Lupotherm pro vnitřní zateplení

Lupotherm pro vnitřní zateplení - nejen památkově chráněných objektů. Tloušťka předstěny je 7cm s izolačními vlastnosti jako u stěn pasivního domu. Vzniká nový prostor pro kabeláž a instalace. K vnitřnímu zateplení je ideální

kombinace se stěnovým topením, jako bonus, který podstatně sníží náklady na vytápění a vytváří velmi příjemný, sálavý zdroj tepla a zdravé prostředí.

Stručný úvod do problematiky

Vnitřní zateplení u již postavených objektů, je vždy spojováno se dvěma zásadními problémy – (1) tepelné mosty, tvořené konstrukcí budovy (příčky, stropy, podlahy), kdy je téměř nemožné dodržet zásadu celistvosti tepelně izolační obálky budovy a (2) kondenzace páry v interiéru (mezi izolací a zdí v důsledku tepelného spádu, kdy se rosný bod posouvá směrem dovnitř objektu).

Dalším aspektem, který u rekonstrukcí hovoří proti vnitřnímu zateplení, je (3) nutnost zásahu do topení, i když mnohdy je to naopak velmi vítanou možností pro realizaci úsporného stěnového vytápění, které přináší zdravou změnu ve vnímání tepelné pohody.

Avšak tím nejpodstatnějším a nejvíce opomíjeným argumentem proti, je (4) „binec v baráku“, kdy hospodyni nevyváží pocit narušeného domova ani fakt, že rodina ušetří nemalé peníze za lešení.

Z těchto důvodů je vždy lepší provádět izolaci budovy z vnější strany.

Až když izolovat z venku nelze (např. u památkově chráněných objektů), přichází na řadu vnitřní zateplení. A protože energie na vytápění bude stále dražší, je pro desetitisíce obyvatelů bytů, žijící ve starých, překrásných domech, zateplení zevnitř jediným možným východiskem.

Provedení vnitřního zateplení izolací Lupotherm

Nejprve několik slov o samotném izolačním materiálu Lupotherm.

Jedná se o PAROTĚSNÝ vícevrstvý foliový materiál, jehož hlavní funkcí je přeměna vedení tepla do sálání a schopnost toto sálání účinně odrážet. Lupotherm samotný, pokud by se aplikoval špatně, by fungoval asi jako 8cm polystyrenu. Avšak pokud je jeho pokládka provedena správně, jeho tepelně izolační schopnost výrazně převyšuje 20 cm minerální vlny nebo polystyrenu:

Skladba (ze strany interiéru):

  • Obkladová deska
  • Nosná konstrukce vytvářející vzduchové kapsy bez pohybu vzduchu (s případně instalovaným stěnovým topením)
  • Lupotherm
  • Zeď.


Na obvodovou stěnu se zevnitř rozvine Lupothermu a ve všech rozích (i u stropu a podlahy) se zafixuje dřevěným rámem. K rámu se připevní konstrukce, která mezi obkladovou deskou a izolací Lupotherm vytvoří vzduchové kapsy (bez pohybu vzduchu). Tato vzduchová mezera má dvě funkce. Lze do ní umístit novou elektroinstalaci i trubky stěnového topení, ale hlavně svým tvarem a velikostí vytváří podmínky pro to, aby se v ní šířilo teplo sáláním a nikoli vedením. Na konstrukci se připevní velkoformátové desky, spáry se přetmelí , přebrousí a natře finálním odstínem.

Takto aplikované vnitřní zateplení má tepelně izolační schopnost lepší než 20cm běžné izolace. Je totiž splněna základní podmínka, aby se teplo od předstěny šířilo k Lupothermu především sáláním.  Lupotherm sálavé teplo odrazí zpět k desce, která toto odražené teplo absorbuje (pro co nejlepší absorpci se doporučuje natřít desku ze strany k Lupothermu černou matnou barvou). Postupně se deska prohřeje a tok tepla v ní se téměř zastaví.

Od prohřáté desky se postupně prohřívá i vzduch v mezeře. Nehybný vzduch je vynikající izolant a na jeho prohřátí ztratí teplo největší část své energie. K Lupothermu dorazí teplo vedením již velmi oslabené a k tomu, aby prohřálo i jeho první vrstvu, musí překonat i přestupový odpor.

