Pravidelný úklid panelového a činžovního domu efektivně

Úklid je nedílnou součástí našich životů, čistota a hygiena je půl zdraví každého z nás. Pravidelný úklid je efektivní cesta k zajištění příjemného a čistého bydlení v panelovém, činžovním či jiném domě.


Pravidelný úklid panelového a činžovního domu a úklid Praha

Pravidelný úklid zajistí stálou čistotu prostor, čímž předejde většímu znečištění, které se ve finále stává více nákladným. V tomto článku si ukážeme a představíme několik variant toho, jak z finanční stránky vyjde úklid pravidelný oproti zanedbanému úklidu, na čem můžete výrazně ušetřit nebo naopak prodělat. Pověření vlastníci a správci domů, čtěte pečlivě a pozorně. Nejdříve si představíme, co vše pravidelný úklid obnáší, jaké dopady může nést zanedbaný úklid, a naopak, co nám pravidelný úklid přinese a zefektivní.

Co obnáší a jak probíhá pravidelný úklid domu

Pravidelný úklid se dělá zpravidla jednou týdně nebo jednou či dvakrát měsíčně, a to v závislosti na velikosti objektu a požadovaných úklidových službách. U menších třípatrových panelových domů o 12 bytových jednotkách obvykle postačí úklid jednou za měsíc, u větších sedmipatrových domů s více jak 20 byty se doporučuje úklid alespoň dvakrát za měsíc a u velkých dvanáctipatrových domů se pak obecně doporučuje provádět pravidelný úklid jednou týdně. Není nikde psáno ani není pravidlem, jak často by se měly panelové nebo činžovní domy uklízet, ale zpravidla je vycházeno z praxe a zkušeností úklidových firem, které to doporučují. Větší dům má větší průchodnost obyvatel a jejich návštěvníků, tudíž dochází k mnohem rychlejšímu a většímu znečištění než u těch malých. Pravidelnost úklidových služeb v domě je ale vždy závislá na dohodě mezi obyvateli. Pravidelnost se také upravuje v závislosti na ročním období (deštivé období, sníh, jarní úklid apod.).

Do pravidelných úklidových služeb je zahrnuto zejména:

 • zametání a vytírání chodeb suchou cestou
 • vytírání chodeb mokrou cestou
 • ošetření a utření parapetů, madel a zábradlí na chodbách
 • ošetření a čištění poštovních schránek
 • úklid zápraží předních a zadních vchodů domu
 • úklid a likvidace reklamních letáků
 • úklid stěn výtahů
 • mytí osvětlení interiéru domu
 • mytí oken a rámů na chodbách domu
 • v závislosti na požadavcích je možné provádět i další úklidové služby

Úklid třípatrového domu

 • Úklid menšího třípatrového domu o cca 12 bytových jednotkách postačí 1x měsíčně. Cena pravidelného úklidu se u tohoto typu pohybuje okolo 1500 Kč.

Úklid sedmipatrového domu

 • Úklid většího sedmipatrového domu o více jak 20 bytových jednotkách se doporučuje alespoň 2x měsíčně. Cena pravidelného úklidu většího domu se pohybuje okolo 3200 Kč.

Úklid dvanáctipatrového domu

 • Úklid velkého dvanáctipatrového domu se doporučuje provádět alespoň 1x týdně, někdy i 2x týdně. Cena pravidelného úklidu se u tohoto typu domu pohybuje okolo 3500 Kč.

Na čem ušetřit při úklidu?

Při úklidu panelových, činžovních a jiných domů se dá ušetřit několika způsoby. Vždy však záleží na konkrétních podmínkách, zadání, druhu a velikosti úklidu. Níže vám poradíme, na čem při úklidu ušetřit.

