Dotaz: V našem SVJ jsme si na členské schůzi v roce 2003 odsouhlasili účtovat dlužníkům po lhůtě splatnosti poplatek z prodlení a úrok z dlužné částky. U několika vlastníků jsou už dlužné částky vysoké. Současný výbor SVJ, ale odmítá toto účtovat a tak se domnívám, že SVJ tím přichází u neplatičů o vysoké finanční prostředky na úrokách řádově v desítkách tisíc za toto víceleté období. Má povinnost SVJ účtovat tyto poplatky? Jakým způsobem lze docílit prosazení finančního auditu účetnictví SVJ.
Odpověď:
Práva a povinnosti vlastníků bytů a nebyt. prostorů a jejich vzájemné vztahy upravuje zákon o vlastnictví bytů. Je-li dlužník v prodlení s plněním pěněžitého dluhu, je v souladu s občanským zákoníkem platit SVJ úroky z prodlení, ne poplatek z prodlení.
Zdroj: bytovadruzstva.cz
DALŠÍ ČLÁNKY
Krásné květiny i bohatá úroda se 100% přírodní přísadou Vermikulit od společnosti GRENA. Moderní trendy se nevyhýbají ani pěstování rostlin: Ať už chceme mít doma krásné pokojové rostliny, zahradu plnou kvetoucích květin a okrasných keřů,
V posledních letech vzrostl počet lidí, kteří si koupili byt. Vlastnické bydlení má kromě nesporných výhod i stinnou stránku, a tou je nutnost starat se společně s ostatními majiteli bytů o celý bytový dům, případně přilehlé
Hypotéky jsou rekordně levné, nicméně pokles úrokových sazeb se zastavil. Hrozí nyní nárůst sazeb a je možné se proti rostoucím úrokovým sazbám zajistit?
Jednou z našich častých služeb je pomoc při „prodejích“ bytů v majetku družstva. Většinou jde o Smlouvu o převodu družstevního podílu, Smlouvu o přidělení družstevního bytu a Kupní smlouvu nemovité věci.
Kdo by nesnil o vlastním bydlení? Asi každý by chtěl být svým pánem, vlastnit byt a svobodně se rozhodovat o tom, jak s ním bude nakládat. Osobní vlastnictví má jistě spoustu výhod, jenže může přinášet i negativa.