Darovací daň za pozemky pod našimi domy
30 Červen 2010
Dotaz: Jsme bytové družstvo o 115 členech založené v roce 1959 a máme splacenou anuitu. V roce 2001 koupilo družstvo od města Brna pozemky pod našimi domy. Magistrát se ve smlouvě zavázal uhradit včas a ve správné výši daň z převodu nemovitosti. V současné době družstvo převedlo byty do vlastnictví družstevníkům, kteří o to požádali. Finanční úřad požaduje od nových vlastníků bytů zaplacení darovací daně za ideální část pozemku a odvolává se na § 20 zák. č. 357/1992 Sb., podle kterého jsou od daně darovací osvobozeny bezúplatné převody bytů, ale o pozemcích tam není ani zmínka. V § 6, odst. 3 téhož zákona se však uvádí, že předmětem daně darovací nejsou bezúplatné převody majetku na základě povinnosti stanovené právním předpisem. Domníváme se, že tímto právním předpisem je zák. č. 103/2000 Sb., který ukládá v § 20 odst. 1 vlastníku budovy a pozemků povinnost převést s bytem i spoluvlastnický podíl na pozemku, protože s vlastnictvím jednotky jsou spojena práva k pozemku. Finanční úřad neuznává morální aspekt věci, kdy si každý družstevník zaplatil za svůj ideální díl pozemku a teď má ještě zaplatiti darovací daň z téhož. Finanční úřad však odmítá bez bližšího zdůvodnění i naši argumentaci podle předešlého odstavce. Jsme jako vlastníci bytu v právu nebo má pravdu Finanční úřad?
Odpověď:
Pohled člena družstva je jasný a pochopitelný – na koupi pozemku jsem poskytnul peníze (tedy jsem jej zaplatil) a proč bych měl ještě za trest platit darovací daň ?
Při bližším pohledu si je nutno uvědomit, že člen vložil své peníze do fondu družstva a ty se staly majetkem družstva. Pozemek poté, s použitím takto soustředěných peněz, koupilo družstvo a nikoliv členové. Při následném bezúplatném převodu dostává člen od družstva podíl na pozemku společně s jednotkou a podílem na společných částech domu. Podle zákona o dani dědické, darovací (zák. č. 357/1992/Sb.) však v daném případě převod pozemku nespadá do úkonů osvobozených od darovací daně. To můžeme považovat za nespravedlivé, ale víc asi nezmůžeme.
V dotazu uváděný další odkaz na možnost osvobození od daně při převodech majetku na základě právní povinnosti nelze podle mého názoru použít a jedná se mylný výklad. Znění tazatelem uváděného ustanovení § 20 ze zákona o vlastnictví k bytům :
(2) Je-li vlastník jednotky podílovým spoluvlastníkem pozemku, lze vlastnictví k jednotce převést pouze současně s převodem spoluvlastnického podílu na pozemku. Přechod vlastnictví k jednotce je podmíněn přechodem spoluvlastnického podílu na pozemku.
Toto ustanovení zjevně nikomu neukládá právní povinnost převést majetek na jiného, ale pouze stanovuje, že jednotku nelze převést na jiného bez souvisejícího podílu na pozemku. Zůstává však na vůli stran, zda převod uskuteční či nikoliv. To je významově něco zcela jiného, než kdyby např. zákon specifikoval určité nemovitosti a uložil jejich dosavadním vlastníkům uskutečnit jejich převod na určené osoby.