Darovací daň za pozemky pod našimi domy

Dotaz: Jsme bytové družstvo o 115 členech založené v roce 1959 a máme splacenou anuitu. V roce 2001 koupilo družstvo od města Brna pozemky pod našimi domy. Magistrát se ve smlouvě zavázal uhradit včas a ve správné výši daň z převodu nemovitosti. V současné době družstvo převedlo byty do vlastnictví družstevníkům, kteří o to požádali. Finanční úřad požaduje od nových vlastníků bytů zaplacení darovací daně za ideální část pozemku a odvolává se na § 20 zák. č. 357/1992 Sb., podle kterého jsou od daně darovací osvobozeny bezúplatné převody bytů, ale o pozemcích tam není ani zmínka. V § 6, odst. 3 téhož zákona se však uvádí, že předmětem daně darovací nejsou bezúplatné převody majetku na základě povinnosti stanovené právním předpisem. Domníváme se, že tímto právním předpisem je zák. č. 103/2000 Sb., který ukládá v § 20 odst. 1 vlastníku budovy a pozemků povinnost převést s bytem i spoluvlastnický podíl na pozemku, protože s vlastnictvím jednotky jsou spojena práva k pozemku. Finanční úřad neuznává morální aspekt věci, kdy si každý družstevník zaplatil za svůj ideální díl pozemku a teď má ještě zaplatiti darovací daň z téhož. Finanční úřad však odmítá bez bližšího zdůvodnění i naši argumentaci podle předešlého odstavce. Jsme jako vlastníci bytu v právu nebo má pravdu Finanční úřad?

Odpověď:
Pohled člena družstva je jasný a pochopitelný – na koupi pozemku jsem poskytnul peníze (tedy jsem jej zaplatil) a proč bych měl ještě za trest platit darovací daň ?
Při bližším pohledu si je nutno uvědomit, že člen vložil své peníze do fondu družstva a ty se staly majetkem družstva. Pozemek poté, s použitím takto soustředěných peněz, koupilo družstvo a nikoliv členové. Při následném bezúplatném převodu dostává člen od družstva podíl na pozemku společně s jednotkou a podílem na společných částech domu. Podle zákona o dani dědické, darovací (zák. č. 357/1992/Sb.) však v daném případě převod pozemku nespadá do úkonů osvobozených od darovací daně. To můžeme považovat za nespravedlivé, ale víc asi nezmůžeme.
V dotazu uváděný další odkaz na možnost osvobození od daně při převodech majetku na základě právní povinnosti nelze podle mého názoru použít a jedná se mylný výklad. Znění tazatelem uváděného ustanovení § 20 ze zákona o vlastnictví k bytům :
(2) Je-li vlastník jednotky podílovým spoluvlastníkem pozemku, lze vlastnictví k jednotce převést pouze současně s převodem spoluvlastnického podílu na pozemku. Přechod vlastnictví k jednotce je podmíněn přechodem spoluvlastnického podílu na pozemku.
Toto ustanovení zjevně nikomu neukládá právní povinnost převést majetek na jiného, ale pouze stanovuje, že jednotku nelze převést na jiného bez souvisejícího podílu na pozemku. Zůstává však na vůli stran, zda převod uskuteční či nikoliv. To je významově něco zcela jiného, než kdyby např. zákon specifikoval určité nemovitosti a uložil jejich dosavadním vlastníkům uskutečnit jejich převod na určené osoby.

Zdroj: bytovadruzstva.cz

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Vytápění a rozúčtování tepla

Náklady na vytápění neustále rostou, a proto je důležité se zaměřit na snížení spotřeby tepla. Toho dosahují domy, které mají dokonale vyregulovanou otopnou soustavu, radiátory vybavené termostatickými

Kratochvíl parket profi slaví 20 let na trhu vlastní kolekcí

Společnost Kratochvíl parket profi, s.r.o. (KPP), přední český dovozce a prodejce podlahových krytin se sídlem v Moravanech u Brna, letos slaví 20 let od svého založení. Kromě České republiky úspěšně působí 

Šarm a vzhled kamene

Vážení zákazníci, obchodní partneři, rádi bychom Vás informovali o jedinečné metodě a technologii, která dokáže napodobit přírodní kámen v jakékoli podobě a dát tím Vašemu prostoru jedinečnost a originalitu.

Převody bytů a dům jako celek

Před převáděním bytů do vlastnictví je nutno vypracovat Prohlášení, kterým se dům rozdělí na bytové a nebytové jednotky a určí se společné prostory. Z naší praxe vypracovávání Prohlášení zjišťujeme problémy v domech, které mají několik vchodů se samostatnými čísly popisnými.

Jaké opravy platí nájemník a jaké pronajímatel?

Bydlíte v nájmu. Vaší povinností je zajistit menší opravy zařízení využívaného bytu či domu. Co mezi tyto drobné opravy patří a jaké práce a opravy již musí zařídit a zaplatit vlastník nemovitosti - pronajímatel?

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Převádíme si družstevní byt (SBD Vsetín) v domě se 36 byt. jednotkami do os. vlastnictví. Musíme založit SVJ nebo kolik bytů musí být převedeno, aby bylo založeno SVJ? A co bychom měli udělat a jaké jsou potom povinnosti ... Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den, ve vyúčtování za rok 2018 předchozí roky byla studená voda rozúčtována následujícím způsobem - naměřené jednotky v bytě na instalovaném vodoměru platba za plochu.  Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj