říká se v jedné pohádce. Ale ne vždy. „Jako bych celou noc makal v kamenolomu. Jsem celý rozlámaný a to jsem spal skoro osm hodin“, slýcháme často. A pak následuje diskuze


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den vážení, chtěl bych se vás zeptat, zda si může naše SVJ zvolit za nového předsedu SVJ (ten stávající odstupuje) člověka - majitele bytu a člena SVJ, který je v exekuci Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den, jsme Bytové družstvo a mě by zajímalo zda je BD povinno zajistit členům družstva příjem digitálního vysílání a nebo je to věc každého uživatele. Doposud máme STA, ale zastaralé a rekonstrukce by šla do desítek ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Štětínská 344/32
181 00 Praha 8 - Bohnice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj