Převod bytu do osobního vlastnictví
09 Listopad 2010
Dotaz: Převádíme si družstevní byt (SBD Vsetín) v domě se 36 byt. jednotkami do os. vlastnictví. Musíme založit SVJ nebo kolik bytů musí být převedeno, aby bylo založeno SVJ? A co bychom měli udělat a jaké jsou potom povinnosti SVJ? Pravděpodobně bytů bude převedeno více, ale asi 75% to nebude.
Odpověď:
Již po převodu 36 bytů bude existovat spoluvlastnictví budovy podle minulého znění zákona. Zákon č. 72/1994 (který by si měli opatřit všichni vlastníci) ukládá v §9 (4) Pokud družstvo uvedené v § 24 odst. 1 a 2, které bylo původním vlastníkem budovy, nebo družstvo vzniklé vyčleněním z původního družstva podle § 29 plní povinnosti správce podle § 9 zákona o vlastnictví bytů platného před účinností tohoto zákona, vznikne společenství až prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž budou družstvu doručeny listiny dokládající, že spoluvlastnický podíl na společných částech domu se snížil na méně než jednu čtvrtinu. Do doby vzniku společenství se použijí ustanovení § 9, 11 a § 15 odst. 2 zákona o vlastnictví bytů platná před účinností tohoto zákona.
Družstvo jako správce, musí od zápisu vlastníků jednotek s vámi nakládat jako se spoluvlastníky společných částí domu. Prakticky to znamená svolávat schůze spoluvlastníků a tam rozhodovat podle spoluvlastnických podílů zejména o opravách společných částí domu, výši záloh vlastníků na správu domu a na služby spojené s bydlením atp. Samozřejmostí jsou zápisy ze schůzí spoluvlastníků budovy. Jestliže spoluvlastnický podíl BD poklesne pod 25 % vzniká společenství podle současného znění zákona jako právnická osoba. Dále je třeba postupovat zejména podle § 9 a dalších zákona. Doporučuji vlastníkům jednotek, aby se již dopředu zajímali o složení budoucích orgánů společenství.