V Praze je lepší dostupnost bydlení než v Bratislavě

Hypoteční sazby přestaly klesat, ceny bytů rostou. Průměrná česká domácnost nyní vynaloží na splátku hypotéky zhruba 1/3 svých čistých příjmů a pokud se chce obejít bez hypotéky, vyjde jí pořízení bytu na

zhruba 5násobek celoročního výdělku. Tedy pokud nechce bydlet v Praze. Pražanům nestačí ani dvojnásobek. Přesto v porovnání s okolními středoevropskými městy nedopadá špatně.

Sazby hypoték ani ceny bytů již neklesají

V červnu skončil pokles průměrných nabídkových sazeb hypoték, který trval 17 měsíců v řadě. Hodnota indexu GOFI70,  který mapuje průměrnou nabídkovou sazbu hypoték, zakotvila na 2,15 %. V červenci však zvedla sazby také UniCredit Bank a Expobank a index stoupl o 2 setiny procenta na 2,17 %. Kromě „nezlevňování“ hypoték pozorujeme v červenci také nárůst průměrné ceny bytů. Z červnových 1,97 mil. Kč průměrná cena vzrostla o 50 000 Kč na 2,02 milionu korun. Výsledkem je statistické zhoršení dosažitelnosti vlastnického bydlení.

Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotečního úvěru, v červenci vzrostl na 32,8 %. Jinými slovy třetina čistého příjmu domácnosti jde na splátku hypotéky a 2/3 zůstávají domácnosti na ostatní výdaje. V pásmu od 30 % - 35 %, což je obecně považováno jako příznivé období pro pořízení bydlení, se index pohybuje prakticky již od konce roku 2011 a i přes nárůst sazeb a cen nemovitostí očekáváme, že v tomto pásmu setrvá minimálně do konce letošního roku.

Navíc výše uvedené jsou statistickým průměrem za celou Českou republiku, který výrazně vychyluje hlavní město Praha, kde index dostupnosti bydlení dosahuje vysoce nadprůměrných 66 %. A nad celorepublikovým průměrem je také Jihomoravský kraj ovlivněný cenami bytů v Brně a blízkém okolí. Ostatní kraje ČR jsou pod celorepublikovým průměrem a index dostupnosti bydlení se zde většinou pohybuje kolem 25 %, jak ilustruje následující graf.

Pomyslným vítězem mezi regiony s nejlepší dostupností bydlení je Ústecký kraj, kde se průměrná cena bytu dlouhodobě pohybuje okolo 600 000 Kč a zatížení domácností hypoteční splátkou zde vychází na 11,5 % čistého příjmu domácnosti. Index dostupnosti bydlení je však pouze jedním z parametrů, podle kterého lze hodnotit podmínky k životu v daném regionu. Krom toho je třeba přihlédnout také k dosažitelnosti zaměstnání, kvalitě infrastruktury a životního prostředí.

Jak dlouho vyděláváme na pořízení bytu?  

Míru dosažitelnosti bydlení sledujeme také prostřednictvím indexu návratnosti bydlení, který poměřuje průměrnou nabídkovou cenu nemovitosti v dané lokalitě s průměrem čistých příjmů domácností. Anebo opačně, kolik čistých ročních příjmů domácnosti je třeba na pořízení bytu v dané lokalitě. Na celorepublikové úrovni bez zohlednění velikosti a dispozice bytu nyní hodnota indexu dosahuje 5,3násobku ročního příjmu.

Žebříček regionů podle návratnosti bydlení je obdobný jako v případě IDB. Nejhorší návratnost vykazuje Praha, kde na pořízení bytu o aktuální průměrné ceně 4,65 mil. Kč musí člověk vynaložit téměř 11násobek čistých ročních příjmů domácnosti. Přitom jen o necelých 100 km vedle - v Ústeckém kraji – je to necelý dvojnásobek čistého ročního příjmu tamních domácností.

V Praze je dostupnost bydlení lepší než v Bratislavě    

Pokud se na data podíváme z většího nadhledu, zjistíme, že Praha ve srovnání s podobně velkými městy ve Střední Evropě nijak negativně nevybočuje, ba naopak. Podle dat serveru Numbeo.com index návratnosti bydlení (Price to Income Ratio) v Praze v druhém pololetí 2015 dosahoval 11,68 násobku čistého příjmu.  V Bratislavě však hodnota indexu činí 12,45 a na 12násobkem je také Varšava (12,27) a Vídeň (13,69). Naopak v Drážďanech, Berlíně a Budapešti index osciluje kolem 8,5násobku čistého příjmu. Pro lepší představu o možném rozpětí hodnot indexu jsme do srovnání připojili ještě Paříž, Řím a Londýn, kde index návratnosti bydlení dosahuje 30,53.

 Zdroj: GOLEM FINANCE, realitycechy.cz, Český statistický úřad (ČSÚ), numbeo.com

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Dřevěná okna - vhodná do bytu i rodinného domu

Rekonstruujete byt nebo stavíte rodinný domek? Prvek, který významným způsobem ovlivní kvalitu exteriéru i interiéru, jsou okna – jejich konstrukce a použitý materiál.

Dlaždice s designem přírodního kamene oživí nejen terasu

Přesun z bytu na terasu může být o to příjemnější, když nás tam obklopí příroda. Kus přírody v podobě podlahy s designem přírodního kamene působí harmonicky a přitom dozajista zaujme.

Dřevěné podlahy Kährs s potiskem si navrhnete u KPP

Potrpíte-li si na originalitu, pak pro vás máme tip na netradiční pojetí podlahové krytiny. Švédský výrobce dřevěných vícevrstvých podlah značky Kährs totiž nabízí unikátní možnost potisku dřevěné podlahy

Český chalupář - online časopis ke stažení ZDE

Pozor ! Aktuálně zde ke stažení první číslo internetového občasníku nejen pro chataře a chalupáře. ...

Přednášení na semináři pro SVJ, BD, správní firmy

Firma NAREX CONSULT, a.s. uspořádala dne června 2016 další z řady hojně navštěvovaných seminářů pro SVJ, BD, správní firmy. Lektory semináře byli Jan Halík, z naší firmy Obyvatelé-Servis s.r.o.


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den,v domovním řádu se zdá být nejasnost. A to, že ve všech společných prostorách domu (chodby, sklepy, garáže, výtahy,...) je přísný zákaz kouření. Má jít o všechny společné prostory, ale balkony ve výčtu ... Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den vážení, chtěl bych se vás zeptat, zda si může naše SVJ zvolit za nového předsedu SVJ (ten stávající odstupuje) člověka - majitele bytu a člena SVJ, který je v exekuci Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj