Nízkoenergetické domy na klíč
07 Listopad 2014
Plánujete koupi domku? A chtěli byste raději koupit starší domek k rekonstrukci, anebo vás více láká postavit si dům úplně nový? Výhodou nového domu je bezpochyby možnost vybudovat stavbu v
nízkoenergetickém standardu. Pokud se rozmýšlíte, zda dát přednost koupi starší nemovitosti, nebo si raději nechat postavit nový rodinný dům, měli byste zvážit všechna pro a proti.
Je cenově výhodnější koupit starý dům nebo postavit domek nový?
Hlavním hlediskem výběru nemovitosti bývá především cena. Cena starého domu je ponejvíce ovlivněna lokalitou, ve které se dům nachází a pak samozřejmě také stavem domu. Proto není možné jednoznačně říci, zda je cenově výhodnější koupit starý dům, anebo postavit dům nový, protože ceny starých domů se často velmi liší. Výhodou nového rodinného domu, který si necháte postavit na klíč je to, že cena je předem stanovena, tudíž víte, kolik za něj zaplatíte. Oproti tomu u starého domu je obvykle nutné počítat s rekonstrukcí, nejčastěji se jedná o výměnu oken a zateplení, často se přistupuje také k výměně střešní krytiny popř. celé střechy. Mnohdy bývá nutné i odvlhčení základů domu, vybudování nového topení, nové koupelny aj. Proto je při koupi starého domu nutné nehledět pouze na jeho pořizovací cenu, ale přičíst k ní rovněž náklady na rekonstrukci domku. Pokud se k ceně starého domu přičtou náklady na všechny rekonstrukce, cena starého domu pak může překročit cenu nově postaveného domu na klíč. Z tohoto hlediska tak bývá stavba nového domu na klíč často cenově výhodnější, i když je samozřejmě nutné počítat také s cenou za pozemek pro stavbu, pokud již žádný nevlastníte.
Co je to nízkoenergetický dům?
Pojem nízkoenergetický dům je definován normou ČSN 73 0540. Hlavní výhodou nízkoenergetického domu je výrazně nižší spotřeba tepla na vytápění, která bývá v porovnání s obyčejnými domy velmi výrazně nižší. Nízkoenergetický dům lze definovat pomocí potřeby energie na vytápění v kWh na metr čtvereční podlahové plochy domu. Obvykle spotřebuje nízkoenergetický dům na vytápění metru čtverečního 15 až 50 kWh tepla za jeden rok, zatímco u klasického domu se tyto hodnoty mohou pohybovat okolo 80 až 300 kWh tepla na metr čtvereční podlahové plochy za jeden rok. V porovnání se starším domkem tak se vám tak část pořizovací ceny za stavbu nízkoenergetického domu časem vrátí díky úsporám na vytápění.
Nízkoenergetický rodinný dům na klíč podle vlastních představ
Pokud zvažujete, že si necháte postavit nízkoenergetický rodinný dům na klíč, nemusíte se bát, že se nebudete moci podílet na vnitřním uspořádání domu nebo uzpůsobit některé jiné prvky vašim představám, nárokům a potřebám. Většina firem umožňuje, aby byl katalogový projekt rodinného domku uzpůsoben přáním, nárokům a požadavkům zákazníka, takže i rodinný katalogový domek na klíč může být přesně podle vašich představ.
ARTES Milan Žák
Palkovická 529
Frýdek-Místek
738 01
Telefon: +420 777 049 564
E-mail: artesfm@artesfm.cz
Web: www.artesfm.cz