Chceme vlastní bydlení! Kde na to vezmeme peníze?
24 Říjen 2013
Rozhodli jste se pro koupi bytu nebo pro stavbu rodinného domu? Pokud ano, určitě stojíte před rozhodnutím, jak svoje vysněné bydlení nejlépe zafinancovat. Na výběr máte z několika možností, které mají své
výhody a nevýhody. Pomoci s rozhodováním vám dozajista může dobrý finanční poradce, jenž by vám měl ušít financování přímo na míru. My si zde alespoň představíme možnosti, jež se nabízejí. Vybrat si můžete mezi hypotékou, stavebním spořením nebo také novomanželskou půjčkou.
Pokud nedisponujete dostatečným množstvím vlastních financí, jsou nejvýhodnějším řešením hypotéky. Objektem hypotéky se může stát byt, rodinný dům, rekreační chata nebo také stavební pozemek. Jedná se čistě o úvěrový produkt, kdy měsíčně splácíte jistou částku. Ta se skládá z dlužné částky a z úroku, který se platí bance za poskytnutí úvěru. Abyste však mohli získat hypotéku, je nutná zástava nemovitosti na území České republiky. Z její částky se poté vyměřuje výše hypotečního úvěru. Většinou se pohybuje do maximální výše 70 % z ceny nemovitosti. Úvěr musí být splacen do určitého věku žadatele, většinou maximálně do 70 let. Hypoteční banky pak nabízejí různé úrokové sazby. Sjednat si můžete klasickou hypotéku s pevnou úrokovou sazbou, která může být fixována na několik let dopředu nebo také zvolit variabilní hypotéku s pohyblivou sazbou. Žádat o úvěr mohou občané České republiky, nebo občané Evropské unie, kteří zde mají veden trvalý pobyt.
Stavební spoření je rovněž častým zdrojem financování nového bydlení, avšak mnohdy je využíváno spíše k drobnějším úpravám či přestavbám. Oproti hypotéce má totiž tu nevýhodu, že své peníze nemáte ihned k dispozici. Mezi jeho výhody však patří státní příspěvek, pojištění vkladu, garance úročení vkladu a možnost získání výhodného úvěru. Aby však byl státní příspěvek připsán, je nutné spořit minimálně šest let. Poté si peníze můžete vybrat a použít je řekněme na cokoliv. Stavební spoření je tedy čistě spořicí účet, musíte určité peníze naspořit, abyste si mohli zbytek cílové částky půjčit. První peníze můžete čerpat již po 24 měsících, kdy jste dosáhli určitých podmínek. Nezískáte ale celou částku, pouze určitou část. Stavební spořitelny však již také nabízejí možnost tzv. překlenovacího úvěru. S jehož výhodami vám poradí zdatný finanční poradce.
Novomanželské půjčce se říká tzv. Úvěr 300. Získat tedy můžete až 300 tisíc, které se splácí dvacet let. Úroková sazba je zde 2 %, a to po celou dobu splácení.
Pokud se vám nelíbí ani jedna cesta z výše nabízených, existuje možnost kombinovat hypotéku a stavební spoření. Vždy je však nejlepší vyhledat odborníky, kteří vám budou nápomocni ve složitém rozhodování. Pokud chcete nezávislou radu, vyplňte kontaktní formulář a finanční poradce vám poradí.