Přechod z CZT na vlastní zdroj vytápění
05 Říjen 2012
Od roku 2008 stále častěji je mnoho projektových a dodavatelských firem, oslovováno družstvy a vlastníky bytových jednotek s žádostí o kalkulaci a porovnání ekonomické výhodnosti přechodu z centrálního zásobování teplem,
( CZT ), na vlastní, nejčastěji plynový zdroj tepla. Tento přechod na vlastní plynový zdroj tepla je z ekonomického hlediska provozních nákladů na vlastní výrobu tepla jednoznačně výhodnější. Tento fakt je doložen jak výpočtově, tak i praktickými zkušenostmi z již realizovaných akcí. Náklady z vlastních zdrojů jsou min o 35% nižší než ze zdrojů CZT.
Výši nákladů a výslednou úsporu samozřejmě ovlivňují ceny tepla dodavatelů, kdy tyto ceny jsou v rozpětí od 470,- Kč/GJ až po 1.080,- Kč/GJ. V Praze jsou ceny od uvedených 470,- Kč/GJ po cca 780,- Kč/GJ, podle toho ze kterého přivaděče je výměník domu zásobován. V Libereckém kraji jsme se setkali s uvedenou cenou 1.080,- Kč/GJ, která je již extremně vysoká.
Při realizované výstavbě vlastního plynového zdroje tepla se dá předpokládat, že návratnost investice bude cca kolem 4 – 6 ti let, při využití alternativních zdrojů energií a tepelných čerpadel cca 5- 7 let, podle výše nákladů z CZT a zvolené technologie vytápění.
Pro ilustraci jsem vybral porovnání nákladů bytového domu s 26-ti bytovými jednotkami s předpokládanou výstavbou plynového zdroje do 100 kW a nižší cenou tepla. Kde byli majitelé schopni se dohodnout na individuální kalkulaci ceny dodávek tepla. Přesto se rozhodli po vlastní plynový zdroj tepla zajišťující jak vytápění, tak přípravu TUV.
Stávající stav
Fakturační rok Spotřeba tepla GJ Cena za GJ Cenové vyjádření
2008/2009 465 624 290 160 Kč
2009/2010 442 612 270 504 Kč
2010/2011 405 598 242 190 Kč
Ceny tepla z CZT jsou převzaty z fakturačních údajů odběratele.
Nový stav
Fakturační rok Spotřeba tepla GJ Cena za GJ Cenové vyjádření
2012/2013 492 320 157 440 Kč
Údaj je vypočten dle programu Tepelné ztráty společnosti Protech s.r.o. Nový Bor a porovnán s výpočtem spotřeby tepla dle denostupňové metody.
Cena za GJ je stanovena přepočtem spalného tepla zemního plynu při výhřevnosti 35,8 MJ/m3.
Cena za potřebnou energii v GJ je stanovena jako hodnota za energii plynu a elektrickou energii pro zdroj tepla bez nákladů na obsluhu plynového zdroje tepla.
Uvedené hodnoty jsou vč. DPH.
Z ekonomického srovnání je patrné, že náklady investora na vytápění a přípravu TUV klesnou o cca 35 - 40% nákladů stávajících.
Z technického a legislativního hlediska lze konstatovat, že proveditelnost staveb je bez větších komplikací a realizaci lze bez zásadních stavebních úprav v objektech provést, neboť prostory stávajících výměníkových stanic a „bojleroven“ jsou dostatečné.
Vzhledem ke skutečnosti, že téměř všichni výrobci kotlů, zejména kondenzačních dnes splňují emisní třídu VI – V, jsou požadavky imisí splněny a rozptylové podmínky jsou považovány za přijatelné.
Z hlediska technicko-ekonomického je výhodné pro investora plynový zdroj tepla pro vytápění a přípravu TUV realizovat s předpokládanou návratností této investice do 6-ti let provozu. Lze tedy jednoznačně říci, že přechod z CZT na vlastní zdroj výroby tepla je z dlouhodobého hlediska výhodný i s ohledem, že tato výroba tepla není pro majitele bytů a domů „bez starostí“. Tato investice se jednoznačně vždy vyplatí.