Využijte na úklid jednu firmu

Jedním ze základních úsporných artiklů je využití jedné úklidové firmy pro více objektů – domů, pokud to je možné. Má-li společenství vlastníků více obytných domů, nebo spravuje-li více objektů, je efektivnější a úspornější pro úklid využít jednu firmu. Kvalitní úklidová firma vám většinou nabídne množstevní slevu, pokud jí pravidelně zadáte uklízet více domů. Úklidové agentuře se totiž sníží některé náklady na služby spojené s úklidem, čímž ušetří i ona sama a může si pak dovolit dát slevu i vám. Úspora se v tomto případě může pohybovat v tisících až desetitisících korun měsíčně.

Zaveďte pravidelný úklid domu

Ač se to může zdát nesmyslné, je to reálné a vyzkoušené. Pravidelný úklid, i menšího rozsahu, vám může ušetřit celkem značné množství finančních prostředků. Pravidelným úklidem totiž předcházíte silnému znečištění prostor, které ve finále mohou být více nákladné. Pokud například několik měsíců neošetřujete a neudržujete v čistotě podlahy chodeb, špína se zažere a zašlape do spár a na její vyčištění je pak potřeba povolat speciální úklidové stroje.
Druhým typickým příkladem je například zanedbání úklidu sklepních prostor, kde se mohou v tomto důsledku začít vyskytovat a množit různí paraziti a škůdci (viry, plísně, houby, hlodavci apod.). Pravidelným úklidem a desinfekcí těchto prostor předejdete velkým zásahům, jakou je například deratizace apod.

Využijte úklidovou firmu s kvalitními referencemi

Výrazně ušetřit můžete také při výběru úklidové firmy. Vždy hleďte na to, jaké zkušenosti v tomto oboru firma má, jak dlouho tuto činnost provádí, jaké používá čistící stroje, ale hlavně hleďte na zrealizované úklidy a reference firmy. Vyžádejte si reference nebo referenční dopisy od klientů firmy, vyžádejte si kontakty, zavolejte a ověřte si spokojenost zákazníků. Tím předejdete špatnému výběru úklidové firmy, čímž můžete ušetřit nejen finanční prostředky, ale také čas a nervy spojené s problémy či výměnou agentury.

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Starý panelákový byt? Proměnte jej v moderní království

Jste jedněmi z těch, kteří si neustále listují časopisy o moderním bydlení a sní o tom, jak by bylo krásné, mít jednou takový byt. Potom se proberete ze snění a zjistíte, že sedíte stále v tom starém panelákovém bytě

Profesionální výkon funkce předsedy výboru společenství

Novinkou ve výkonu funkce ve statutárních orgánech společenství vlastníků je od počátku roku 2014 zákonná možnost výkonu funkce odbornou firmou. Podnětem je postupující nezájem členů společenství o práci ve statutárním orgánu společenství.

Termohospital si posvítil na trávnickou školu

Rekonstrukce budovy základní školy na Trávníkách, ke které došlo v roce 2011, měla podle projektu přinést škole nejen „nový kabát“, ale především snížení energetické náročnosti. A právě na tuto stránku opravy se

Družstevní podíl v SJM nebo podílovém vlastnictví manželů

Po vysvětlení zákonných náležitostí variant vlastnictví družstevního podílu v předcházejícím článku, se věnujeme doporučení praktických postupů družstva při převodech družstevního podílu.

Převody bytů a dům jako celek

Před převáděním bytů do vlastnictví je nutno vypracovat Prohlášení, kterým se dům rozdělí na bytové a nebytové jednotky a určí se společné prostory. Z naší praxe vypracovávání Prohlášení zjišťujeme problémy v domech, které mají několik vchodů se samostatnými čísly popisnými.


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Jsem předsedkyní výboru SVJ a kontrolní komise po mě neustále něco vyžaduje, včetně prvotních dokladů účetnictví. Jaké má tedy vlastně kontrolní orgán u SVJ pravomoci? Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den, někdo z vlastníků opatřil sklepní okna společných sklepních prostor zamykacími klikami. Tudíž zde nelze větrat. Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj