Krása dřeva zvýrazněná na podlaze
11 Listopad 2014
Kromě jiných předností je nespornou výhodou dřevěné podlahy její přirozená krása. Každá dřevěná palubka je svým způsobem originál, struktura s letokruhy a suky je jedinečná, neopakující se.
K tomu výrobci přicházejí s novými technologiemi povrchových úprav. Přirozenost dřeviny se jimi umocňuje i dokresluje. Není proto divu, že dřevěné podlahy byly, jsou a budou významnými hráči na trhu podlahových krytin. Podívejme se na pár vybraných postupů, které si v rámci svého know-how chrání švédský výrobce dřevěných podlah Kährs.
Netradičně vysoký lesk
Mohlo by se zdát, že lesklý lakovaný povrch není ničím neobvyklým. Není tomu tak. Speciální lak s vysokým stupněm lesku, který výrobce Kährs aplikuje na dřeviny dub, jasan a buk, disponuje zvýšenou ochranou proti poničení. Základem je použití laku s vyšším stupněm lesku, nikoli dodatečné lakování v několika vrstvách. Vrstva tohoto speciálního laku je stejná jako u ostatních lakovaných podlah Kährs. Postup lakování je velmi náročný, dřevina musí být vysoce kvalitní a pracovní prostředí dokonale čisté. Netradičně lesklé palubky najdete u kolekce Shine.
Na obrázku dekor Buk Opaque z kolekce Kährs Shine
Trojdimenzionálně
Exkluzivní řemeslná technika Kährs Riverstone je speciální metoda opracování dřeva do podoby starých prkenných podlah. Místa okolo suků se ručně opracovávají do hloubky, dokud nedojde k dostatečnému zvýraznění suků a podtržení rustikálního vzhledu. Výsledkem je dokonale plastický povrch podlahy, který zaznamenáte i přes podrážku bot. Krytina vytváří dojem „3D“ efektu.
Na obrázku dekor Dub Camino z kolekce Kährs Artisan
Ručně i strojově
Ke vzniku rustikálnosti různé intenzity slouží techniky ručního škrábání, řezání a kartáčování. Ruční škrábání i další ruční úpravy dřeviny umocňují její originalitu. Vyškrabování zvýrazňuje a dokresluje přirozenou kresbu dřeva, dodává podlaze na rustikálnosti a celkově podlahu zvýrazňuje. Ke škrábání se většinou používají klasická dláta a jiné tupé předměty.
Další zajímavostí jsou palubky příčně či podélně řezané. Řezání může probíhat jak strojově, tak ručně. Řezáním se narušuje a odstraňuje měkká vrchní vrstva dřeviny.
Kartáčováním se zvýrazňuje přírodní vláknitá struktura, na povrchu vzniká dodatečná textura. Obvykle se doplňuje další povrchovou úpravou, například zkosením hran a aplikací barevného mořidla či lesku. Kromě rustikálního vzhledu podlaha získává na plastičnosti. Ke kartáčování se používají především ocelové kartáče, kterými se z palubky odstraňuje měkká vrchní vrstva dřeviny.
Dekory na obrázcích shora:
Dub Fredrik z kolekce Swedish Founders (povrch: přírodní olej, kouřový, mořený do hněda, ručně škrabaný, silně kartáčovaný, se zkosenými hranami)
Dub Kronoberg z kolekce Kährs Craftsman (povrch: přírodní olej, ručně škrábaný)
Tónování a barvení
Změn přirozeného odstínu dřeviny se nejčastěji dociluje bělením a mořením. Tyto úpravy jsou nepostradatelné při vytváření výrazných kontrastů, postaršeného vzhledu, dekorů s patinou.
Mořidla obecně slouží ke zkrášlení přírodních barev a struktur dřevin. Realizovat lze všechny odstíny, od světlých až po černou a exotické barvy. Používají se mořidla různých odstínů. Mořená podlaha tak může získat zcela nový barevný nádech. Technika rovněž pomáhá sjednocovat či naopak zvýrazňovat barevné nesoulady dřeva.
Bělením se dřevo zesvětluje, umožňuje na povrchu vytvářet zajímavé bělavé kresby. Pomáhá také odstraňovat nežádoucí barevné skvrny. Ve výrobě Kährs se k bělení používají zmiňovaná mořidla nebo pigmentované laky a oleje.
Dekory na obrázcích shora:
Dub Vecchio z kolekce Kährs DaCapo (povrch: přírodní olej, mořený do šeda, kouřový, ručně škrabaný, kartáčovaný)
Dub Olof z kolekce Kährs Swedish Founders (povrch: přírodní olej, bělený, ručně škrabaný, silně kartáčovaný, se zkosenými hranami)
Dřevěné kolíky
Na několika dekorech vícevrstvých palubek Kährs můžete narazit i na zajímavé dřevěné kolíky. Možná jste podobné zaznamenali na podlahách starých venkovských roubenek, kde tyto kolíky měly své místo z čistě praktického důvodu, neboť palubky držely při sobě a zamezovaly jejich rozjíždění. Dnes, v době zámkových spojů, se jedná o působivý dekorativní prvek. Výrobce používá dva typy, zúžený ve tvaru motýla a čtvercový.
Dekory na obrázcích shora:
Dub Unico z kolekce Kährs Da Capo (povrch: přírodní olej, kouřový, ručně škrabaný, kartáčovaný, se zúženými kolíky)
Dub Sparuto z kolekce Kährs Da Capo (povrch: přírodní olej, kouřový, ručně škrabaný, kartáčovaný, s dřevěnými kolíky)
Důležité je podotknout, že se u dekorů často kombinuje více povrchových úprav dohromady. Oblíbené jsou i zkosené hrany, respektive tzv. „v“ drážka, které zvýrazňují tvar nejčastěji 1lamelových desek. Takováto jednoduchá úprava frézováním vděčně umocňuje rustikální prvky a palubce dodává na „robustnosti“. U hladkých a jemných dekorů naopak podtrhuje krásu čistě opracovaného dřeva.
Pro více informací nejen o dřevěných vícevrstvých podlahách švédské značky Kährs, kterou na český trh dováží společnost Kratochvíl parket profi, navštivte www.kpp.cz.