Zelená střecha

Patříte k těm lidem, kteří si ještě nesplnili sen o bydlení?  Chcete váš dům odlišit od ostatních?  Tento článek vám může být inspirací jak originálně a za přispění k životnímu prostředí dosáhnete spokojeného výsledku se zelenou střechou.


Co je zelená střecha

Zelená střecha je částečně nebo zcela pokrytá vegetací a půdou, nebo pěstebním substrátem vysazovaným nad hydroizolační membránu. Střecha také může obsahovat další vrstvy, jako například kořenovou bariérou, odvodnění a zavlažování.
V současné době se stávají zelené střechy nejen výrazným reprezentačním, ale i užitným prvkem pro vlastníka či uživatele objektu. Stále více se začínají prosazovat i na našich budovách jak z důvodu estetických, tak i praktických neboť plní funkci doplňkové tepelné a zvukové izolace. Stejně tak i chrání střechu před mechanickým poškozením a vnějšími vlivy.

Zelené střechy ovšem nejsou ve stavebnictví žádnou novinkou, jak by se mohlo zdát. První zmínky jsou datovány již někdy mezi čtyřmi a třemi tisíci lety před naším letopočtem v Mezopotámii. Druhým proudem zelených střech jsou pak vegetační střechy, které se používaly především ve Skandinávii a na území tehdy obydlené kurdsky hovořícím obyvatelstvem (v oblastech Turecka, Iránu, Iráku apod.) Nalezeny byly také reliéfy – přibližně z přelomu 7. a 8. století př. n. l., které zobrazují několikapatrové ozeleněné střešní terasy se zavlažovacím systémem v zahradě královny Semiramis. Zahrady byly založeny na klenbách babylonských paláců. Na území České Republiky je dodnes dochována jedna z prvních historicky doložených střešních zahrad a to konírna zámku Lipník nad Bečvou.

V moderní době se k užívání zelených střech začínají uchylovat architekti v mnoha evropských i mimoevropských státech. V tradičně ekologicky smýšlejících zemích, jako jsou Německo, Rakousko a Švýcarsko.  Právě v německy mluvících zemích se v těchto letech začaly vyvíjet nové technologie, které umožnily rozvoj zelených střech. Podnět k tomu dalo především silné ekologické hnutí a snaha o vrácení přírody do života ve městech.
Velmi oblíbené a tradiční jsou zatravněné střechy ve Skandinávii, na Islandu, v Kanadě a USA (ovšem v lokalitách s chladnějším podnebím). Konstrukční řešení zelených střech pak pochází právě ze severní Evropy.

V České republice je již tradičním dodavatelem zelených střech společnost Hizol, s.r.o., která se specializuje na hydroizolace plochých střech, balkonů a teras, budování jezírek.

Jaké jsou výhody střešních zahrad a zelených střech?

  • Především snižují spotřebu volných ploch a podíl dlážděných ploch.
  • Produkují kyslík a váží kysličník uhličitý. 
  • Filtrují částice prachu a nečistot ze vzduchu a absorbují škodliviny. 
  • Zabraňují přehřívání střech, a tím víření prachu. 
  • Redukují teplotní výkyvy způsobené střídáním dne a noci. 
  • Zmenšují kolísání vlhkostí vzduchu. 
  • Mají při odborném provedení téměř neomezenou životnost. 
  • Mají tepelně izolační účinek. 
  • V létě chrání obytné podkroví před intenzivním slunečním žárem.
  • Jsou pokládány za nehořlavé. 
  • Zpomalují odtok dešťové vody, čímž snižují zatížení veřejné kanalizace. 
  • Šíří aromatickou vůni. 
  • Vytváří životní prostor pro hmyz. 
  • Zelená střecha Je estetická, v člověku vyvolává pozitivní stav mysli a pocit uvolnění.

Nevýhody zelených střech

  • Konstrukčně náročnější – je třeba dokonalé provedení hydroizolační vrstvy
  • Nutná menší nebo větší údržba
  • Je nutné staticky zesílit nosnou konstrukci

K dosažení maximální spokojenosti s realizací zelené střechy je dobré se obrátit na společnost, která má zkušenosti s aplikací a hydroizolacemi. Společnost Hizol s.r.o.  Vám zajistí kompletní  dodávku projektu, od projektu až po samotnou realizaci.

Pokud Vás tento námět zaujal a přemýšlíte nad realizací zelené střechy či střešní zahrady, nenechte si ujít další článek, který budeme publikovat v měsíci lednu,  ve kterém se budeme věnovat podrobné technologii a výstavbě zelené střechy a střešní zahrady od společnosti Hizol s.r.o..

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Kouření v bytě a domě

Jak bránit nerušené bydlení proti obtěžování sousedy. Jde o sousedské problémy ve všech typech bydlení – vlastnické, nájemní družstevní. Jednodušší obrana je v nájemním a družstevním bydlení, kde nerušené užívání bytu musí zajistit vlastník domu nebo družstvo.

Dotace pro panelové domy - Nový Panel

Pro získání dotace se musí splnit podmínky programu Zelená úsporám a také podmínky programu Nový panel. Musí být realizovány i podmínky v oblasti A programu Nový panel - přesněji tyto opatření:

GRENAISOL ARCUS vytvoří i obloukové obestavby

O snadnou instalaci a bezpečnost krbu a kachlových kamen se postarají izolační desky GRENAISOL. Pohled do otevřeného ohně vždy měl své kouzlo – navozuje pocit bezpečí, tepla a působí uklidňujícím dojmem.

Potřeby SVJ účinně řeší překlenovací úvěry od Lišky

Potřebuje vaše peníze na opravu či rekonstrukci bytového domu? Chcete snížit náklady na vytápění a údržbu? Rádi byste proměnili svůj bytový dům v moderní a energeticky úsporné bydlení? Efektivně řešit financování

Neplatič Vás může ožebračit

Vlastníci bytů, kteří neplatí příspěvky na správu a údržbu domu, porušují zákon o vlastnictví bytu. Ostatní majitelé mohou proto dlužnou částku vymáhat u soudu. Trvá to několik měsíců. Majitel bytu na pražském


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dle stanov byl zvolen náš výbor SVJ na 3 roky. Jeho pravomoc skončila před 15 měsíci. Je možné, aby se výboru dál až do dnešního dne vyplácely finanční odměny? Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den, naše BD zvolilo nového předsedu. Z výpisu na justici je vidno, že v dalších společnostech se shodnou náplní činnosti (pronájem bytů a nemovitostí) zastává pozici statutárního ředitele (a.s.) a v další je ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj