Dejte "stopku" nezvaným!

Bydlíte v bytovém domě na sídlišti? Pak existuje velmi reálné nebezpečí, že někdo vykrade váš sklep nebo dokonce byt, případně vás v temné chodbě bude ohrožovat či obtěžovat. Že se vám to ještě nestalo?

Buďte rádi, protože vzhledem ke statistikám, které hovoří opravdu jasně, to lze považovat za malý zázrak.

Projekt STOP NEZVANÝM společnosti Kaltmeyer má prokazatelně zvýšit bezpečnost obyvatel bytových domů.

Nové nemusí znamenat bezpečné
Vchody v bytových domech nejsou žádnou velkou překážkou pro vstup cizích osob – zabezpečení není dostatečné, odstrčení pouze "zabouchnutého" zámku vyžaduje pouze trochu umu nebo síly; obyčejnou stavební vložkou s běžně kopírovatelnými klíči nelze docílit kontroly oprávnění. Málokde všichni obyvatelé domů poctivě zamykají, a navíc i kdyby tak učinili, připraví se o únikovou cestu, nezbytnou pro případ požáru nebo jiné nebezpečné situace v domě. Zamčený vchod by měl splnit protichůdné požadavky na bezpečnost a únikové cesty dle EN 179. Řada lidí si myslí, že když mají nové vchodové dveře, tyto problémy se jich netýkají, ale nenechte se mýlit. Cenové války negativně ovlivňují kvalitu nových dveří pro bytové domy. I nejvýznamnější výrobci v ČR dodávají stále zastaralé zámkové systémy pro vstupní dveře. 

Zpětná vazba ukáže fakta
Právě připravovaný projekt STOP NEZVANÝM si proto klade za cíl prokazatelně zvýšit bezpečnost obyvatel bytových domů. Pražanům by měl přinést zjištění, že skutečně existuje způsob, jak výrazně zvýšit jejich bezpečnost v domech, pokud jsou zvoleny vyspělé technické prostředky a současně funguje servis zařízení, který udržuje a prodlužuje jeho životnost. ,,Aby bylo možno vyhodnotit a permanentně vylepšovat jak technickou, tak i organizační složku řešení, je součástí projektu nezbytná zpětná vazba ve formě pravidelných hlášení situace v konkrétních domech. Společnost Kaltmeyer povede statistiky o všech mimořádných událostech, jako jsou pokusy o vloupání, krádeže či poškozování společných prostor. Na základě toho pak můžeme reagovat stálým zlepšováním výrobků a služeb pro ty, kteří jsou již do projektu zapojeni, nebo se v budoucnu zapojí,“ vysvětluje Tomáš Kaltmeyer. 

Mapa bezpečných domů
Významným výstupem projektu bude mapa bezpečných bytových domů v Praze s cílem seznámit Pražany v jejich nejbližším okolí s lokací domů, kde již používají spolehlivé zařízení kontroly vstupu. Statistiky by měly jasně prokázat rozdíly v počtech případů vloupání nebo pokusů o ně, ale i dalších nebezpečných jevů v domě s vysokou a naopak nízkou úrovní systémů kontroly vstupu. Hlavním přínosem je předání zkušeností s technickým, ale i organizačním zajištěním tohoto nesnadného úkolu. Základem mapy se stane více než 3000 bytových domů v Praze, které opatřila za více než 20 let činnosti zámky firma Kaltmeyer. Obyvatelé nově zapojených domů si budou moci snadno najít ve svém okolí místa, kde mají tuto problematiku zdárně vyřešenou. Diskusní fórum na lokální i celopražské úrovni pak přinese nové poznatky a bude přínosem pro všechny. Učiněná zjištění a statistické údaje budou po skončení první fáze projektu (2017) předány Institutu pro kriminologii a sociální prevenci k dalšímu vyhodnocení. 

Snadnější pojištění i vyšší hodnota bytu
Osvědčené řešení kontroly přináší ale i další pozitiva - možnost rozúčtování nákladů na provoz společných prostor, zvýšení hodnoty bytu a jeho snadnější pojištění proti vloupání. Větší bytové domy jsou velmi anonymní, nájemníci v bytech se často střídají a leckdy se sotva znají obyvatelé ze stejného patra. Velikost domu může, ale také může být i výhodou - domy, v nichž se na společné výdaje skládá hodně obyvatel resp. bytových jednotek a společný fond se plní rychleji, si mohou snadno dovolit skutečně spolehlivé zabezpečení vstupu. 

Slovensko je napřed!
Příkladem toho, jak může ideálně fungovat spolupráce státu a soukromého sektoru, je projekt Bezpečné byvanie RYS, který byl zahájen již v roce 2001 v Bratislavě a dokonce dosáhl ocenění v rámci EUCPN (Evropská síť prevence kriminality) a stal se příkladem dobré praxe i pro vyspělé evropské státy. Projekt STOP NEZVANÝM má ambice dosáhnout podobných výsledků a dokázat velký přínos kontroly vstupu a jeho klíčový význam pro bezpečnost obyvatel bytových domů. 

Nežádoucí prvenství Prahy
Kolik bylo loni v Praze skutečně vykradeno bytů a sklepů a ke kolika pokusům o vloupání v bytových domech skutečně došlo, nikdo zcela přesně neví. Statistiky policie však hovoří o 2053 vloupání do bytů v roce 2011 v Praze - tedy 44 % z celé ČR! Více o skutečné kriminalitě, nejen té registrované, ale i latentní, vypovídá Mezinárodní výzkum obětí trestné činnosti v Praze (více na www.ok.cz/iksp/docs/285.pdf), v němž bylo zjištěno za období 5 let u 1500 respondentů (tj. 3 promile domácností) 700 případů vloupání nebo pokusů o ně, do obydlí nebo sklepů v bytových i rodinných domech v Praze a krádeží jízdních kol tamtéž. Z tohoto hrozivého čísla lze odvodit minimálně 45 uvedených skutků denně v BD. Nebo, chcete-li, bezmála 17 000 za rok - to je pravděpodobnost 1:30, že právě vaše domácnost bude jednou z těch, které nezvaná návštěva zloděje postihne! 

Nejvíce obyvatel v historii metropole
V Praze žije 1 272 690 obyvatel trvale a cca 96 000 je zde hlášených přechodně, z toho v bytových domech, kterých je v metropoli 32 tisíc, bydlí přibližně 1 150 000 lidí. To znamená 85 % všech obyvatel Prahy. K nim nutno připočítat tři tisícovky bezdomovců "hledající ubytování" také v bytových domech. Příliš nepřekvapí fakt, že téměř polovina - 43 % pachatelů trestné činnosti je z jiných krajů ČR nebo jde o cizince, pokud denně dojíždí za prací do Prahy asi 100 000 lidí a dalších 150 000 je v Praze cizinců, trvale nebo přechodně hlášených. 


http://www.kaltmeyer.cz/rs/


DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Realitní kanceláře: ano či ne?

Na častou teoretickou otázku, zda se vyplatí obrátit se na realitní kancelář, samozřejmě není odpověď ani ano ani ne. Vždy zcela závisí na konkrétní individuální situaci zájemce o koupi či prodej nemovitosti. Jaká jsou  

Kouzlo klientských slevových karet

Poslední dobou se klientské věrnostní programy množí jako houby po dešti. Mnoho firem z různých segmentů trhu se snaží poskytovat sým klientům další výhody a jedním z nich jsou právě klientské karty.

Jsou výtahy v panelácích časovanými bombami?

Až 80 % výtahů v České republice nesplňuje normy Evropské unie. Závady jsou u většiny zařízení natolik závažné, že mohou zavinit zranění lidí. Takové byly před 3 lety první informace Institutu technické inspekce o stavu českých

Kouření v bytě a domě

Jak bránit nerušené bydlení proti obtěžování sousedy. Jde o sousedské problémy ve všech typech bydlení – vlastnické, nájemní družstevní. Jednodušší obrana je v nájemním a družstevním bydlení, kde nerušené užívání bytu musí zajistit vlastník domu nebo družstvo.

Posviťte si na real. kanceláře s portálem Srovnání Makléřů.cz

Portál posunuje kvalitu činnosti realitních kanceláří a makléřů na úroveň západních zemí. Odstraněním informační asymetrie a zvýšením efektivity trhu přispívá k důvěře v profesionální realitní služby.


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Jako předsedu SVJ by mě zajímalo, jak dlouho musím archivovat účetní doklady a zápisy ze schůzí. A kolik let nazpátek má právo člen SVJ do těchto dokladů nahlédnout. Celý dotaz
Dotaz: Pane Halíku, prosím Vás o radu. Nevím jak si vysvětlit pojem "Další majetková účast". Jsme bytové družstvo a při koupi bytového domu jsme neměli peníze na zaplacení všech bytů v bytovém domě. Tak jsme se dohodli, že ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj