V koupelně tapetou keramický obklad nenahradíte

Stěny koupelen obložené keramikou představují sice tradiční, ale v žádném případě nudné řešení. Škála barev, tvarů, motivů a formátů, od mozaik až po velkoformátové obklady, uspokojí i velmi specifické představy.

Těm vycházejí vstříc i moderní technologie, například digitální tisk a speciální povrchové úpravy obkladů a dlažby. A to vše při praktických výhodách keramiky, které jiné materiály nemohou, už kvůli své podstatě, nikdy dosáhnout.

Tapeta v koupelně: Jako doplněk obkladů
Tapety dodají interiéru atmosféru, ale představují jen dekorační prvek. Jejich použití v koupelnách a kuchyních velmi dobře zvažte!

V koupelně je negativním faktorem pochopitelně vlhkost, v jejímž důsledku roste riziko napadení povrchu tapety plísní. Do koupelny i kuchyně můžete zvolit omyvatelné vinylové či vliesové tapety, ale ani ty nelze doporučit na plochy přímo zatížené vodou, jako jsou sprchové kouty, prostory nad vanou a umyvadlem či dřezem. Keramický obklad naproti tomu odolá vodě, tepelným změnám i mechanickému zatížení.

Hygiena keramického povrchu je s jinými materiály nesrovnatelná. Keramické obklady spolehlivě vyčistíte úplně běžnými čisticími přípravky, hadříkem a vodou. Na větší zašpinění si můžete vzít bez obav pomocníky, například čisticí přípravky RAKO CL 803 nebo RAKO CL 804 z řady RAKO SYSTEM. Keramiku doplňují spárovací hmoty ze stejné řady, jejichž receptury snižují zanášení pórů nečistotami a usnadňují čištění. Více na www.rakosystem.cz.

RAKO DOPORUČUJE: Do koupelny a kuchyně patří keramické obklady, nevadí jim voda, vlhko, pára a střídání teplot. Kalibrované výrobky umožňují pokládku s minimální tloušťkou spáry.

CENOVÉ SROVNÁNÍ: zeď plochy 8 m2 , 30 let
Tapeta: 2 role tapety (zpravidla formát 0,53x10,05m) ø cca 450 Kč/role, za lepení tapet na menší plochy (zpravidla do 10 m) bývá pevná sazba cca 1500 Kč, tapety se obnovují asi po 10 letech, za dobu životnosti keramického obkladu je tedy třeba je vyměnit hned třikrát.
Keramický obklad – RAKO, série Fresh - designová novinka, 299 Kč/m2; obkládání - práce cca 300 Kč/m2. Průměrná doba renovace keramického obkladu  po 30 letech.

Tapeta obnovovaná po deseti letech vyjde na 7 200 Kč, zatímco keramický obklad na 4 800 Kč.

Malba pro častou změnu, keramika pro odolnost
Výmalba nabízí výhodu časté, rychlé a levné změny interiéru. Vývoj v oblasti nátěrových hmot přinesl malířské nátěry kvalitní, s mnoha přidanými vlastnostmi, nepatří však na plochy přímo zatížené tekoucí nebo stříkající vodou.

Omyvatelné interiérové nátěry lze v případě zašpinění opatrně omýt vlhkým hadříkem. Nelze je však v žádném případě použít na povrchy, po kterých teče nebo stříká voda. Malířský nátěr se nehodí do sprchových koutů, nad vanu ani nad umyvadlo, stejně jako tapeta.

Káva, červené víno nebo kečup tvoří skvrny, kterých se lze jen těžko zbavit i v případě, že jste předtím aplikovali nejkvalitnější omyvatelnou malbu. Z keramického obkladu tyto látky bez problémů umyjete teplou vodou.

Malba v atraktivním odstínu může spoluvytvářet v interiéru zajímavé barevné řešení. Obklad je však tvůrcem stylu a atmosféry: V návrzích si můžete „pohrát“ nejen s barevností, ale také s velikostí formátů a jejich kombinacemi, motivy a povrchovou úpravou, ale také s šířkou a barevností spár mezi jednotlivými obkladačkami.

RAKO DOPORUČUJE: Keramika se uplatní v obytném interiéru i exteriéru na podlaze, obložit můžete i stěnu nad pracovní deskou, pohrát si můžete s kombinací velkého formátu a mozaiky, výhodou jsou chemická nezávadnost, odolnost, údržba. „Žhavé“ okolí krbu zvládá keramika nejlíp, v rodinném domě se nabízí bezbariérové a optické propojení interiéru s venkovní terasou, při vstupu ze zahrady se nemusíte bát každého škrábnutí na podlaze

CENOVÉ SROVNÁNÍ: zeď plochy 8 m2 , 30 let
Výmalba: Omyvatelný nátěr barevný, cena přibližně 70 Kč/m2 (práce + materiál), výmalba se obnovuje cca po 5 letech, za dobu životnosti keramického obkladu je tedy třeba znovu vymalovat  hned šestkrát.
Keramický obklad – RAKO, série COLOR ONE, 299 Kč/m2; obkládání - práce cca 300 Kč/m2. Průměrná doba renovace keramického obkladu  po 30 letech.

Výmalba obnovovaná po 5 letech vyjde  na zhruba 3 400 Kč, keramický obklad na 4 800 Kč.

Koupelna má být především praktická
Kámen patří k nejstarším přírodním materiálům spojeným s koupelí, v interiéru působí velmi luxusně. Vyniká vysokou mechanickou odolností, vyžaduje však pečlivý výběr vhodného druhu a speciální údržbu.


Přírodní kámen se v koupelně či kuchyni často využívá ve formě velkých řezaných desek, jejichž povrch mívá sklony k usazování vodního kamene, plísní i k vzniku barevných odlišností v ploše. Některé druhy přírodního kamene nemají dostatečnou chemickou odolnost, takže třeba barvy na vlasy nebo silnější čisticí prostředky na kamenných obkladech snadno vytvoří neodstranitelné skvrny.

Přírodní kámen je těžký, na dotyk chladný materiál, který může působit tvrdě. Je tedy vhodné kombinovat jej vždy s podlahovým topením. Další nevýhodou je vysoká cena. V koupelnách se proto často uplatňuje keramický obklad imitující kámen. Ten působí zpravidla jemněji, je cenově dostupnější a snáz se udržuje.

RAKO DOPORUČUJE: Obklad kamenem, třeba štípaným, se hodí na solitérní zdi, například v obývacím pokoji. Do koupelny a okolí kuchyňské linky raději volte imitaci – keramický povrch imitující kámen přinese žádanou atmosféru, lépe se udržuje a je cenově dostupnější. Více na www.rako.cz.

CENOVÉ SROVNÁNÍ: zeď plochy 8 m2 , 30 let
Přírodní kámen – deskovina: dle typu kamene cca 2000 kč/m2 (štípaný kámen, popř. levná deskovina cca 1500 Kč/m2), obkládání - práce cca 300 Kč/m2; životnost 30 let
Keramický obklad – RAKO, série RANDOM, dlaždice/obklad, 699 Kč/m2; obkládání - práce cca 300 Kč/m2. Průměrná doba renovace keramického obkladu  po 30 letech.

Obklad z přír. kamene pořídíte za 18 400 Kč, keramický obklad imitující kámen za 4 800 Kč.

Obklad připomínající betonový povrch pro milovníky industriálního vzhledu
Keramické obklady připomínající beton mohou milovníci průmyslové atmosféry využít i v koupelně a  kuchyni, tedy na místě, kde by cementová stěrka nebyla z praktických důvodů vhodná.

Cementová stěrka, jakožto porézní materiál, je citlivá na usazování nečistot, které se pak z jejího povrchu dosti obtížně čistí. Údržbu stěrek usnadňuje nátěr speciální syntetickou impregnací, která nasákavost omezí a povrch vyhladí. Avšak příznivce surového, průmyslového vzhledu mohou uspokojit keramické obklady připomínající betonovou stěrku. Jejich zdánlivě nenápadný design je z hlediska designu a barevnosti velmi neutrální, a proto jej lze výborně kombinovat s dalšími architektonickými prvky.

RAKO DOPORUČUJE: Při volbě moderního betonového vzhledu myslete i na hledisko snadné údržby a na hygienu povrchu - do koupelny volte raději keramickou imitaci stěrky. Dlaždice RAKO ze série Cemento lze použít nejen na podlahy, ale i na stěnu.
Více na www.rako.cz.

CENOVÉ SROVNÁNÍ: zeď plochy 8 m2 , 30 let
Cementová stěrka: Balení tenkovrstvá stěrka 20 litrů cca 5000 Kč, spotřeba 2-3 kg/m2 ve dvou vrstvách; Aplikace stěrky 1.500,- Kč/m2, impregnace 400,- Kč balení ( 0,5 l ); životnost 30 let
Keramický obklad – RAKO, série Cemento, 499 Kč/m2; obkládání - práce cca 300 Kč/m2. Průměrná doba renovace keramického obkladu  po 30 letech.

Za cementovou stěrku zaplatíte 17 400 Kč, zatímco za keramický obklad připomínající beton jen 6 400 Kč.

Více o materiálech RAKO na www.rako.cz.

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Péče o trávník v měsíci červnu - seriál 4.část

Hlavní prioritou pro pěstování trávníku je neustálé opakované „dostatek vláhy“. Vzhledem kpočasí a předpovědím nebude takový problém se zavlažováním ale přesto je třeba se mít na pozoru hlavně u nových travních

Renovace požárního odvětrání v panelových domech

Požární odvětrání je prvkem požární ochrany obyvatel a majetku. Slouží k odvodu kouře z budovy v případě požáru, jenž je hlavní příčinou ztrát na životech při neštěstích, která nelze nikdy zcela vyloučit. Většina

Nízkoenergetické domy a jejich výhody

V dnešní době už si asi málokdo z nás při slově novostavba představí dům, který by neodpovídal požadavkům na úspory energií. I přes počáteční problémy a nedůvěru lidí si získaly nízkoenergetické domy své místo

Barevné spáry RAKO SYSTEM – doladí styl vaší koupelny

Byť má sotva pár milimetrů, je spára stejně důležitá jako samotný obklad. Je totiž detailem, který ovlivní celkové vnímání plochy, pomyslnou třešničkou na dortu. Její barevnost a provedení je dáno nejen vkusem majitele

Kouření v bytě a domě

Jak bránit nerušené bydlení proti obtěžování sousedy. Jde o sousedské problémy ve všech typech bydlení – vlastnické, nájemní družstevní. Jednodušší obrana je v nájemním a družstevním bydlení, kde nerušené užívání bytu musí zajistit vlastník domu nebo družstvo.


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, jsem majitel bytové jednotky a během posledních 3 let, co bydlím v zakoupeném bytě, mi výbor SVJ nedodal klíče od společných nebytových prostor - například kolárny atd. Celý dotaz
Dotaz: Máme problém v bytovém domě, který má 5 pater a členitou střechu. Po poslední opravě taškové střechy nebyl vytvořen výlez na střechu, která je z jedné poloviny rovná a pokrytá krytinou IPA. Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj