Zelená střecha
30 Říjen 2012
Patříte k těm lidem, kteří si ještě nesplnili sen o bydlení? Chcete váš dům odlišit od ostatních? Tento článek vám může být inspirací jak originálně a za přispění k životnímu prostředí dosáhnete spokojeného výsledku se zelenou střechou.
Co je zelená střecha
Zelená střecha je částečně nebo zcela pokrytá vegetací a půdou, nebo pěstebním substrátem vysazovaným nad hydroizolační membránu. Střecha také může obsahovat další vrstvy, jako například kořenovou bariérou, odvodnění a zavlažování.
V současné době se stávají zelené střechy nejen výrazným reprezentačním, ale i užitným prvkem pro vlastníka či uživatele objektu. Stále více se začínají prosazovat i na našich budovách jak z důvodu estetických, tak i praktických neboť plní funkci doplňkové tepelné a zvukové izolace. Stejně tak i chrání střechu před mechanickým poškozením a vnějšími vlivy.
Zelené střechy ovšem nejsou ve stavebnictví žádnou novinkou, jak by se mohlo zdát. První zmínky jsou datovány již někdy mezi čtyřmi a třemi tisíci lety před naším letopočtem v Mezopotámii. Druhým proudem zelených střech jsou pak vegetační střechy, které se používaly především ve Skandinávii a na území tehdy obydlené kurdsky hovořícím obyvatelstvem (v oblastech Turecka, Iránu, Iráku apod.) Nalezeny byly také reliéfy – přibližně z přelomu 7. a 8. století př. n. l., které zobrazují několikapatrové ozeleněné střešní terasy se zavlažovacím systémem v zahradě královny Semiramis. Zahrady byly založeny na klenbách babylonských paláců. Na území České Republiky je dodnes dochována jedna z prvních historicky doložených střešních zahrad a to konírna zámku Lipník nad Bečvou.
V moderní době se k užívání zelených střech začínají uchylovat architekti v mnoha evropských i mimoevropských státech. V tradičně ekologicky smýšlejících zemích, jako jsou Německo, Rakousko a Švýcarsko. Právě v německy mluvících zemích se v těchto letech začaly vyvíjet nové technologie, které umožnily rozvoj zelených střech. Podnět k tomu dalo především silné ekologické hnutí a snaha o vrácení přírody do života ve městech.
Velmi oblíbené a tradiční jsou zatravněné střechy ve Skandinávii, na Islandu, v Kanadě a USA (ovšem v lokalitách s chladnějším podnebím). Konstrukční řešení zelených střech pak pochází právě ze severní Evropy.
V České republice je již tradičním dodavatelem zelených střech společnost Hizol, s.r.o., která se specializuje na hydroizolace plochých střech, balkonů a teras, budování jezírek.
Jaké jsou výhody střešních zahrad a zelených střech?
- Především snižují spotřebu volných ploch a podíl dlážděných ploch.
- Produkují kyslík a váží kysličník uhličitý.
- Filtrují částice prachu a nečistot ze vzduchu a absorbují škodliviny.
- Zabraňují přehřívání střech, a tím víření prachu.
- Redukují teplotní výkyvy způsobené střídáním dne a noci.
- Zmenšují kolísání vlhkostí vzduchu.
- Mají při odborném provedení téměř neomezenou životnost.
- Mají tepelně izolační účinek.
- V létě chrání obytné podkroví před intenzivním slunečním žárem.
- Jsou pokládány za nehořlavé.
- Zpomalují odtok dešťové vody, čímž snižují zatížení veřejné kanalizace.
- Šíří aromatickou vůni.
- Vytváří životní prostor pro hmyz.
- Zelená střecha Je estetická, v člověku vyvolává pozitivní stav mysli a pocit uvolnění.
Nevýhody zelených střech
- Konstrukčně náročnější – je třeba dokonalé provedení hydroizolační vrstvy
- Nutná menší nebo větší údržba
- Je nutné staticky zesílit nosnou konstrukci
K dosažení maximální spokojenosti s realizací zelené střechy je dobré se obrátit na společnost, která má zkušenosti s aplikací a hydroizolacemi. Společnost Hizol s.r.o. Vám zajistí kompletní dodávku projektu, od projektu až po samotnou realizaci.
Pokud Vás tento námět zaujal a přemýšlíte nad realizací zelené střechy či střešní zahrady, nenechte si ujít další článek, který budeme publikovat v měsíci lednu, ve kterém se budeme věnovat podrobné technologii a výstavbě zelené střechy a střešní zahrady od společnosti Hizol s.r.o..