Za první vrstvou jsou bublinové folie, které simulují další vzduchovou mezeru, takže se teplo od 1. vrstvy opět začne šířit sáláním. Bublinovými foliemi z HDPE sálání velmi dobře prochází a zastaví jej v pořadí až 4. vrstva, která je opět reflexní. Sálavé teplo začne cyklicky procházet sem a tam bublinovými foliemi a postupně vzduch v bublinách prohřívá, čímž ztratí další velkou část své energie. Navíc musí překonat i přestupové odpory při přestupu do vrstev. Tímto způsobem prostupuje stále oslabenější teplo od vrstvy k vrstvě, dokud se jeho energie zcela nezastaví. Čím větší je rozdíl teplot mezi venkovním a vnitřním prostředím, tím více se teplo šíří sáláním a tím účinněji Lupotherm funguje.

Řešení tepelných mostů a s nimi spojeného nebezpečí kondenzace

Protože Lupotherm je parotěsný, tak v místech, kde je aplikován, kondenzace nehrozí. Ale v místech, kde aplikován není – tedy v rozích, koutech u příček, podlah a stropů, které tvoří tepelný most, by teplota povrchu mohla být teplota nízká s nebezpečím tvorby kondenzátu a následně i plísně.

Pro tento problém existují 2 možná řešení, která lze navzájem kombinovat:

  1. Odstraněním tepelných mostů: když se stejně jako venkovní stěna, zaizoluje Lupothermem i část příčky (podlahy, stropu) a to pásem, širokým 1m od venkovní stěny, tak díky tepelnému odporu 1m zdiva tepelný most nevznikne. Nevýhodou je však 7 cm vysoký sokl.

    Se soklem na stropě si kreativci poradí velmi snadno. Opatřený bodovými LED světly, může vypadat velmi efektně a vytvářet pěkné a útulné prostředí. Na stěnách je sokl už spíš úkol pro architekta, aby z něj vytvořil nějaký zajímavý prvek v interiéru, ale kde bude sokl vadit určitě, je podlaha.

    U starých, památkově chráněných domů z minulého století, je velmi běžná dvojitá konstrukce podlahy s parketovým povrchem. V tom případě je vyhráno, protože parkety dokáže šikovný truhlář rozebrat a dutinu v podlaze odkrýt, čímž je možné ji i zaizolovat.

  2. Až v případech, kdy izolace tepelných mostů Lupothermem nepřichází z estetických důvodů v úvahu, se použije „termo-izolační“ stěrka s dutými mikrokuličkami. Tento materiál sice nedokáže plnit funkci tepelné izolace a zabránit tak úniku tepla, ale dokáže výrazně zvýšit povrchovou teplotu. Při správné aplikaci se dostaneme s povrchovou teplotou stěny nad rosný bod. Ke kondenzaci vody v interiéru docházet nebude. Stěrka je přetíratelná barvou.

Pozor: V případě, že se použije na tepelné mosty pouze stěrka (tedy řešení bez soklů), povrch sice zůstane teplý, takže se zde nebude tvořit kondenzát, ale cca. 15% tepla bude z místnosti unikat. Proto je vždy lepší najít řešení, jak sokly akceptovat a zaizolovat tepelné mosty pořádně.

Stěnové topení jako bonus

Stěnové topení je snad nejdokonalejší vytápění vůbec. Teplota topné vody ve stěně je max. 30°C, což už samo o sobě znamená velkou úsporu (pro nahřátí topné vody na 30°C je potřeba jen asi 1/3 energie, než na vyhřátí na 60°C a navíc to zvládne každý solární systém i v zimě).

Ve spojení s Lupothermem se veškeré teplo z trubek vyzáří pouze do interiéru. Pokud se jako obkladová deska použije GIGAPAN, dojde díky jeho dobrým fyzikálním vlastnostem k  rychlému prohřátí a teplo stěny se začne do interiéru šířit sáláním.

Díky sálání je zajištěna tepelná pohoda osob i při nižší teplotě vzduchu - tedy v mnohem zdravějším prostředí než v místnostech vytápěných radiátory, kde se ohřívá vzduch a ten je pak suchý, což má negativní vliv na sliznice i celkovou imunitu.

Aplikace stěnového topení je opravdu snadná. Mezi horizontálně upevněné CD profily se upevní hřebínky pro hadice a do svislého sloupku se vyfrézují drážky. Veškeré regulace a zásuvky lze schovat do mezery pod obkladovou desku.

Při vnitřním zateplení je celková tloušťka předstěny 7cm, takže v některých případech je nutno radiátory demontovat. V takovém případě se bonus v podobě stěnového topení přímo nabízí.

A na závěr chci věnovat i pár slov „binci v baráku“

S Lupothermem Vám nebudou řemeslníci ve špinavých botách od lepidla chodit po bytě s kýblem do koupelny pro vodu, lepit na stěny nějaké plotny, u kterých je třeba čekat min. 24 hodin, až lepidlo zaschne a další dny do stejných místností znovu a znovu, čímže Vám v celém bytě udělají zase brajgl. Ne, tenhle horor Vás fakt nečeká.

Práce s Lupothermem je z 95 % suchý proces a 5% mokrý v podobě spárování spojů desek. Práce se odehraje jen v jedné místnosti, hlavně velmi rychle a hned na hotovo. Jasně, že nějaký binec bude. Piliny ze dřeva a kovových profilů, odřezky z folie Lupotherm. I stěrka, když odkápne a za pár minut zaschne, tak ji lze snadno odloupnout. Ale takový binec přece zvládnou uklidit i řemeslníci sami…

Technické údaje vnitřního zateplení:

Celková tloušťka zateplení včetně finální úpravy: 7cm
Celkový prostor pro novou kabeláž a instalace: 3cm (možnost použití instalačních krabic pro SDK konstrukce)
Tepelně izolační vlastnosti: U < 0,159 W/m2K
Parotěsnost Lupothermu: µ = 7 894 736 (Sd=1500m, tloušťka parozábrany d=0,19mm)
Vlastnosti obkladové desky GIGAPAN: Nehořlavá, voděodolná, extrémně pevná a nárazu odolná, lehká, akumulační

Reference:


              zámek Bastion Theresia                          pasivní dům v Leopoldově                                 
               (Timisoara, Rumunsko)                                 (Slovensko)                                              


                 RD v Metylovicích                                                Bratislavský hrad
              (u Frýdku Místku, ČR)


Alter Adler (Oberschleiß-       Škola Gustava Leutelta                          Škola Alberta Schweitzera
heim, Německo)                   (Kaufbeuren - Německo)                          (Saalfeld Německo)

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Sousedské vztahy: co dělat když to nejde po dobrém?

Sousedy si vybírat nemůžeme. Ani ty, se kterými sousedí naše zahrady, ani ty, s nimiž bydlíme v jednom domě, dokonce i na stejném patře. Pokud se dají sousedské spory urovnat oboustrannou dohodou, je vše

Právnická osoba jako člen bytového družstva

Od roku 2014 je zákonem o obchodních společnostech a družstvech zavedena u bytových družstev možnost členství právnické osoby v družstvu. Pokud bytové družstvo upraví členství právnické osoby v bytovém družstvu odchylně od zákona,

Kámen jinak

Kamenný koberec - jsou milióny spojených říčních oblázků, rozprostřených u vašich nohou. Celistvý kamenný - oblázkový povrch (koberec), vhodný ke konečným povrchovým úpravám v exteriéru i interiéru. Lze jej aplikovat

Větrání, větrání, to nám hrůzu nahání

Spánek je ta nejsladší věc na světě, říká se v jedné pohádce. Ale ne vždy. „Jako bych celou noc makal v kamenolomu. Jsem celý rozlámaný a to jsem spal skoro osm hodin“, slýcháme často. A pak následuje diskuze

Skulpturální pojetí rodinného domu v Kolíně nad Rýnem

Hranaté kubické budovy jsou z hlediska energetické výstavby optimálním formátem. Jak dokládá rodinný dům na předměstí Kolína nad Rýnem, nemusí se přitom vždy jednat o zcela jednoduché tvary!


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Jak se postupuje v případě, kdy nám vlastník bytu (v našem případě družstvo, jehož nejsme členy) nabídne k převodu do osobního vlastnictví byt (na základě předkupního práva) a my tuto nabídku odmítneme, pro ... Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den, pokud nájemník BD / majitel bytu pronajímá byt dalším osobám, je vedení BD / zástupci společenství vlastníků oprávněno vyžadovat v případě podnájemníků - cizinců - vyžadovat od nájemníka BD / majitele bytu ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj