V koupelně tapetou keramický obklad nenahradíte

Stěny koupelen obložené keramikou představují sice tradiční, ale v žádném případě nudné řešení. Škála barev, tvarů, motivů a formátů, od mozaik až po velkoformátové obklady, uspokojí i velmi specifické představy.

Těm vycházejí vstříc i moderní technologie, například digitální tisk a speciální povrchové úpravy obkladů a dlažby. A to vše při praktických výhodách keramiky, které jiné materiály nemohou, už kvůli své podstatě, nikdy dosáhnout.

Tapeta v koupelně: Jako doplněk obkladů
Tapety dodají interiéru atmosféru, ale představují jen dekorační prvek. Jejich použití v koupelnách a kuchyních velmi dobře zvažte!

V koupelně je negativním faktorem pochopitelně vlhkost, v jejímž důsledku roste riziko napadení povrchu tapety plísní. Do koupelny i kuchyně můžete zvolit omyvatelné vinylové či vliesové tapety, ale ani ty nelze doporučit na plochy přímo zatížené vodou, jako jsou sprchové kouty, prostory nad vanou a umyvadlem či dřezem. Keramický obklad naproti tomu odolá vodě, tepelným změnám i mechanickému zatížení.

Hygiena keramického povrchu je s jinými materiály nesrovnatelná. Keramické obklady spolehlivě vyčistíte úplně běžnými čisticími přípravky, hadříkem a vodou. Na větší zašpinění si můžete vzít bez obav pomocníky, například čisticí přípravky RAKO CL 803 nebo RAKO CL 804 z řady RAKO SYSTEM. Keramiku doplňují spárovací hmoty ze stejné řady, jejichž receptury snižují zanášení pórů nečistotami a usnadňují čištění. Více na www.rakosystem.cz.

RAKO DOPORUČUJE: Do koupelny a kuchyně patří keramické obklady, nevadí jim voda, vlhko, pára a střídání teplot. Kalibrované výrobky umožňují pokládku s minimální tloušťkou spáry.

CENOVÉ SROVNÁNÍ: zeď plochy 8 m2 , 30 let
Tapeta: 2 role tapety (zpravidla formát 0,53x10,05m) ø cca 450 Kč/role, za lepení tapet na menší plochy (zpravidla do 10 m) bývá pevná sazba cca 1500 Kč, tapety se obnovují asi po 10 letech, za dobu životnosti keramického obkladu je tedy třeba je vyměnit hned třikrát.
Keramický obklad – RAKO, série Fresh - designová novinka, 299 Kč/m2; obkládání - práce cca 300 Kč/m2. Průměrná doba renovace keramického obkladu  po 30 letech.

Tapeta obnovovaná po deseti letech vyjde na 7 200 Kč, zatímco keramický obklad na 4 800 Kč.

Malba pro častou změnu, keramika pro odolnost
Výmalba nabízí výhodu časté, rychlé a levné změny interiéru. Vývoj v oblasti nátěrových hmot přinesl malířské nátěry kvalitní, s mnoha přidanými vlastnostmi, nepatří však na plochy přímo zatížené tekoucí nebo stříkající vodou.

Omyvatelné interiérové nátěry lze v případě zašpinění opatrně omýt vlhkým hadříkem. Nelze je však v žádném případě použít na povrchy, po kterých teče nebo stříká voda. Malířský nátěr se nehodí do sprchových koutů, nad vanu ani nad umyvadlo, stejně jako tapeta.

Káva, červené víno nebo kečup tvoří skvrny, kterých se lze jen těžko zbavit i v případě, že jste předtím aplikovali nejkvalitnější omyvatelnou malbu. Z keramického obkladu tyto látky bez problémů umyjete teplou vodou.

Malba v atraktivním odstínu může spoluvytvářet v interiéru zajímavé barevné řešení. Obklad je však tvůrcem stylu a atmosféry: V návrzích si můžete „pohrát“ nejen s barevností, ale také s velikostí formátů a jejich kombinacemi, motivy a povrchovou úpravou, ale také s šířkou a barevností spár mezi jednotlivými obkladačkami.

RAKO DOPORUČUJE: Keramika se uplatní v obytném interiéru i exteriéru na podlaze, obložit můžete i stěnu nad pracovní deskou, pohrát si můžete s kombinací velkého formátu a mozaiky, výhodou jsou chemická nezávadnost, odolnost, údržba. „Žhavé“ okolí krbu zvládá keramika nejlíp, v rodinném domě se nabízí bezbariérové a optické propojení interiéru s venkovní terasou, při vstupu ze zahrady se nemusíte bát každého škrábnutí na podlaze

CENOVÉ SROVNÁNÍ: zeď plochy 8 m2 , 30 let
Výmalba: Omyvatelný nátěr barevný, cena přibližně 70 Kč/m2 (práce + materiál), výmalba se obnovuje cca po 5 letech, za dobu životnosti keramického obkladu je tedy třeba znovu vymalovat  hned šestkrát.
Keramický obklad – RAKO, série COLOR ONE, 299 Kč/m2; obkládání - práce cca 300 Kč/m2. Průměrná doba renovace keramického obkladu  po 30 letech.

Výmalba obnovovaná po 5 letech vyjde  na zhruba 3 400 Kč, keramický obklad na 4 800 Kč.

Koupelna má být především praktická
Kámen patří k nejstarším přírodním materiálům spojeným s koupelí, v interiéru působí velmi luxusně. Vyniká vysokou mechanickou odolností, vyžaduje však pečlivý výběr vhodného druhu a speciální údržbu.


Přírodní kámen se v koupelně či kuchyni často využívá ve formě velkých řezaných desek, jejichž povrch mívá sklony k usazování vodního kamene, plísní i k vzniku barevných odlišností v ploše. Některé druhy přírodního kamene nemají dostatečnou chemickou odolnost, takže třeba barvy na vlasy nebo silnější čisticí prostředky na kamenných obkladech snadno vytvoří neodstranitelné skvrny.

Přírodní kámen je těžký, na dotyk chladný materiál, který může působit tvrdě. Je tedy vhodné kombinovat jej vždy s podlahovým topením. Další nevýhodou je vysoká cena. V koupelnách se proto často uplatňuje keramický obklad imitující kámen. Ten působí zpravidla jemněji, je cenově dostupnější a snáz se udržuje.

RAKO DOPORUČUJE: Obklad kamenem, třeba štípaným, se hodí na solitérní zdi, například v obývacím pokoji. Do koupelny a okolí kuchyňské linky raději volte imitaci – keramický povrch imitující kámen přinese žádanou atmosféru, lépe se udržuje a je cenově dostupnější. Více na www.rako.cz.

CENOVÉ SROVNÁNÍ: zeď plochy 8 m2 , 30 let
Přírodní kámen – deskovina: dle typu kamene cca 2000 kč/m2 (štípaný kámen, popř. levná deskovina cca 1500 Kč/m2), obkládání - práce cca 300 Kč/m2; životnost 30 let
Keramický obklad – RAKO, série RANDOM, dlaždice/obklad, 699 Kč/m2; obkládání - práce cca 300 Kč/m2. Průměrná doba renovace keramického obkladu  po 30 letech.

Obklad z přír. kamene pořídíte za 18 400 Kč, keramický obklad imitující kámen za 4 800 Kč.

Obklad připomínající betonový povrch pro milovníky industriálního vzhledu
Keramické obklady připomínající beton mohou milovníci průmyslové atmosféry využít i v koupelně a  kuchyni, tedy na místě, kde by cementová stěrka nebyla z praktických důvodů vhodná.

Cementová stěrka, jakožto porézní materiál, je citlivá na usazování nečistot, které se pak z jejího povrchu dosti obtížně čistí. Údržbu stěrek usnadňuje nátěr speciální syntetickou impregnací, která nasákavost omezí a povrch vyhladí. Avšak příznivce surového, průmyslového vzhledu mohou uspokojit keramické obklady připomínající betonovou stěrku. Jejich zdánlivě nenápadný design je z hlediska designu a barevnosti velmi neutrální, a proto jej lze výborně kombinovat s dalšími architektonickými prvky.

RAKO DOPORUČUJE: Při volbě moderního betonového vzhledu myslete i na hledisko snadné údržby a na hygienu povrchu - do koupelny volte raději keramickou imitaci stěrky. Dlaždice RAKO ze série Cemento lze použít nejen na podlahy, ale i na stěnu.
Více na www.rako.cz.

CENOVÉ SROVNÁNÍ: zeď plochy 8 m2 , 30 let
Cementová stěrka: Balení tenkovrstvá stěrka 20 litrů cca 5000 Kč, spotřeba 2-3 kg/m2 ve dvou vrstvách; Aplikace stěrky 1.500,- Kč/m2, impregnace 400,- Kč balení ( 0,5 l ); životnost 30 let
Keramický obklad – RAKO, série Cemento, 499 Kč/m2; obkládání - práce cca 300 Kč/m2. Průměrná doba renovace keramického obkladu  po 30 letech.

Za cementovou stěrku zaplatíte 17 400 Kč, zatímco za keramický obklad připomínající beton jen 6 400 Kč.

Více o materiálech RAKO na www.rako.cz.

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Dejte "stopku" nezvaným!

Bydlíte v bytovém domě na sídlišti? Pak existuje velmi reálné nebezpečí, že někdo vykrade váš sklep nebo dokonce byt, případně vás v temné chodbě bude ohrožovat či obtěžovat. Že se vám to ještě nestalo?

Jednoduchý HPI – UNI profil ochrání zateplovací systém...

Na trhu jedinečný profil HPI - UNI zajistí pevné, pružné a trvale vodotěsné připojení tepelně izolačního systému k parapetním plechům variant „L“ i „U“. Jednoduchý HPI – UNI profil ochrání zateplovací systém před degradací zevnitř.

Schüco - téměř bezrámové prosklení fasád

Stavební průmysl je formován dynamickým konkurenčním prostředím se stále rychlejším technologickým vývojem. Požadavky trhu nabývají na složitosti a žádají si individualizované, diverzifikované produkty,

Sousedské vztahy: co dělat když to nejde po dobrém?

Sousedy si vybírat nemůžeme. Ani ty, se kterými sousedí naše zahrady, ani ty, s nimiž bydlíme v jednom domě, dokonce i na stejném patře. Pokud se dají sousedské spory urovnat oboustrannou dohodou, je vše

Nízkoenergetické domy na klíč

Plánujete koupi domku? A chtěli byste raději koupit starší domek k rekonstrukci, anebo vás více láká postavit si dům úplně nový? Výhodou nového domu je bezpochyby možnost vybudovat stavbu v


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, zda je potřeba projektová dokumentace a jaké další doklady jsou třeba a popř. jak by měla vypadat projektová dokumentace při rekonstrukci bytového jádra v družstevním bytě, ovšem svépomocí. ... Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den,náš dům využívá Vaše stránky Obyvatele.cz a chtěl jsem se zeptat na jednu věc. Existují tam ankety, které umožňují nějaké hlasování. Šlo by toto hlasování nastavit vzhledem k vlastnickým poměrům v domě? To ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Štětínská 344/32
181 00 Praha 8 - Bohnice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj