Dotaz: Dobrý den, mám dotaz, který se týká vlastnictví soukromého a společného v rámci SVJ. K našemu bytu patří spíž v mezipatře. Dle Smlouvy o převodu je spíž v mém vlastnictví (uvedeno ve smlouvě). Ale je i zeď spíže v mém vlastnictví nebo patří do společného vlastnictví SVJ? Ve smlouvě je uvedeno následující: "K vlastnictví dále patří: podlahová krytina, nenosné příčky, vnitřní dveře a okna nacházející se uvnitř bytu, vstupní dveře, hlavní bytový jistič umístěný ve stoupacím vedení na chodbě".
Odpověď:
Pro účely vymezení podlahové plochy jednotky u SVJ se rozumí touto plochou podlahová plocha všech místností včetně těch, které tvoří její příslušenství i když jsou umístěny mimo byt. Zdi a jiné konstrukční prvky budovy jsou ovšem společnými částmi domu.
Zdroj: bytovadruzstva.cz
DALŠÍ ČLÁNKY
Představte si situaci, že se ve vašem domě rozbije výtah. Nemilé, že ano. A nejen pro ty, kteří bydlí ve vyšších a patrech a musí chodit pěšky. Výtah je také potřeba opravit a suma za tento úkon nemusí být zrovna nízká.
U většiny Čechů tvoří náklady spojené s vytápěním domů a bytů více než polovinu měsíčních nákladů na energie. Ruku na srdce, kolik z nás pak kvůli ušetření na vysokých částkám za topení, sedí u televize
Standardními okny utíká téměř vždy více tepla, než zateplenou zdí. Obecně lze říct, že běžným oknem (trojsklo) vč. rámu je prostup tepla asi 3x větší, než u zateplené zdi.
Naše firma, jako profesionální předseda společenství vlastníků, vyšla vstříc potřebě společenství a navrhla jiný způsob přispívání na správu společných částí domu, než je obvykle používán a to podle spoluvlastnických podílů.
Pro řadu majitelů bytů končí vlastnictví nemovitosti u dveří do bytu. Údržba společných částí domu je příliš nezajímá a často na ni nejsou ochotni přispívat přiměřené částky. Pak jsou překvapeni, že při větší havárii musí