Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví
09 Listopad 2010
Dotaz: Žádám o radu, jak se máme chránit, abychom nepřišli o družstevní byty, v lepším případě, neplatili vysoké nájemné?Bydlíme v domě, který má 84 bytů. V roce 1997 jsme založili Bytové družstvo. V tomto družstvu je 83 členů, jeden byt je nájemní. Toto družstvo bylo založené za účelem odkoupení domu od Městské části P 12. Za deset let jsme Městské části zaplatili hodnotu celého domu. V dnešní době nemáme žádné úvěry. V současné době má pouze nadpoloviční většina (44 členů) zlájem o převedení bytů do osobního vlastnictví. Na členské schůzi k převodu bytů nemáme patřičné množství hlasů (2/3 hlasů všech členů družstva). Ani představenstvo nemá zájem tyto byty převádět a ještě navíc nemáme ve stanovách omezenou finanční částku s kterou může představenstvo manipulovat, takže mohou převádět neomezené finanční částky. Ani bod, ve kterém by bylo toto omezení, nemá zájem ani členská schůze ani představenstvo družstva dát do stanov družstva.Tak se ptám:1) máme vůbec (44 členů družstva) nějakou možnost převodu bytů do osobního vlastnictví?2) vůči dužstvu máme pouze nájemní smlouvy - jsme za této situace chráněni nějakým zákonem proti vytunelování družstva?3) jak jsme chráněni jako občané naší republiky v připadě, že dojde k vytunelování družstva, abychom nespláceli případně dluh, který jsme my, členové družstva neudělali?Ještě jednou podotýkám, ani členové ani představenstvo nemají zájem o jakékoli úpravy ve stanovách družstva.
Odpověď:
O převodech bytů do vlastnictví rozhoduje podle obchodního zákona členská schůze takto:
§239 (4) Do působnosti členské schůze patří:
i) rozhodovat o prodeji nebo jiných majetkových disposicích s nemovitostmi, ve kterých jsou byty, nebo s byty; takové rozhodnutí může členská schůze přijmout jen po předchozím písemném souhlasu většiny členů bytového družstva, kteří jsou nájemci v nemovitosti, které se rozhodování týká; to neplatí, jestliže družstvu vznikla povinnost převést byt nebo nebytový prostor do vlastnictví člena, který je nájemcem.
Jestliže vaše stanovy požadují pro rozhodnutí o převodech souhlas 2/3 družstevníků je třeba se stanovami řídit. Jestliže vaše stanovy zcela nevhodně neomezují představenstvo v nakládání s finančními prostředky družstva a družstevníci stanovy nehodlají změnit, zbývá vám převést družstevní byt na jinou osobu a pořídit si byt v družstvu, kde jsou rozhodovací pravomoci představenstva omezené. Naprosto totéž platí pro společenství vlastníků, kde se můžete dostat do shodné situace jako dnes v družstvu. I ve společenství mohou nastat v hospodaření s opět společnými finančními prostředky problematické situace. Např. společenství přijme půjčku a někteří vlastníci jednotek nebudou splácet svoje podíly atp.