Z čeho stavět? Co třeba z „písku“?

Poznejte proces výroby a určitě vyberete správný materiál. Léta strávené na písečné pláži – to je představa většiny Čechů o příjemně strávené dovolené. Sledovat děti stavějící své první architektonické pokusy jen

kousek od vašeho ručníku svede mnohé z dospělých, aby taky přiložili ruku k dílu. Jen málokdo si uvědomí, že stavění z písku může být i dnes plnohodnotným způsobem zhotovení konstrukce reálných staveb – a to až do výše sedmi pater. Není řeč o pískových sochách, ale o špičkové technologii výstavby z vápenopískových cihel Sendwix.

Výběr materiálu pro stavbu nebo rekonstrukci je složitý proces, který ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi nejdůležitější patří samozřejmě cena nebo kvalita materiálu. Právě kvalita do velké míry závisí od výrobní technologie. Vápenopískový blok SENDWIX je vysoce sofistikovaný ale zároveň stoprocentně přírodní materiál vhodný zejména pro stavbu moderních nízkoenergetických a pasivních domů. A přitom ve své podstatě spoléhá na materiál, z nějž staví všechny děti na světě – písek. Na otázku jak se vyrábí oblíbený produkt vápenopískový blok pro zdicí systém SENDWIX odpověděl technolog výroby společnosti KM Beta – Ing. Ludvík Pelka.

Informace o materiálu

Vápenopískové cihly jsou vyrobeny z TRADIČNÍHO A PROVĚŘENÉHO MATERIÁLU – a toto kvalitní zdivo se používá více než 100 let. Zdící systém z vápenopískových cihel KMB SENDWIX od největšího českého výrobce betonové střešní krytiny a vápenopískových cihel společnosti KM Beta a.s. je prvním uceleným a certifikovaným systémem vícevrstvých konstrukcí na českém trhu. Byl navržen pro energeticky úsporné, nízkoenergetické a pasivní domy.

Jak se dělá SENDWIX

Základem SENDWIXU je vápenopísková cihla nebo blok. Hlavní surovinou pro jeho výrobu je unikátní křemičitý písek, jehož ložisko se nachází v oblasti zvané Moravská Sahara. Jeho hlavní výhodou je vysoký obsah oxidu křemičitého. Na začátku výroby se smíchá oxid křemičitý (87%), oxid vápenatý (8 %) a voda (5%). Výsledná směs se nechá cca dvě hodiny odležet v reaktoru, aby proběhly reakční procesy doprovázené objemovými změnami. Posléze se polosuchá směs lisuje v plně automatických hydraulických lisech. Pro nosné zdivo KMB SENDWIX se vyrábějí bloky v tloušťkách 175, 200, 240 a 300 mm. Připravené bloky se pak vytvrzují v autoklávu – při teplotě cca 220 °C a vysokém tlaku. Výsledné vápenopískové bloky požadovaných formátů pak manipulátor ukládá přímo na palety, které pokračují do balící linky.

Zkoušky

Každý nový výrobek je podroben tzv. zkoušce typu, kterou na základě přesně stanoveného postupu prověřuje Technický a zkušební ústav stavební v Brně. Testují se všechny parametry stanovené evropskou normou EN 771-2 jako normalizovaná pevnost v tlaku, objemová hmotnost, rozměry, apod. Kromě testů nových výrobků se pravidelně, po vyrobení určitého objemu, provádí tzv. periodická výrobně kontrolní zkouška, kde se tyto hodnoty opětovně prověřují. Po výsledku zkoušek je výrobce povinen vytvořit CE štítek a evropskou normou požadované Prohlášení o vlastnostech výrobku. Tyto jsou k dispozici na webových stránkách výrobce www.kmbeta.cz. Pro lepší kontrolu zákazníků slouží QR kódy vytištěné na paletách, podle nichž lze identifikovat konkrétní šarži výrobku, vlastnosti i datum výroby.

Využití

Vápenopískové cihly (VPC) a bloky se dají použít pro obvodové i vnitřní nosné zdivo. V interiéru se využívají pro nosné, i výplňové dělící stěny a to především pro svou vysokou pevnost v tlaku a zvukově izolační vlastnosti, vysokou tepelnou akumulaci a požární odolnost. Pro výše uvedené vlastnosti jsou vápenopískové cihly ideálním materiálem také pro vyzdívání tepelně izolačních vícevrstvých obvodových stěn.
Výhodou navíc je, že dům ze SENDWIXU si postavíte svépomocí – pro výstavbu postačí trocha zručnosti a kvalitní projektová dokumentace. Pokud se vám představa domu z písku zalíbila, navštivte stránky www.kmbeta.cz, kde najdete spoustu dalších informací o této unikátní stavební technologii.

Pasivní vzorový dům Chelčice (CB Building s.r.o.), foto Markéta Černá

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Dejte "stopku" nezvaným!

Bydlíte v bytovém domě na sídlišti? Pak existuje velmi reálné nebezpečí, že někdo vykrade váš sklep nebo dokonce byt, případně vás v temné chodbě bude ohrožovat či obtěžovat. Že se vám to ještě nestalo?

Jak postupovat při koupi družstevního bytu?

Přemýšlíte o koupi nového bytu? Jeví se vám družstevní byt jako výhodnější? Jak postupovat a na co si dát pozor, abyste si investovali do růžových zítřků a nemuseli žít noční můru?

Širokoúhlý pohled na italské jezero Como

Má-li u soukromých rezidencí mít rozhodující význam jejich umístění, pak architektura tohoto domu udělala pro otevření interiéru krásám okolního prostředí maximum. Rozsáhle přestavěný objekt Casa Benedetti byste

Renovace požárního odvětrání v panelových domech

Požární odvětrání je prvkem požární ochrany obyvatel a majetku. Slouží k odvodu kouře z budovy v případě požáru, jenž je hlavní příčinou ztrát na životech při neštěstích, která nelze nikdy zcela vyloučit. Většina

Nová výzva NZÚ pro bytové domy odstartovala

Nová výzva NZU pro bytové domy odstartovala. Jaké jsou zkušenosti s žádostmi a proplácením?S nástupem nového roku se o slovo opět hlásí dotační program Nová zelená úsporám.


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, naše BD zvolilo nového předsedu. Z výpisu na justici je vidno, že v dalších společnostech se shodnou náplní činnosti (pronájem bytů a nemovitostí) zastává pozici statutárního ředitele (a.s.) a v další je ... Celý dotaz
Dotaz: Máme problém v bytovém domě, který má 5 pater a členitou střechu. Po poslední opravě taškové střechy nebyl vytvořen výlez na střechu, která je z jedné poloviny rovná a pokrytá krytinou IPA. Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj