Chytrou stavbu z vápenopískových cihel zvládne i laik!

Uvažujete o stavbě vlastního domu? Můžete se vydat osvědčenou cestou a svěřit výstavbu stavební společnosti, nebo stavět svépomoci. Pokud i Vy patříte mezi ty, kteří se rozhodli stavět na vlastní pěst, určitě zužitkujete

níže uvedený postup, prostřednictvím kterého Vám pomůžeme postavit zdi bez pomoci stavební firmy. Jediným Vašim spolupracovníkem bude ucelený vápenopískový zdicí systém KMB SENDWIX a Vaše šikovnost. Výsledek – úsporný dům, který ušetří peníze za topení a navíc se v něm příjemně a zdravě bydlí.

Proč stavět ze SENDWIXu? Zdicí systém SENDWIX od společnosti KM Beta a.s. byl přímo navržen pro stavbu tepelně-úsporných, nízkoenergetických a pasivních domů. Díky svým tepelně a zvukově izolačním vlastnostem, mimořádné pevnosti a vysoké objemové hmotnosti je ideální volbou pro stavebníka, kterému záleží na zdravém a úsporném bydlení.
Vápenopískový kvádr má výbornou tepelnou akumulaci, která mu umožňuje překlenout teplotní výkyvy mezi dnem a nocí i bez zapnutí topné soustavy, čímž snižuje spotřebu energie a náklady zákazníka.

Dodržte postup uvedený níže a budete se moct pochlubit vlastnoručně postavenými zdmi.

Příprava – vyrovnání základů

1)
Na vyzrálé betonové základové desce je již připravena izolační vrstva lepenky. Pruhy jsou natažené po obvodu i uvnitř stavby pod všemi nosnými stěnami, s přesahem přes šířku zdiva pro budoucí napojení vodorovné izolace.

Rozměřte si budoucí zdivo. Určete, kde přesně budou vnější rohy hrubé stavby, a označte je pro orientaci křídou.

2)
Pomocí provázku a vodováhy si přenesením mír z laviček vyznačte na izolaci vnější rohy. Pásmem překontrolujte rozměry stavby.

Nivelačním přístrojem zjistěte skutečné výšky v rozích. První zakládací vrstva musí vyrovnat nerovnosti a výškové nepřesnosti základové konstrukce.

3)
K výškovému založení první řady zdiva lze použít tzv. zakládací soupravu, kterou si můžete koupit nebo zapůjčit. Výchozí bod je nivelací zjištěné nejvyšší místo. Pomocí šroubů, vodováhy a nivelačního přístroje nastavíte minimální výšku maltové vrstvy a potřebnou rovinu.
Alternativní a nejpoužívanější založení je výškové založení rohů, kdy se zakládá roh v nejvyšším naměřeném místě na minimální vrstvu malty. Vrstvy malty v dalších rozích musí zajistit potřebnou rovinu. Následuje zdění mezi založenými rohy pomocí provázku a vodováhy.
4)
Na zakládací soupravě nastavte šířku zdiva (zpravidla 24 nebo 17,5 cm + cca 1 cm navíc).

Přibližně dva metry od první zakládací soupravy umístěte druhou – mezi soupravami je položena hliníková stahovací lať.
Připravte si zdicí maltu 920 SX od značky KM BETA.

5)
Maltu rozprostřete do připraveného prostoru mezi dvě zakládací soupravy a latí strhávejte maltu do krajů až vznikne rovná plocha.
Pokračujte tak, že první zakládací sadu přemístíte do vzdálenosti 2 m od zakládací sady druhé. Maltu opět pomocí latě a nivelačního přístroje vyrovnávejte do roviny. Tak postupujte po celém obvodu stavby. Šířka vyrovnané malty odpovídá šířce připravených vápenopískových prvků. Na obrázku máme připraveno na šířku 24 cm.

Postupujeme od rohů

6)
První vápenopísková cihla se pokládá přímo do malty. Začínáme vždy od vazby rohů, u zdiva s tloušťkou 24 cm prvkem KMB SENDWIX 2DF-LD (písmeno L v názvu cihly, označuje prvky určené pro zdění na lepidlo). Prvek uložte do čerstvé malty a srovnejte pomocí vodováhy a napnutých provázků.

Další variantou je realizace vyrovnaného maltového podkladu po celém obvodu stavby, po jeho zatvrdnutí se následně položí první zakládací řada zdiva již na lepidlo.
7)
Pokud jste zvolili zdění na lepidlo, připravte si lepidlo KM BETA FLEX SX-L v takovém množství, abyste jej stačili zpracovat do předepsané doby zpracovatelnosti uvedené na obalu.

Další variantou je zdění na maltu, v systému KMB SENDWIX jsou pro tuto alternativu zdicí prvky menších rozměrů, aby byl stále dodržen výškový modul 250 mm.



8)
Zubovou stěrkou rozprostřete lepidlo v celé šířce na horní části prvku KMB SENDWIX 2 DF-LD a pokračujte v realizaci rohové vazby tak, že na vápenopískový prvek 2 DF-LD položíte na lepidlo další prvek stejných rozměrů.

Rovinu kontrolujte pomocí vodováhy a gumové paličky.



9)
Zubovou stěrkou a lepidlem vytvořte spoj na boční straně spojených prvků 2 DF-LD a poté přiložte další vápenopískový prvek – my máme KMB SENDWIX 8 DF-LD, ale obdobně lze pokračovat také dalšími prvky KMB SENDWIX, např. 16 DF, 12 DF, 6 DF.

Malta v ložné spáře musí být nanesena až k oběma lícům stěny, ale nesmí přesáhnout přes hrany cihel, proto přebytečnou maltu vytékající z ložné spáry po položení prvku stáhněte zednickou lžící.

10)
Postupujte od rohů a ostění do stran po celém obvodu stavby. Svislé spáry u prvků se systémem pero - drážka se nemaltují. Každý blok 8 DF-LD má na sobě kapsy pro snadnější manipulaci a pokládání.
Při postupu od rohů do stran může zůstat ve zdivu mezera pro dokončení řady. Tuto mezeru lze zaplnit přesně doříznutým kusem ze základního prvku 8 DF-LD. Při dodržení půdorysného modulu 125 mm již při navrhování stavby ale není pracné řezání nebo sekání cihel nutné. Řadu lze sestavit pomocí kombinace stávajících prvků ze systému KMB SENDWIX.

11)

Druhou řadu začněte obdobně vazbou pomocí dvou prvků 2 DF-LD nad sebou. Jejich půdorysná orientace je ale v rohu kolmo na tyto dva prvky v předchozí řadě. Spoje prvků 2 DF-LD s ostatním zdivem jsou realizovány za pomoci lepidla.



12)
Spoj mezi první a druhou řadou zdiva tvoří lepidlo. Nanášíme jej opět pomocí zubové stěrky. Pak pokračujeme od rohů a ostění do stran, stejně jako u první řady.
Každá následující řada je realizována obdobně.

Nic složitého, že? Příště vám už poradíme, jak správně realizovat příčky a překlady a jak se zdí s prvky KMB SENDWIX tloušťky 17,5 cm.

Více informací na www.kmbeta.cz

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Požární ochrana v bytových domech

Povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob jsou diferencovány podle míry požárního nebezpečí provozovaných činností. Dle zákona o požární ochraně se tedy provozované činnosti člení na činnosti:

Zkušenosti s dohodou vlastníků o jiném přispívání na správu společných částí domu

Naše firma, jako profesionální předseda společenství vlastníků, vyšla vstříc potřebě společenství a navrhla jiný způsob přispívání na správu společných částí domu, než je obvykle používán a to podle spoluvlastnických podílů.

Netopte pánu bohu do oken, zateplete strop a ušetřete!

Teplo stoupá vzhůru, a tak kromě oken jsou právě střechy místem, kudy letí nejvíce peněz do oblak. Je to až polovina veškerého tepla. Každý majitel domu by určitě rád znal způsob, jak ušetřit až 30% nákladů za topení.

Okapový zachycovač listí od HPI-CZ

Jak vyzrát nad podzimními pozdravy přírody a nemít ucpané svody. Okapové svody by měly zachycovat především dešťovou vodu, ale vysvětlujte to padajícímu listí nebo větvičkám. Aby se nezvané podzimní

Dobrá víra v katastr nemovitostí

Jaké měli vlastníci zakoupených nemovitostí do konce roku 2014 jistoty o zákonném vlastnictví předchozího vlastníka nemovitosti a jak se tyto jistoty změnily od počátku roku 2015? Jaké je spolehnutí na zápisy v katastru nemovitostí z hlediska oprávněnosti vlastnictví?


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, člen družstva zahájil rekonstrukci bytu. Toto dal při zahájení prací na vědomí pouhým oznámením, že se jedná o opravu omítek a podlah. Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den,v domovním řádu se zdá být nejasnost. A to, že ve všech společných prostorách domu (chodby, sklepy, garáže, výtahy,...) je přísný zákaz kouření. Má jít o všechny společné prostory, ale balkony ve výčtu ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj