Využití osluněné fasády (teplo) v zimě + rekuperace

Před několika dny jsem sledoval termické stoupání teplého vzduchu po fasádě. Vzduch se vlnil, jako nad ohněm a rychle stoupal. A je to logické. Osluněná fasáda byla na dotek slušně teplá.

Při dopadu slunce pod úhlem 30° se totiž jedná asi o 500W na 1m2, takže u fasády o velikosti 10 x 3m je to cca. 15 kW tepla, které se částečně předá i okolnímu vzduchu.
Jedná se o tak velký tepelný zisk, že je hříchem tohle teplo nechat utéci.
Proto jsem se zamyslel nad jeho využitím.
Je to teplý a současně čerstvý vzduch, ideální pro „fouknutí“ do interiéru, kde bude suplovat nejen topný výkon, ale především velmi potřebné větrání.
V místnosti se nejvíce vydýchaný vzduch (nasycený CO2) nachází u podlahy a je i nejstudenější, takže bylo by super, pokud bychom mohli čerstvý teplý vzduch z fasády vyměnit právě s tímto vzduchem u podlahy.

Další den jsem se sešel s dodavatelem decentrálních rekuperací (ale hned dopředu dodávám, že použití rekuperátorů není pro získávání tepla z osluněné fasády podmínkou – jen dalším technickým vylepšením celkového řešení – lze je nahradit samotným a levným ventilátorem).
Jedná se o lokální zařízení, které chvíli foukají přes keramickou vložku ven (ta se v tu chvíli prohřívá) a chvíli zase dovnitř (odevzdává nastřádané teplo). Účinnost okolo 90%.



     1: reverzní ventilátor
     2: syntetické těsnění
     3: keramická vložka


Jejich druhou funkcí je možnost trvalého foukání dovnitř nebo ven (nezávisle na teplotě keramické vložky) – tedy jako odsávací nebo přisávací ventilátor.

Takže pokud bychom umístili tento rekuperátor do fasády, bylo by pomocí vzt. potrubí možné, stáhnout si do místnosti teplý vzduch z osluněné fasády a současně zachovat i funkci rekuperace pro dny, kdy Slunce nesvítí.

Cena těchto rekuperátorů je okolo 400 Euro a jsou schopni vyměnit cca. 30m3 za hodinu.
Na první poslech působí draze, na zamyšlení se nad návratností se dostáváme na velmi zajímavá čísla.
Nebudu Vás zdržovat výpočty - pokud budeme místnost užívat jen 8,5 hodiny denně, tak rozdíl ve spotřebě při větrání okny a rekuperací je tak velký, že se rekuperátor zaplatí za necelé 2 roky. A to není započteno i vytápění pomocí získávání tepla z povrchu fasády. Pouze rekuperace.

Schéma instalace, pro získání tepla z povrchu fasády, by mohlo vypadat takto:

Skladba vrstev od zdi:

1: horizontální rošt, rekuperátor, vzt. potrubí

2: Lupotherm, izolující vše pod ním, vč. rekuperace a vzt. potrubí.

3: vertikální rošt,  kotvený do spodního roštu přes LPT, držící fasádní desku.

4: fasádní deska

5: konstrukce z latí, zahrnující šikmou vodící lať upevněná na fasádní desce

6: přesahová fasádní deska tvořící pohledovou římsu a nasávací prostor

Pozn.: kruhové potrubí s uvnitř umístěným venti-látorem prochází přes všechny vrstvy (kromě 6ky, která jej zakrývá)


Přepínání rekuperace / přisávání teplého vzduchu, by mohlo být také velmi jednoduché.

Pokud se bude točit pomocný ventilátor (v horní části potrubí) ovládaný teplotou vzduchu na fasádě, vznikne přetlak shora a do rekuperátoru bude tlačen vzt. potrubím teplý vzduch z osluněné fasády. Současně s tímto pomocným ventilátorem se zapne režim rekuperátoru na POUZE PŘISÁVACÍ a do místnosti bude trvale vháněn čerstvý teplý vzduch, který místnost současně i vytopí.
Pokud však Slunce svítit nebude, bude si rekuperátor brát vzduch ze spodu, tedy z místa s menší tlakovou ztrátou (kde bude nerezová mřížka s filtrem) a foukat střídavě dovnitř a ven.

Využití je možné nejen pro rodinné, ale i pro bytové domy, protože lze rekuperátor umístit na fasádu pro každý byt a jímat teplo z plochy fasády, která přímo sousedí s příslušnou místností.


DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Správcování domu. Proč je dobré najmout si odborníka?

Ať už jste majiteli několika nemovitostí nebo vám právě do klína spadlo dědictví a vy teprve začínáte, měli byste znát všechny povinnosti, které jako majitelé máte. Ať už ke svým nájemníkům, ale také především ke

Pronajímáte byt? Co vše je třeba při jeho předání a převzetí

Pronajímáte nemovitost? Potom se vám bude hodit být připraveni na cokoli a kohokoli. Ne každý nájemce bude sama ctnost a budete s ním vycházet. Stejnou péči jako přípravě nájemní smlouvy musí každý, kdo

Jak předejít požáru. Víte, na co si dát pozor?

To, že by se malé děti neměly nechávat bez dozoru se zápalkami, ví jistě každý z nás. I to malé dítě ví, že by si s nimi nemělo hrát. V bytě či domě však číhá mnoho skrytých nástrah, které když se podcení, mohou

Litá podlaha z cementových potěrů Cemflow Look

Přírodní a pokaždé originální je litá podlaha z cementových potěrů Cemflow v pohledové variantě Look. Nalijete-li stejnou podlahu podruhé, nikdy nebude stejná. Tuto jedinečnost jí dodává viditelné drobnější a hrubší

Za tři hodiny ušetříte až 10.000 Kč ročně

Sedíte si pohodlně v obýváku a sledujete oblíbený film nebo třeba hokejový zápas. A až skončí, tak už jen šetříte tisíce. Zní to jako pohádka? Nemusí. Připravte se na topnou sezónu a ochraňte se před teplými letními dny.


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, prosím o odpověď na tuto otázku:1) při převodu bytů do osobního vlastnictví náš předseda JUDr.Václav Uhlíř vybral zálohu, ale dosud nevyúčtoval ani korunu. Nejhorší na tom je to, že to vůbec neprošlo ... Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den, mohli byste mi prosím sdělit, jestli máme trpět na schůzi účast podnájemníka, který není člen SVJ a svými dotazy a stížnostmi otravuje druhé a prodlužuje schůzi. Přitom je přítomna majitelka bytu. Předem velice ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj